Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:59
Reklama
Reklama
Reklama

Ulica Pionierów jednak zmieni nazwę? Wojewodzie nie spodobała się "sztuczka" radnych

Rada miasta zmieniła nazwę ulicy Pionierów w Kędzierzynie-Koźlu na ulicę... Pionierów, ale tym razem z dopiskiem, że chodzi o mieszkańców, którzy pojawili się w mieście po wojnie. Wojewodzie taki fortel się nie spodobał. Niewykluczone, że ulica jednak będzie musiała przyjąć zupełnie inną nazwę.

Wyrzucenie na śmietnik historii niektórych nazw to wymóg narzucony przez przyjętą w zeszłym roku ustawę. Zgodnie z tymi przepisami Instytut Pamięci Narodowej wskazał ulice, których nazwy gloryfikują system komunistyczny.

Więcej: Decyzja zapadła. Pięć ulic zmieni nazwy. Ci mieszkańcy będą mieli nowe adresy

Tak naprawdę do końca nie wiadomo, co upamiętnia ulica Pionierów. W urzędowych dokumentach nie ma nic na ten temat. W powszechnym przekonaniu jednak odnosi się ona do radzieckiej organizacji komunistycznej. Na ostatniej sesji rady miasta radni przyjęli więc uchwałę nadającą ulicy Pionierów nazwę Pionierów, ale tym razem z uzasadnieniem, że chodzi o osadników, którzy zjeżdżali do miasta po wojnie. "Sztuczka" miała zapobiec zamieszaniu wynikającemu ze zmiany nazewnictwa. Jest to jedna z większych ulic w Kędzierzynie-Koźlu. Metoda kędzierzyńskich radnych nie spodobała się jednak wojewodzie opolskiemu.

"To nie są akceptowalne rozwiązania. Przepisy ustawy są proste, IPN zrobił wykaz nazw, które mają zostać usunięte, tego będę się trzymać" - powiedział wojewoda Adrian Czubak na antenie Radia Opole.

Wojewoda nie tylko czuwa nad praworządnością w samorządach, ale zgodnie z ustawą ma także prawo odgórnie ustalić nazwę dla ulicy czy placu, jeśli z własnej woli nie zmieniła jej rada gminy. Na razie nie wiadomo, czy tak właśnie stanie się w przypadku ulicy Pionierów, czy też wojewoda najpierw nakaże radnym ustalenie innej nazwy.

Ten sam wybieg rada miasta zastosowała także w przypadku ulicy 9 Maja - doprecyzowując, że chodzi o ustanowienie Planu Schumana obchodzonego jako Dzień Europy.

Całą sytuację skomentował już radny Michał Nowak, przypominając, ze ulica Pionierów nie znalazła na pierwotnym wykazie IPN, a została "wyciągnięta" dopiero, gdy pisemnie o nią dopytał.

"Otrzymana odpowiedź wskazała, że nazwy, o które pytam, pod ustawę nie podpadają, jedynie co do Pionierów "przydałoby się uzupełnić uzasadnienie uchwały". I to właśnie zrobiliśmy. Nigdy wcześniej nie było uchwalone, że chodzi o innych pionierów niż osadników kędzierzyńskich z 1945 r. Jakakolwiek interwencja dotycząca nazwy tej ulicy będzie nadużyciem prawa" - ocenia radny Nowak.

 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

observer 15.09.2017 15:57
Co miałby robić wojewoda? Należało zadać pytanie, co zrobić z wojewodą.

Han Solo 15.09.2017 12:29
A co miałby niby zrobić wojewoda?

observer 14.09.2017 20:23
Czas na wojewodę.

Waldek 12.09.2017 18:28
To jest paranoja połączona z wyrzucaniem pieniędzy (też prywatnych) w błoto. Rozumiem (choć też z trudem) zmiany ulic Armii Radzieckiej i temu podobnych. Ale pionierzy? Taki przykład z mojego podwórka: w okolicy Berlina gdzie mieszkam są m.in. ulice Spanische Allee (aleja hiszpańska) oraz Im Kinderland (w kraju dzieci). Nawet najstarsi indianie nie pamiętają dlaczego te nazwy zostały nadane. Ta pierwsza na cześć legionu Condor, oddziałowi Wehrmachtu walczącemu w Hiszpanii(i ją pacyfikującego), druga nazwa na cześć organizacji Lebensborn, nazistowskiej organizacji "hodującej" czysto rasowe dzieci. Po prostu zmieniono patronów, nazwy ulic pozostały. Dlatego uważam decyzję władz Kędzierzyna-Koźla za bardzo dobrą.

Han Solo 11.09.2017 22:34
Na stronie IPN jest napisane że nazwa Pionierów tylko w znaczeniu 1.3 narusza ustawę. Radni nadali nazwę w znaczeniu 1.2 i jest git a wojewoda spadać

kaczka 11.09.2017 21:30
lala, bucik ci się rozpier....

reko 11.09.2017 21:22
A w parku pojednania, czy czegoś tam, pomnik obydwojga.

reko 11.09.2017 21:13
Gdy tak wszystko polikwidujecie, wyrównacie, zaorzecie, zamalujecie ... i co tam jeszcze wypindrujecie, wyprasujecie i wygłaskacie, to kto wam uwierzy że było kiedyś inaczej. Nawet żadna głupiutka lala w to nie uwierzy. Już kiedyś, nie tak dawno zresztą, różne przygłupy usuwały nagrobki kamienne, bo były opatrzone inskrypcjami w języku niemieckim, lub hebrajskim, lub wręcz używano ich do budowy np. dróg.

Rabbit 11.09.2017 18:44
Pionier znaczenia: rzeczownik, rodzaj męskoosobowy (1.1) ktoś, kto pierwszy coś odkrywa, poznaje (1.2) osadnik, który zagospodarowuje nowe tereny[1] (1.3) członek komunistycznej dziecięco-młodzieżowej organizacji pionierskiej (1.4) daw. wojsk. żołnierz wojsk inżynieryjnych Zrodlo: https://pl.wiktionary.org/wiki/pionier Bo pionier to tylko radzieckie znaczenia ma -,-

! 11.09.2017 12:18
no to teraz decyzją wojewody będziemy mieli ulicę Kaczyńskiego albo matki jego.

lala 11.09.2017 08:38
Cmentarz Radziecki powinny zlikwować, zajmuje kawał pięknej działki w centrum miasta. Wystarczy symboliczny pomnik, a groby można przeniść do Rosji, ale to pewnie nie przejdzie bo to kraj bogobojny, my nawet przy ul. stawiamy krzyże.

jadwiga 11.09.2017 07:45
Pionierów, Kosmonautów, Jurija Gagarina...Nie ma wątpliwości, że chodziło o radzieckich pionierów. A o "pionierach", zwłaszcza tych przesiedlonych z Kresów, długo nie można było mówić głośno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ