Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 22:15
Reklama
Reklama

Płyn hamulcowy to Twoje bezpieczeństwo na drodze. Rozmowa z Rafałem Piekarzem, właścicielem firmy Centrum Hamulcowe ATE

Płyn hamulcowy to Twoje bezpieczeństwo na drodze. Rozmowa z Rafałem Piekarzem, właścicielem firmy Centrum Hamulcowe ATE
Płyn hamulcowy to Twoje bezpieczeństwo na drodze. O szczegółach związanych z wymianą płynu hamulcowego opowiada Pan Rafał Piekarz, właściciel firmy Centrum Hamulcowe ATE.

- Za co odpowiada płyn hamulcowy i dlaczego należy kontrolować jego stan?

- Według badań tylko jedna trzecia kierowców pamięta o regularnym sprawdzaniu w swoich samochodach płynu hamulcowego. Jest to czynność, o której często zapominamy, a jest ona kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania całego układu hamowania, czyli naszego bezpieczeństwa. To właśnie płyn hamulcowy przenosi siłę z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Zadaniem płynów hamulcowych jest więc przenoszenie ciśnienia w układzie hamulcowym, smarowanie oraz ochrona przed korozją komponentów hydraulicznych.

- W jaki sposób możemy sprawdzić czy nasz płyn należy już wymienić?

- Do sprawdzenia właściwości płynu hamulcowego używamy specjalnego testera, który dokonuje pomiaru temperatury wrzenia płynu. Po około trzydziestu sekundach otrzymujemy wynik wraz z wydrukiem pomiaru oraz pewność, w jakim stanie rzeczywiście znajduje się nasz płyn hamulcowy. Wówczas możemy zalecić ewentualną jego wymianę, radzi Pan Rafał.

- Dlaczego konieczna jest okresowa wymiana płynu hamulcowego?

- Płyn hamulcowy znajduje się w zamkniętym układzie, ale poprzez gumowe przewody, przez zbiorniczek na płyn, przez wpływ wilgotności powietrza oraz poprzez różnice temperatur zewnętrznych może dostać się woda, co wpływa na obniżenie jego temperatury wrzenia, co z kolei może spowodować wpadanie pedału hamulca do podłogi. Wpływ na to może mieć również zła technika jazdy lub trudne warunki terenowe.  Dlatego też producenci pojazdów zalecają wymianę płynów hamulcowych po roku lub maksymalnie po dwóch latach.

- Jaki płyn powinniśmy wybrać?

- Oferta płynów hamulcowych ATE zawiera płyny klasy DOT3, DOT4 dla nowoczesnych pojazdów, a także płyny do jazdy sportowej oraz wysoko technologiczne płyny do systemów ESP. Większość producentów samochodów fabrycznie stosuje w układach hamulcowych płyn niskowiskozyjny o specyfikacji: DOT 4, klasa 6 (zgodnie z normą ISO 4925).  Proponowany przez nas płyn hamulcowy ATE SL.6 jest płynem o identycznej specyfikacji. Jest on przeznaczony do pracy z elektronicznymi systemami hamulcowymi i znajduje zastosowanie w większości pojazdów wyprodukowanych po 1990 roku. Płyn ten cechuje ulepszona smarowność, podwyższona ochrona antykorozyjna oraz niska wiskozyjność i wysoki punkt wrzenia suchego i mokrego. Znajdziecie u nas też Państwo specjalistyczny płyn hamulcowy do zastosowania w sportach motorowych.

 

- W jaki sposób najlepiej dokonać wymiany?

- Do wymiany płynu hamulcowego stosujemy praktyczne i niezawodne urządzenia serwisowe firmy ATE, która od ponad 40 lat zajmuje się profesjonalną obsługą układów hamulcowych we wszystkich krajach europejskich. Koszt wymiany płynu w warsztacie jest niewielki, a nasze specjalistyczne urządzenia pomogą szybko i fachowo wykonać taką usługę.

Podsumowując, pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu i wymianie płynów eksploatacyjnych oraz o ich właściwym doborze. Brak przeglądu, niewłaściwy stan płynów, bądź wybór standardowego płynu hamowania może spowolnić działanie naszego układu hamulcowego, co może mieć dla nas bardzo negatywne konsekwencje.

Płynu hamulcowe najlepiej wymieniać w centrach hamulcowych ATE wyposażonych w specjalistyczne urządzenia. Zapraszamy na bezpłatne badania. Po wykonanym teście każdy klient otrzymuje wydruk z urządzenia z informacją czy płyn hamulcowy należy już wymienić.

Centrum Hamulcowe ATE Rafał Piekarz

Tel. 603299245

Ul. Nowa 11

47-223 Brzeźce

 

Artykuł sponsorowany

auto hobby

auto hobby

5

5

6

6

4

4

1

1

7

7

5

5

4

4

1

1

3

3


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ