Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 03:38
Reklama
Reklama
Reklama

Jazzowy rarytas w Kędzierzynie-Koźlu. Dorota Miśkiewicz & Full Drive już w niedzielę w "Chemiku"

Jazzowy rarytas w Kędzierzynie-Koźlu. Dorota Miśkiewicz & Full Drive już w niedzielę w "Chemiku"
Henryk Miśkiewcz, Marek Napiórkowski, Michał Kapczuk, Łukasz Żyta i Dorota Miśkiewicz – ten wyjątkowy skład usłyszymy na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury 18 listopada 2018 r. o godz. 16.00. Bilety w cenie 60 zł - parter, 50 zł - balkon. Kup on-line.

Jazz z Wami oraz Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie Koźlu zapraszają na koncert finałowy I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Kozielska Scena Debiutów". Podczas koncertu wystąpi Jurorka Festiwalu - Dorota Miśkiewicz oraz zespół Full Drive.

Festiwal " Kozielska Scena Debiutów" realizowany jest po raz pierwszy i ma na celu popularyzację twórczości polskich artystów, kompozytorów oraz autorów tekstów. Festiwal potrwa 3 dni. Rozpocznie się próbami w towarzystwie orkiestry festiwalowej. Wykonawcy zostaną wyłonieni przez radę artystyczną festiwalu na podstawie nadesłanych materiałów. Drugiego dnia odbędą się przesłuchania konkursowe natomiast trzeciego – koncert galowy oraz koncert zaproszonej gwiazdy.

Dorota Miśkiewicz, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec, bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Córka słynnego saksofonisty jazzowego, Henryka Miśkiewicza, rozpoczęła swoją karierę w zespole Włodzimierza Nahornego, z którym nagrała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Ich współpraca trwa od 1995 roku. Umiejętności i wszechstronność wokalistki sprawiły, że zapraszana była do współpracy przez wiele wybitnych osobowości, takich jak diva z Capo Verde - Cesaria Evora, czy Stefano Bollani i Nigel Kennedy, a także Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005 roku, oraz wielu innych. Można ją było również usłyszeć w duecie z Jerzym Wasowskim!
Pod swoim nazwiskiem nagrała siedem albumów: „Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven – Zatrzymaj się” (2002), „Pod rzęsami” (2005), „Caminho” (2008), „Ale” (2012), nagrany z zespołem Kwadrofonik „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” (2013), „Best of” (2016) czy „Piano.pl” (2016) będące rejestracją wyjątkowego koncertu, do którego artystka zaprosiła kilkunastu pianistów polskich, m.in. Leszka Możdżera, Andrzeja Jagodzińskiego, Marcina Wasilewskiego. To pierwsza w jej dorobku płyta nagrana live i wydana na DVD. Jest wokalistką wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską (piosenka "Jovano Jovanke" czyli “Anna Joanna”), afrykańską (duet z Cesarią Evorą), czy poważną (płyty z Włodzimierzem Nahornym oraz Kwadrofonikiem). Jest także autorką i kompozytorką wielu piosenek, które wykonuje. Jako ambasadorka wspiera kampanię społeczną Legalna Kultura.

Henryk Miśkiewicz - saksofonista, kompozytor, aranżer

Pierwsze lekcje muzyki pobierał w Ognisku Muzycznym w rodzinnym Kożuchowie na akordeonie. Jest absolwentem Liceum Muzycznego we Wrocławiu i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej(obecnie Uniwersytet Muzyczny) w Warszawie w klasie klarnetu . Przygodę z jazzem rozpoczął w wieku 16 lat, zdobywając wyróżnienie na Festiwalu Jazz Nad Odrą w Wrocławiu jako najmłodszy uczestnik klarnecista , a rok później jako kompozytor. W Warszawie zaczął współpracę z Big Bandem Stodoła, zespołem Jazz Carriers i Sun Ship , grał w Studio Jazzowym J.P. Wróblewskiego oraz orkiestrze PR i TV Andrzeja Trzaskowskiego . Uhonorowany nagrodami Fryderyków: za płytę Lyrics (2002), jako Muzyk Roku (2004) oraz Jazzowy Artysta Roku (2013), otrzymał również nominacje do tych nagród za wszystkie autorskie płyty More Love, Kakaruka, Ja nie chcę spać, Uniesienie oraz trzy kolejne płyty własnego zespołu Full Drive . Nie stroni od łączenia muzyki klasycznej z jazzową, o czym świadczą jego aranżacje muzyki F. Chopina na Bydgoski Big Band J.Eliasza czy wykonanie koncertu klasycznego Altissimonica . To wielkie pięcioczęściowe dzieło specjalnie dla niego napisał na saksofon improwizujący i orkiestrę symfoniczną Jan Ptaszyn Wróblewski (Cd wyd. PR). W styczniu 2017 koncert wykonał z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyr. K. Dębskiego z okazji Jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej w Warszawskiej Filharmonii Narodowej. Od lat zwycięzca plebiscytu Jazz Top magazynu Jazz Forum. On sam został nagrodzony za 25 lat pracy artystycznej w muzyce jazzowej prestiżowymi nagrodami Mateusza (nagroda III Programu Polskiego Radia) oraz Oskarem Jazzowym (nagroda Stowarzyszenia Łódzkich Melomanów). Koncertował na wielu festiwalach w Europie, Japonii oraz w USA m.in. w słynnej, nowojorskiej Carnegie Hall . Grał z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi takimi jak: Ewa Bem, Anna Maria Jopek, Jan Ptaszyn Wróblewski,Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Andrzej Jagodziński, Marek Napiórkowski. Koncertował również z Joe Lovano , Patem Methenym , Mino Cinelu , Orkiestrą Paula Kuhna oraz na prestiżowym wydarzeniu Solidarity of Arts w Gdańsku z Orkiestrą WDR .Wystąpił przed prezydentem Billem Clintonem podczas jego wizyty w Polsce. Ostatnio nawiązał współpracę z amerykańskim trębaczem Michaelem Patchesem Stewartem. Charakterystyczne brzmienie saksofonu Henryka Miśkiewicza można usłyszeć na wielu płytach gwiazd polskiej piosenki, ścieżkach muzyki filmowej, nagraniach telewizyjnych i radiowych. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Full Drive

Po znakomicie przyjętych Full Drive i Full Drive 2 przedstawiamy kolejną odsłonę porywającego projektu łączącego jazz, funky, swing i blues w wykonaniu czołówki polskich jazzmanów Full Drive 3. Nowe kompozycje, nowe pomysły – „stare”, sprawdzone sposoby na porwanie publiczności.

Marek Napiórkowski
Współpraca Marka Napiórkowskiego z Henrykiem Miśkiewiczem trwa od ich spotkania na scenie w zespole Anny Marii Jopek. Marek jest czołowym polskim gitarzystą, a brzmienie jego gitary można usłyszeć na ponad 100 płytach! Grał i nagrywał m.in. z Patem Metheny, Mino Cinelu, Richardem Boną, Gregoirem Maretem, Sugar Blue, Marcusem Millerem, Angélique Kidjo, Tomaszem Stańko… Prowadzi własne zespoły: Sekstet UP, Trio NAP, a ostatnio tworzy duet z Arturem Lesickim. Obecnie koncertuje z czołówka polskich jazzmanów, Dorotą Miśkiewicz i z własnymi projektami w Polsce i poza granicami kraju. Od 2013 roku rokrocznie uznany za najlepszego polskiego gitarzystę w ankiecie Jazz Top czytelników magazynu Jazz Forum.

Sławomir Kurkiewicz

W swojej dyskografii posiada wiele płyt z różnymi wykonawcami , ale przede wszystkim z Tomaszem Stańko. Na stałe koncertuje z własnym zespołem MARCIN WASILEWSKI TRIO głównie za granicą, na najbardziej prestiżowych scenach i jazzowych festiwalach (m.in. London Jazz Festiwal, kluby Berlina, Wiednia i Nowego Yorku). Z MWT nagrywa także płyty dla prestiżowej wytwórni ECM . Od niedawna dał się poznać , że jest nie tylko znakomitym kontrabasistą, ale również z pasją gra na gitarze basowej. Jego postawa i radość w grze bije szczególnie jasno w zespole Full Drive Henryka Miśkiewicza .

Michał Miśkiewicz

Wieloletni członek kwartetu Tomasza Stańko, od najmłodszych lat zapraszany do formacji takich artystów jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak. Obecnie na stałe gra z „Marcin Wasilewski Trio” (dawniej Simple Acoustic Trio) oraz nagrywa płyty z tym zespół dla prestiżowej wytwórni ECM. Występował na wielu światowych festiwalach jazzowych. Wraz ze Sławomirem Kurkiewiczem tworzą jednolitą, doskonale rozumiejącą się sekcje nie tylko dla MWT , ale także i dla Full Drive Henryka Miśkiewicza.


koncert

koncert

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ