Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 03:24
Reklama
Reklama

Ruszyło internetowe głosowanie na zadania z budżetu obywatelskiego. Dużo ciekawych pomysłów

Ruszyło internetowe głosowanie na zadania z budżetu obywatelskiego. Dużo ciekawych pomysłów
Od 8 do 31 marca mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla będą mogli w głosowaniu internetowym wybrać, jakie zadania zostaną zrealizowane na ich osiedlach w ramach budżetu obywatelskiego. Wcześniej, między 27 lutego a 6 marca, swój głos można było oddać w siedzibach rad osiedlowych.

W tym roku mieszkańcy złożyli aż 93 propozycje do budżetu obywatelskiego jednak część z nich została odrzucona. Jak co roku wśród zgłoszonych zadań możemy znaleźć propozycje naprawy dróg, chodników, wymiany oświetlenia, czy remontów placów zabaw. Pojawiło się jednak także sporo nowych pomysłów.

Na Pogorzelcu na pewno warta uwagi jest koncepcja budowy kolejnej w naszym mieście tężni solankowej, która miałaby powstać przy ul. Kościuszki. Mieszkańcy zgłosili także projekt rewitalizacji terenu kortów przy ul. Partyzantów, gdzie autor zaplanował boisko do siatkówki plażowej, alejki z ławkami oraz miasteczko ruchu drogowego. Pojawiły się także wnioski dotyczące infrastruktury drogowej. Na rondzie milenijnym zaproponowano wydzielenie dodatkowych pasów ruchu mające rozładować korki, a na ul. Piotra Skargi miałoby powstać inteligentne przejście dla pieszych. Celem tego wniosku jest poprawa bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11.

Na osiedlu Piastów zgłoszone zostały trzy zadania. Oprócz projektu związanego oświetleniem ulicznym oraz modernizacją oświetlenia i powiększeniem terenu amfiteatru, mieszkańcy mogą zagłosować na dokończenie rozpoczętej w 2018 roku modernizacji największej w mieście strefy sportowo-rekreacyjnej przy ulicy Kośnego. W ramach tego projektu miałaby powstać „fabryka piasku”, trampoliny ziemne, duża zjeżdżalnia tubowa i zjeżdżalnia linowa tyrolka. W tym roku projekt został rozszerzony o kolejne nowatorskie pomysły - samodzielną stację naprawy rowerów, zadaszoną piaskownicę, na której dnie znajdziemy szkielet dinozaura oraz budkę na książki, która przez sąsiedzką wymianę książek ma przyczynić się do promocji czytelnictwa.

W Koźlu szykuje się spora rywalizacja. Spośród wielu projektów na uwagę zasługuje ponownie budowa tężni na osiedlu Zachód oraz wniosek o stworzenie „psiego raju”, czyli placu zabaw dla psów w okolicy ul. Łukasiewicza w pobliżu wałów nad Odrą. Prawdopodobnie wiele głosów może zebrać zadanie stworzenia skateparku obok orlika przy Domu Kultury Koźle. Realizacja tego projektu została zgłoszona aż na trzech kozielskich osiedlach (Zachód, Południe, Stare Miasto). Całość wraz z istniejącym już Orlikiem, lodowiskiem i strefą workout miałaby stworzyć tzw. młodzieżową strefę rekreacji.

Mieszkańcy Śródmieścia będą wybierać spośród 14 projektów. Do głosowania zostało dopuszczone m.in. zadanie wykonania tuneli dla rowerzystów i pieszych pod wiaduktem kolejowym pomiędzy Śródmieściem a osiedlem Pogorzelcem. Powrócił także pomysł budowy miasteczka studenckiego za halą sportową, gdzie miałoby powstać miejsce do grillowania i legalnego spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Ciekawym wydaje się także pomysł stworzenia rolkowiska w okolicy ul. Lompy i Plebiscytowej.

W Azotach może powstać kolejna bardzo atrakcyjna miejska strefa rekreacji na terenie ogródka jordanowskiego. Zaplanowano tam podział placu zabaw na 7 stref: maluszka, starszaka, fitness, street workout, seniora, miasteczko ruchu drogowego oraz strefę relaksu. Ciekawostką mają być hamaki umieszczone na placu, a całość terenu miałaby być zbudowana z myślą o osobach niepełnosprawnych. Z kolei w Blachowni jednym z pomysłów jest zakup sześciometrowej sztucznej choinki, która będzie eksponowana na osiedlu w trakcie świąt.

Pojawiły się także dwie ciekawe propozycje budowy miejsc wypoczynku. W Kłodnicy wzdłuż Kanału Kłodnickiego i ul. Szymanowskiego miałaby powstać alejka spacerowa. Z kolei w Sławięcicach zaproponowano stworzenie skweru wypoczynku na północnej skarpie Kanału Gliwickiego pomiędzy dwoma mostami. W ramach tego projektu wzdłuż brzegu powstałyby nowa ścieżka z ławkami, schody do wody i pomost widokowy. Jednak zadanie ze Sławięcic nie zostało dopuszczone do głosowania ze względu na zbyt duże koszty realizacji.

W tegorocznym budżecie obywatelskim mieszkańcy mogą wybierać z naprawdę licznych projektów. Pełna lista oraz platforma do głosowania znajduje się na stronie:

https://budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl/


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
? 08.03.2019 14:23
Dlaczego nie ma zlikwidowania straży miejskiej te nieroby kosztują najwiecej

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ