Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 05:04
Reklama
Reklama
Reklama

Wody Polskie usuwają skutki powodzi. Ruszają kolejne prace na terenie naszego powiatu

Wody Polskie w Gliwicach intensyfikują działania związane z usuwaniem szkód powodziowych, które dotknęły zlewnie rzek Małej Wisły i Górnej Odry we wrześniu 2024 roku. Trwa odbudowa zniszczonych przez wodę struktur brzegowych oraz elementów zabudowy regulacyjnej. Jednocześnie prowadzone są prace związane z udrażnianiem koryt rzecznych i naprawą uszkodzonych urządzeń hydrotechnicznych.
Wody Polskie usuwają skutki powodzi. Ruszają kolejne prace na terenie naszego powiatu

W ramach kolejnych działań ogłoszono właśnie postępowania przetargowe, które wyłonią wykonawców prac naprawczych na obszarze nadzorów wodnych w Głubczycach, Rybniku i Kędzierzynie-Koźlu.  Zakres planowanych robót obejmuje szeroki wachlarz działań, w tym m.in. usuwanie zatorów w ciekach wodnych, naprawę wyrw brzegowych na rzece Bierawka, remont przepustów wałowych na Odrze w Cisku i Kędzierzynie-Koźlu oraz modernizację nawierzchni dróg biegnących wzdłuż wałów przeciwpowodziowych. Nowe zabezpieczenia zyskają również place manewrowe nad ciekami Dzielniczka i Cisek, których dotychczasowa infrastruktura została zniszczona przez powódź.

Całość inwestycji została podzielona na siedem części:

  1. Usunięcie zatorów i rozmyć brzegowych cieku Biała Woda w km 9+200–11+560 w miejscowości Ściborzyce Wielkie, gmina Kietrz.
  2. Usunięcie zatorów i rozmyć brzegowych cieku Biała Woda w km 0+000–6+640 w miejscowości Krzanowice, gmina Krzanowice.
  3. Likwidacja wyrw brzegowych na lewym brzegu rzeki Bierawki.
  4. Remont nawierzchni dróg przywałowych wzdłuż wałów przeciwpowodziowych Odry w miejscowościach Cisek i Kędzierzyn-Koźle.
  5. Zabezpieczenie skarp wałów i placów manewrowych przy ciekach Dzielniczka i Cisek w miejscowości Cisek.
  6. Naprawa zamknięć przepustów wałowych na Odrze w Cisku i Kędzierzynie-Koźlu.
  7. Udrożnienie koryta cieku Azotowy na odcinku km 0+000–2+200 wraz z naprawą jazów i mechanizmów zamknięć w miejscowości Stare Koźle.

Zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty na jedną lub kilka części przetargu. Maksymalny termin zakończenia prac przewidziano na listopad 2025 roku. Całkowity budżet przeznaczony na realizację projektu wynosi 2 760 821,80 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Koźlanin 15.04.2025 18:45
Cytuje ... Likwidacja wyrw brzegowych na lewym brzegu rzeki Bierawki. Remont nawierzchni dróg przywałowych wzdłuż wałów przeciwpowodziowych Odry w miejscowościach Cisek i Kędzierzyn-Koźle. Zabezpieczenie skarp wałów i placów manewrowych przy ciekach Dzielniczka i Cisek w miejscowości Cisek. Naprawa zamknięć przepustów wałowych na Odrze w Cisku i Kędzierzynie-Koźlu. Udrożnienie koryta cieku Azotowy na odcinku km 0+000–2+200 wraz z naprawą jazów i mechanizmów zamknięć w miejscowości Stare Koźle. ... Koniec cytatu. Mnie przede wszystkim zainteresował zapis : naprawa zamknięć przepustów wałowych na Odrze w Cisku i Kędzierzynie-Koźlu. Czyli mam rozumieć że Wody Polskie / RZGW Gliwice naprawią i usprawnią urządzenie hydrotechniczne (klapy, zasuwy) obok ulicy Łukasiewicza zasuwa odcinająca Odrę od Linety, obok ulicy Raciborskiej zasuwa odcinająca Odrę od Golki i przy ulicy Młynarskiej zasuwa odcinająca Odrę od Młynówki czy tak ? Bo jak na razie nic nie zostało zrobione. Mało tego w trakcie zagrożenia powodziowego nikt nie używa i nie odcina w/w obiektów hydrotechnicznych. Kolejnym bulwersującym objawem jest brak zainteresowania zarządcy oraz władz miasta i powiatu budową zbiornika Kotlarnia. Inwestycja ta jest ważną dla regionu sprawą z powodu bezpieczeństwa p.-powodziowego a także retencje wody w czasie suszy.... Dlatego apeluje obudźcie się gdyż takie sytuacje jak we wrześniu ubiegłego roku będą się powtarzać coraz częściej. Jak widać wielu powodzian nie otrzymało pomocy do dziś. A wiec lepiej chyba dmuchać na zimne czyli wszystko zrobić by powodzi nie było lub się przed nią zabezpieczyć.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ