Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 02:56
Reklama
Reklama

Za mundurem dzieci sznurem? Kędzierzyńscy policjanci będą szkolić czwartoklasistów

Za mundurem dzieci sznurem? Kędzierzyńscy policjanci będą szkolić czwartoklasistów
Zajęcia z samoobrony, dodatkowe godziny na basenie, nauka pierwszej pomocy, w przyszłości jazda konna, a nawet nurkowanie. To tylko niektóre z dodatkowych lekcji, które od września pobierać będą uczniowie jednej z klas czwartych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6. Wszystko za sprawą współpracy placówki z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA.

Pomysł utworzenia klasy czwartej o rozszerzonym programie wychowania fizycznego narodził się jesienią. - Rok temu nasza szkoła nawiązała współpracę z miejscową komendą policji oraz funkcjonariuszami zrzeszonymi w kędzierzyńsko-kozielskim oddziale IPA. Razem zrealizowaliśmy autorski program przeciwdziałania przemocy, który spotkał się z życzliwym przyjęciem dzieci i rodziców – opowiada Beata Młynarczyk, dyrektorka PSP nr 6.

Czym jest IPA? To Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, w którego szeregach zrzeszonych jest około 350 tysięcy mundurowych z całego świata. W Polsce jeden z jego oddziałów znajduje się w Kędzierzynie-Koźlu. Dewizą organizacji jest „Służyć poprzez przyjaźń”. O tym, że nie są to puste słowa, doskonale wiedzą w PSP nr 6. Kędzierzyńsko-kozielski oddział IPA od dłuższego czasu wspiera placówkę. Dzięki staraniom policjantów piątka uczniów szkoły otrzymała stypendia sportowe i uczęszcza na zajęcia karate. Stowarzyszenie doposaża również pracownię informatyczną w szkole, a w grudniu zorganizowało zbiórkę pieniędzy na paczkę świąteczną dla rodziny jednego z uczniów szkoły. Wśród przekazanych podarunków znalazły się ubrania, słodycze, a nawet sprzęt AGD.

Teraz przyszedł czas na kolejny krok, którym ma być utworzenie klasy o rozszerzonym programie wychowania fizycznego z dodatkowymi zajęciami dla uczniów. - Będzie to jedyna tego typu klasa w Polsce. Pierwszy raz stowarzyszenie podpisuje umowę ze szkołą. Nasze działania zostały już dostrzeżone przez władze wojewódzkie IPA, które chcą nagrodzić nasz oddział – mówi aspirant Rafał Pławiak, przewodniczący stowarzyszenia IPA, region Kędzierzyn-Koźle.

Wśród dodatkowych zajęć znajdą się techniki samoobrony.
Wśród dodatkowych zajęć znajdą się techniki samoobrony.


Co wyjątkowego znaleźć będzie można w programie nowej klasy? - Bardzo ciekawą propozycją są dodatkowe zajęcia wychowania fizycznego. Będą one obejmowały m.in. dwie godziny tygodniowo zajęć z samoobrony, lekcje pływania, szkolenia z pierwszej pomocy. W szóstej klasie chcielibyśmy dołączyć do tego podstawy nurkowania. Ważnym elementem będzie położenie nacisku na promowanie wartości patriotycznych wśród najmłodszych – opowiada sierżant Grzegorz Sadowski, koordynator akcji z ramienia IPA Kędzierzyn-Koźle. Uczniowie nowej klasy nauczą się reagowania w sytuacjach kryzysowych, będą również przyswajać elementy musztry. Dodatkowe zajęcia będą prowadzić funkcjonariusze z uprawnieniami pedagogicznymi.

Plany policjantów są ambitne. Uczniowie klasy dwa razy w roku mieliby wyjeżdżać na obozy kondycyjne. W przyszłości do programu mają zostać włączone zajęcia kajakarskie oraz nauka jazdy konnej. Ta ostatnia mogłyby dojść do skutku, jeśli na kozielskiej Wyspie uda się utworzyć filię klubu jeździeckiego Lewada Zakrzów (Więcej o sprawie). - Jesteśmy po rozmowach z policjantami. Bardzo wysoko oceniam stowarzyszenie oraz jego działalność i chętnie zaangażujemy się w pomoc – mówi Andrzej Sałacki, prezes klubu.

Policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału IPA podkreślają, że nauka w nowo powstałej klasie ma być wyróżnieniem dla dzieci. Uczniowie otrzymają koszulki wzorowane na mundurach oraz czapeczki. Aby dostać się do klasy, trzeba będzie przejść dodatkowy test i spełnić określone wymagania. Patronatem honorowym klasę może objąć Komendant Powiatowy Policji w Kędzierzynie-Koźlu inspektor Dariusz Szelwicki. Funkcjonariusze poczynią też starania o objęcie klasy patronatem przez prezydent miasta.

Dyrektorka szkoły liczy na to, że uruchomienie klasy przybliży placówkę do upragnionego remontu boisk przyszkolnych. Takie plany były już w poprzedniej kadencji samorządu, ale ostatecznie zadanie nie znalazło się w budżecie gminy na ten rok.

W Zespole Szkół nr 3 od kilku lat z powodzeniem działa klasa liceum o profilu policyjnym. Fot. starostwo powiatowe
W Zespole Szkół nr 3 od kilku lat z powodzeniem działa klasa liceum o profilu policyjnym. Fot. starostwo powiatowe


Kędzierzyn-Koźle był pierwszym miastem w naszym województwie, w którym otworzono klasę o profilu policyjnym w szkole ponadgimnazjalnej. Od kilku lat z powodzeniem działa ona w Zespole Szkół nr 3. Czy po uruchomieniu oddziału w szkole podstawowej przyjdzie czas na gimnazjum? - Jeśli nasze plany wypalą, to jak najbardziej. W ten sposób moglibyśmy stworzyć w naszym mieście świetne zaplecze dla uczelni wyższych, które kształcą studentów na kierunkach bezpieczeństwa wewnętrznego. Myślimy też o nawiązaniu współpracy z takimi uczelniami – opowiada Grzegorz Sadowski. Choć do września pozostało jeszcze sporo czasu, są już pierwsi rodzice, którzy chcieliby zapisać swoje dziecko do nowej klasy. Dziś od godziny 17 do 19 w szkole odbywać się będą drzwi otwarte. Na miejscu będzie można uzyskać więcej informacji o warunkach naboru do klasy.

ipa2

ipa2

ipa2

ipa2

ipa3

ipa3

ipa3

ipa3


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ