22 czerwca 2017 roku Grupa Azoty ZAK S.A. i Uniwersytet Opolski podpisały list intencyjny, którego celem jest wparcie finansowe rewitalizacji dawnej Królewskiej Akademii Nauk w Prószkowie. Placówka będzie zlokalizowana na terenie Pomologii Uniwersytetu Opolskiego. W jej ramach powstaną nowoczesne laboratoria, sale konferencyjne oraz pola uprawne i doświadczalne. Realizacja projektu jest planowana na lata 2017-2020.
Dzięki zaangażowaniu finansowemu Grupy Azoty ZAK S.A. powstanie Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Kędzierzyńskie zakłady będą współpracowały z Centrum w zakresie prowadzenia projektów badawczo – rozwojowych, nastawionych na uzyskanie praktycznych rezultatów. Celem jest budowanie silnego regionalnego zaplecza naukowo-badawczego B+R+I w segmencie agro. Planowane jest prowadzenie wspólnych badań naukowych z zakresu nauk biologiczno-chemicznych, jak również organizacja kursów, seminariów i konferencji naukowych.
- Jako jeden z największych producentów nawozów mineralnych w kraju, nie mogliśmy przejść obojętnie wobec tak ważnej dla naszej branży inicjatywy. Nasze zaangażowanie finansowe ma swoje komercyjne uzasadnienie, gdyż placówka w Prószkowie stanie się komplementarnym centrum dla naszego zakładowego zaplecza badawczego w projektach nawozów specjalistycznych – podkreśla Mateusz Gramza, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.
Jak mówi rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Marek Masnyk, utworzenie Centrum przyczyni się do wzmocnienia kadr naukowych uczelni w obszarze biologiczno – chemicznym. – Projekt utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego w Prószkowie wychodzi naprzeciw założeniom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o współpracy biznesu z nauką. Praktyczne umiejętności, zdobywane przez absolwentów dzięki zawiązanej właśnie współpracy, będą w większym stopniu odpowiadały potrzebom polskiej gospodarki – komentuje.
Innym ważnym aspektem porozumienia będzie umożliwienie pracownikom naukowym Centrum i studentom Uniwersytetu Opolskiego odbycia praktyk i staży w Grupie Azoty ZAK S.A.
- Cieszymy się z perspektywy wykorzystania potencjału młodych naukowców, którzy będą mogli budować swoje kompetencje na bazie know-how naszej spółki. Doświadczenie naszej kadry zostanie wzbogacone o świeże wizje rozwojowe – podsumowuje członek zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Kamil Bortniczuk.
Źródło: Grupa Azoty ZAK S.A.
Reklama
Wspólny projekt ZAK i Uniwersytetu Opolskiego. Powstanie nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe
- 23.06.2017 13:42
Napisz komentarz
Komentarze