Znane głównie z uzdrowisk i miejscowości turystycznych tężenie solankowe mogą pojawić się również w Kędzierzynie-Koźlu. To jeden z pomysłów zgłoszonych w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.
Tężnie niegdyś były używane w procesie uzyskiwania soli kuchennej. Drewniane budowle niekiedy mają długość nawet kilkuset metrów i wysokość kilku pięter. Dziś wykorzystywane są głównie w celach uzdrowiskowych – wokół tężni wytwarza się mikroklimat o właściwościach leczniczych sprzyjający leczeniu chorób układu oddechowego, zatok, alergii, nadciśnienia, a nawet nadszarpniętych nerwów. Poza tym tężenie działają jak filtr powietrza.
Co prawda tężnie, które mogą powstać w Kędzierzynie-Koźlu, nie będą miały skali, jak te najbardziej znane w Ciechocinku, ale działać będą podobnie. To jedyne zadanie zgłoszone z osiedla Piastów, ma więc spore szanse na realizacje. Tężnie miałby stanąć na terenie strefy rekreacyjnej przy ulicy Wieczorka – przewidywane wymiary drewnianej konstrukcji to 4,5 m x 1,3 m x 3,65m. Projekt zakłada również zagospodarowanie terenu wokół tężni, poprzez postawienie ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery oraz posadzenie wokół terenu roślin odpornych na działanie solanki. Koszt całości to ponad 86 tys. zł.
Głosowanie na zgłoszone zadania rozpocznie się za miesiąc – można będzie dokonać tego za pośrednictwem strony internetowej http://budzetobywatelski.kedzierzynkozle.pl/
Reklama
W Kędzierzynie-Koźlu prawie jak w uzdrowisku. Jest pomysł na stworzenie strefy tężni solankowych
- Redakcja
- 13.02.2017 13:22
Napisz komentarz
Komentarze