poniedziałek, 16 września 2024 21:46

Reprezentacja Jedenastki została Mistrzem Polski w minisiatkówce chłopców

Uczniowie PSP nr 11 zdobyli złoty medal Mistrzostw Polski w minisiatkówce chłopców. W zawodach wzięli udział szkolni mistrzowie poszczególnych województw wyłonieni w drodze eliminacji.

Turniej organizowany był przez Szkolny Związek Sportowy Dolny Śląsk oraz kompleks sportowo-turystyczny Banderoza, w którym odbyły się rozgrywki o tytuł najlepszej siatkarskiej podstawówki w kraju. Impreza trwała od 26 do 29 maja w Głuchołazach.

W pierwszej fazie turnieju mistrzowie wojewódzccy rozlosowani zostali do czterech grup eliminacyjnych. Jedenastka trafiła do grupy wraz z SP 60 Bydgoszcz, SP 2 Strzyżów oraz SP Niekłań Wielki. Na tym etapie chłopaki z Pogorzelca wygrali wszystkie swoje mecze pokonując 2:0 SP Niekłań Wielki i SP 60 Bydgoszcz, oraz 2:1 SP 2 Strzyżów. Tym sposobem awansowali do najlepszej ósemki turnieju.

W drugim dniu po przeciwnej stronie siatki stanęli uczniowie SP 3 z Sulechowa, główni faworyci do złota. Tu podopieczni Marcina Nurskiego. Niestety, musieli uznać lepszą dyspozycję dnia rywali przegrywając 0:2 (21:25, 16:25). Ostatnią szansą na wejście do najlepszej czwórki było wygranie z kolejnym faworytem, srebrnym medalistą klubowych Mistrzostw Polski  Kinder+Sport. Chłopcy z Jedenastki rozegrali bardzo dobre spotkanie wygrywając 2:0 (25:18, 25:15). W ostatnim boju tego dnia chłopcy z PSP 11 zmierzyli się z SP 5 Wyszków i to z tym zespołem musieli powalczyć o tak zwany byt w finale rozgrywek. Zespół z Wyszkowa się jednak nie podołał. Walka do samego końca opłaciła się i w końcowym rozrachunku półfinał okazał się zwycięski dla Kędzierzyna.

W ostatnim dniu mistrzostw Polski pozostał już tylko mecz o złoto i ogromna chęć powtórzenia sukcesu z 2014 r. Bardzo zdeterminowani uczniowie Jedenastki dopingowani przez licznie zgromadzonych rodziców oraz kolegów i koleżanki pewnie rozpoczęli pierwszego seta odskakując na kilka punktów drużynie z Sulechowa. W trakcie przebiegu seta zespół  z Sulechowa stopniowo odrabiał straty i w końcówce seta doprowadził do remisu. Po niezwykle zaciętej końcówce pewni swego kędzierzynianie po ostatnim gwizdku sędziego ostatecznie zwyciężyli pierwszego seta 25:23. W drugiej odsłonie gra była bardzo nerwowa, to właśnie podopiecznym Marcina Nurskiego puściły nerwy i drugi set zakończył się porażką 14:25.

O zwycięstwie zadecydować miał tie-break rozgrywany do 15, tym razem jednak stawka była o wiele większa. Zwycięzca tej partii miał zostać Mistrzem Polski. Początek decydującego starcia należał do PSP 11 z Kędzierzyna-Koźla, która pewna swoich umiejętności i świadoma trochę słabszej dyspozycji psychicznej rywali kontrolowała wynik. Widać było, że Jedenastka jest bardzo zmobilizowana i do końca seta mogliśmy oglądać jedynie demonstrację siły kędzierzyńskiej minisiatkówki. Gdy zabrzmiał ostatni gwizdek sędziego, a na tablicy wynik wskazywał 15:9 dla Kędzierzyna, radości nie było końca. Po 2 latach od zdobycia mistrzostwa kraju, Jedenastka ponownie sięgnęła po tytuł mistrza Polski mini piłki siatkowej szkół podstawowych w kategorii chłopców.

Skład mistrzów Polski: Mateusz Fedorowicz, Tomasz Gawron, Piotr Jakubczyk, Arkadiusz Pągowski, Bartosz Mitura, Jakub Peljan, Filip Wawryńczuk, Filip Ziółkowski, oraz Dariusz Wieczorek i Adrian Giryn. Trener: Marcin Nurski

Razem z chłopakami województwo opolskie reprezentowały również podopieczne Barbary Bednarczyk z PSP 11. W pierwszej fazie dziewczęta wygrały 2:0 z PSP Wawelno, 2:1 z SP Kulczewsko oraz zanotowały porażki po 1:2 przegrywając w tie-breakach z SP 31 z Bydgoszczy, oraz SP 74 ze Szczecina. Pozostała walka o miejsca 9 - 16. Na tym etapie rozgrywek Jedenastka spokojnie udowodniła wyższość nad rywalkami z SP 3 Nysa i SP 4 Jasło wygrywając oba spotkania po 2:0.

W ostatnim dniu pozostało walczyć o miejsca 9-11. Po przegranych 0:2 z Giżyckiem i Międzyborowem dziewczyny z Pogorzelca ukończyły zmagania na 11. miejscu grając w następującym składzie: Aleksandra Stańczyk, Julia Prochera, Martyna Krupowies, Oliwia Kuchta, Karolina Basa, Dominika Basa, Oliwia Mordak, Wiktoria Jewtuch, Oliwia Reszkiewicz oraz Wiktoria Cioch. Trener: Barbara Bednarczyk.

Jedenastka Mistrzem Polski w minisiatkówce chłopców.