Policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiej komendy zatrzymali nietrzeźwego 42-latka. Mieszkaniec powiatu jechał fiatem mając ponad 3 promile. Dodatkowo okazało się, że kierował samochodem osobowym pomimo posiadanego zakazu. Sprawą nietrzeźwego kierowcy zajmie się teraz sąd.
Policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego, patrolując teren miasta, zauważyli na jednej z ulic kierującego samochodem fiat. Podejrzenie mundurowych wzbudził styl jego jazdy.
Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę i sprawdzili jego trzeźwość. Badanie alkomatem pokazało, że mężczyzna w organizmie miał ponad 3 promile alkoholu. Zatrzymany to 42-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla. Ponadto mężczyzna miał orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów do 2021 roku. Z nietrzeźwym kierującym jechał właściciel pojazdu, który również był pod wpływem alkoholu. Samochód został odholowany na parking strzeżony na koszt właściciela.
Przypominamy, że za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat więzienia. Za niestosowanie się do wyroku sądu nawet 5. Sprawą nietrzeźwego kierowcy zajmie się teraz sąd.
Przypominamy o nowych przepisach, które weszły w życie z 1 czerwca 2017 roku:
- Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
- Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
- Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
- Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
- Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
- Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
- W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.
Nietrzeźwi kierowcy i rowerzyści stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.
Źródło: KPP w Kędzierzynie-Koźlu
Napisz komentarz
Komentarze