Rada miasta zmieniła nazwę ulicy Pionierów w Kędzierzynie-Koźlu na ulicę... Pionierów, ale tym razem z dopiskiem, że chodzi o mieszkańców, którzy pojawili się w mieście po wojnie. Wojewodzie taki fortel się nie spodobał. Niewykluczone, że ulica jednak będzie musiała przyjąć zupełnie inną nazwę.
Wyrzucenie na śmietnik historii niektórych nazw to wymóg narzucony przez przyjętą w zeszłym roku ustawę. Zgodnie z tymi przepisami Instytut Pamięci Narodowej wskazał ulice, których nazwy gloryfikują system komunistyczny.
Więcej: Decyzja zapadła. Pięć ulic zmieni nazwy. Ci mieszkańcy będą mieli nowe adresy
Tak naprawdę do końca nie wiadomo, co upamiętnia ulica Pionierów. W urzędowych dokumentach nie ma nic na ten temat. W powszechnym przekonaniu jednak odnosi się ona do radzieckiej organizacji komunistycznej. Na ostatniej sesji rady miasta radni przyjęli więc uchwałę nadającą ulicy Pionierów nazwę Pionierów, ale tym razem z uzasadnieniem, że chodzi o osadników, którzy zjeżdżali do miasta po wojnie. "Sztuczka" miała zapobiec zamieszaniu wynikającemu ze zmiany nazewnictwa. Jest to jedna z większych ulic w Kędzierzynie-Koźlu. Metoda kędzierzyńskich radnych nie spodobała się jednak wojewodzie opolskiemu.
"To nie są akceptowalne rozwiązania. Przepisy ustawy są proste, IPN zrobił wykaz nazw, które mają zostać usunięte, tego będę się trzymać" - powiedział wojewoda Adrian Czubak na antenie Radia Opole.
Wojewoda nie tylko czuwa nad praworządnością w samorządach, ale zgodnie z ustawą ma także prawo odgórnie ustalić nazwę dla ulicy czy placu, jeśli z własnej woli nie zmieniła jej rada gminy. Na razie nie wiadomo, czy tak właśnie stanie się w przypadku ulicy Pionierów, czy też wojewoda najpierw nakaże radnym ustalenie innej nazwy.
Ten sam wybieg rada miasta zastosowała także w przypadku ulicy 9 Maja - doprecyzowując, że chodzi o ustanowienie Planu Schumana obchodzonego jako Dzień Europy.
Całą sytuację skomentował już radny Michał Nowak, przypominając, ze ulica Pionierów nie znalazła na pierwotnym wykazie IPN, a została "wyciągnięta" dopiero, gdy pisemnie o nią dopytał.
"Otrzymana odpowiedź wskazała, że nazwy, o które pytam, pod ustawę nie podpadają, jedynie co do Pionierów "przydałoby się uzupełnić uzasadnienie uchwały". I to właśnie zrobiliśmy. Nigdy wcześniej nie było uchwalone, że chodzi o innych pionierów niż osadników kędzierzyńskich z 1945 r. Jakakolwiek interwencja dotycząca nazwy tej ulicy będzie nadużyciem prawa" - ocenia radny Nowak.
Ulica Pionierów jednak zmieni nazwę? Wojewodzie nie spodobała się "sztuczka" radnych
- Grzegorz Stępień
- 10.09.2017 19:36
Napisz komentarz
Komentarze