
- Przed rokiem na spotkaniu inauguracyjnym przedstawiłem hasło "Zakłady Azotowe Kędzierzyn Grupy Azoty najbardziej innowacyjnym przedsiębiorstwem branży chemicznej w Polsce". Innowacje stanowią bardzo ważny element strategii Grupy Azoty przedstawionej w maju tego roku. Dziś możemy się pochwalić przystąpieniem do projektu, który doskonale się w to wpisuje - mówi prezes Mateusz Gramza.
- Jest to jedno z nielicznych działań dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, które dotyczy stworzenia infrastruktury. Do projektu załączona jest agenda badawcza, a więc zestaw kolejnych projektów, które będziemy przeprowadzać, o wartości 100 mln zł. W ramach konkursu do dofinansowania zostało zgłoszonych ponad 220 wniosków, tylko nieco ponad 60 je otrzymało, w tym nasz - precyzuje Kamil Bortniczuk.
Wartość dofinansowania z Ministerstwa Rozwoju na projekt budowy centrum wynosi 10 mln zł . Nowa jednostka będzie zajmować się opracowywaniem innowacyjnych i złożonych produktów chemicznych. Najważniejszym elementem będą laboratoria. Projekty będą realizowane do fazy, która pozwoli na wdrożenie ich na skalę przemysłową.
- Łącznie w ramach centrum zamierzamy zrealizować 8 projektów badawczo-rozwojowych. Dotyczą one zarówno specjalistycznych produktów nawozowych, jak również nowych substancji, które byłyby wytwarzane w oparciu o surowce odnawialne - wyjaśnia Ryszard Grzybek.
Nowoczesna bryła o powierzchni użytkowej 1,9 tys. mkw powstanie przy budynku zarządu zakładu. Centrum będzie gotowe już za trzy lata. Projekty badawcze rozpisane są aż na 8 lat. Budowa powinna rozpocząć się wiosną przyszłego roku.
Autorzy wizualizacji: Konsorcjum Projektowe Archetus Sp. z o.o. i Roble Sp. z o.o.




Napisz komentarz
Komentarze