Dzisiaj widok budowanego domu wielorodzinnego w Kędzierzynie-Koźlu to prawdziwa rzadkość. Ten rodzaj budownictwa praktycznie zamarł, bo mieszkańców w mieście nie przybywa, a wręcz odwrotnie – ubywa. I to dramatycznie.
Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze po II wojnie światowej Kędzierzyn kończył się na wysokości dzisiejszego placu Wolności. Dalej był las. Później ruszyła wielka budowa socjalizmu. Najpierw powstało osiedle Buczka, później, już w latach 60., rozpoczęła się budowa osiedla NDM – dziś administracyjnie to po prostu osiedle Śródmieście, choć pierwotne nazwy, szczególnie druga z nich, przetrwały w pamięci mieszkańców i nomenklaturze spółdzielni mieszkaniowej. Lata 70. to z kolei początek budowy osiedla Piastów. Z bogatego archiwum Bogusława Rogowskiego wyszperaliśmy dla was kilka zdjęć z tego wielkiego placu budowy wykonanych w okolicy ulicy Wojska Polskiego, czyli na NDMie.
Bogusław Rogowski urodził się 30.11.1941 r. na dzisiejszej Ukrainie. W Koźlu mieszka od 1945 r. Uczęszczał do kozielskiego liceum. Po zwolnieniu z wojska rozpoczął pracę w zakładowym Domu Kultury „Chemik” jako instruktor fotografii i filmu. W czasie 27 lat pracy na tym stanowisku udało mu się zarazić fotografią kilkudziesięciu młodych kędzierzynian. Wraz z nimi brał udział w wystawach fotograficznych w kraju i za granicą, zdobywając liczne nagrody. W lutym 1965 r. podjął współpracę z gazetą zakładową – „Trybuną Azotów”. Jego przygoda z tym periodykiem trwała 36 lat.
Napisz komentarz
Komentarze