10.11 o godz. 18.00 w DK "Chemik" niezwykły wieczór "Zaduszki jazzowe" to spotkanie z muzykami światowego formatu. Wystapią: Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, SoundMeck Eruption, Sabina Meck. Bilety w cenie 50 zł - parter, 40 zł - balkon. Bilety do nabycia w kasach i systemie sprzedaży on-line.
"Jazz z Wami" oraz Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Kożlu zapraszają na fenomenalne wydarzenie, w którym wezmą udział dwa zespoły: jedyny i niepowtarzalny Ptaszyn Wróblewski Quartet oraz młody, dobrze zapowiadający się zespół SoundMeck.
Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet :
Kwartet (Quartet) powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną liczbę koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad.
Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijającą jednak bardziej współczesnych osiągnięć.
Zespół stara sie grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności.
Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer.
Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005) oraz „Supercalifragilistic” (2007) – obie wydane przez BCD Records.
Jan Ptaszyn Wróblewski:
Historia polskiego jazzu nierozerwalnie związana jest z jego osobą. W roku 2016 Ptaszyn obchodził osiemdziesiąte urodziny i sześćdziesiątą trzecią rocznicę działalności artystycznej. Człowiek instytucja, saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, krytyk, publicysta muzyczny, pedagog i radiowiec. Na jego autorskiej audycji pt. Trzy kwadranse jazzu w Radiowej Trójce, wychowały się całe pokolenia miłośników jazzu. Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się w Kaliszu, a działalność muzyczną rozpoczął w czasie studiów w Poznaniu (Politechnika Poznańska) w zorganizowanym przez siebie Kwintecie, którego członkiem był m.in. ceniony Jerzy Milian (wibrafon).
Równolegle pracuje w „Modernistach” Andrzeja Kurylewicza. W 1956 r. rozpoczął współpracę, grając na saksofonie barytonowym i klarnecie z Sekstetem Krzysztofa Komedy. W tym samym roku grupa wystąpiła na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. W 1958 r. jako pierwszy polski jazzman został wybrany do międzynarodowej orkiestry (przez amerykańskiego promotora jazzu George'a Weina), która wystąpiła na Newport Jazz Festival. Z początkiem lat 60-tych współpracował z Kwintetem Andrzeja Kurylewicza. Prowadził własne zespoły: Kwintet Poznański (1958-59), Jazz Outsiders (1960-61), Polish Jazz Quartet (1963-66), Studio Jazzowe Polskiego Radia (1968-77), SPPT Chałturnik (1970-77), Mainstream (1973-77), Grand Standard Orchestra, Liga 13 Dżentelmenów, Four, SOS, Made in Poland, a następnie kwartety, z których jeden nazwał Czwartetem. Wspólnie z Jarkiem Śmietaną utworzył zespół Sounds. Później pojawił się również Sextet, który istnieje do dnia dzisiejszego. Uwikłany w liczne swoje zespoły i muzyczne projekty, zawsze znajdował czas na prace z innymi: Poznańska Piętnastka Radiowa Zygmunta Mahlika, belgijska orkiestra BRT, Studiem M-2 Bogusława Klimczuka, Big Bandem Wrocław, Orkiestra PR i TV Andrzeja Trzaskowskiego, niemiecka orkiestra NDR. Jest jednym z pierwszych polskich muzyków jazzowych, którzy znaleźli się w „Encyklopedia of Jazz” Leonarda Feathera.
Soundmeck
Album Eruption zawiera wyłącznie autorskie kompozycje liderki Sabiny Meck. Powstawały one do tekstów, które Sabina pisała chcąc opowiedzieć o pewnych zdarzeniach, sytuacjach, czy stanach emocjonalnych danej chwili. Pomimo jednak, że muzyka inspirowana była warstwą słowną, zamysł autorki polegał na potraktowaniu głosu jako jednego z instrumentów, nierozerwalnie wiążącego się z brzmieniem zespołu. Utwory zespołu SoundMeck oscylują wokół muzyki jazzowej, łącząc elementy jazzu tradycyjnego z europejskim, a także z muzyką klasyczną.
SABINA MECK
Nominowana do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej - FRYDERYK 2017 w kategorii Jazz: Fonograficzny Debiut Roku za album „Love is here”. Sabina Meck jest wokalistką, kompozytorką, aranżerką, producentką i autorką tekstów. Obecnie studiuje kompozycję i aranżację w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Sabina została nagrodzona na licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest laureatką I nagrody w konkursie Blue Note Poznań Competiton (2014) w kategorii wokalnej. W 2015 wraz z założonym przez siebie zespołem SoundMeck zdobyła Grand Prix na festiwalu Grupa Azoty Jazz International Contest w Tarnowie. Jury przyznało Sabinie również indywidualną nagrodę specjalną Największy Talent Festiwalu. Jesienią tego samego roku otrzymała II miejsce IX Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku w kategorii temat jazzowy za utwór "A part of me".
Źródło: MOK
Reklama
Legenda polskiego jazzu w Kędzierzynie-Koźlu. Już dzisiaj na scenie "Chemika" Jan Ptaszyn Wróblewski & SoundMed
- Redakcja
- 10.11.2017 14:09
Napisz komentarz
Komentarze