- Rozporządzenie MiCA – jak UE reguluje rynek kryptowalut?
- Dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów – nowe obowiązki i wymogi
- Regulacje aktywa cyfrowe przepisy UE– szanse i wyzwania z jednej strony
Rozporządzenie MiCA – jak UE reguluje rynek kryptowalut?
MiCA wprowadza jednolite standardy globalne dotyczące kryptowalut, m.in zasady dotyczące emisji i obrotu kryptoaktywami w całej Unii Europejskiej. Rozporządzenie definiuje kryptoaktywa jako cyfrowe reprezentacje wartości lub praw, które mogą być przenoszone i przechowywane elektronicznie, z wyłączeniem tradycyjnych instrumentów finansowych. MiCA obejmuje m.in. tokeny powiązane z aktywami oraz tokeny pieniądza elektronicznego. Przepisy dotyczące tych tokenów obowiązują od 30 czerwca 2024 roku, natomiast pozostałe regulacje MiCA będą stosowane od 30 grudnia 2024 roku. Nowe zasady są uporządkowaniem kwestii kryptowalut w przestrzeni aktywów cyfrowych.
Dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów – nowe obowiązki i wymogi
Rozporządzenie MiCA nakłada na dostawców usług związanych z kryptoaktywami (CASP) szereg obowiązków mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa rynku oraz ochrony konsumentów. Do głównych wymogów należą:
- Rejestracja i licencjonowanie: Dostawcy usług w branży kryptowalut muszą uzyskać zezwolenie od właściwych organów nadzoru w państwach członkowskich UE.
- Wymogi kapitałowe: CASP są zobowiązani do utrzymywania minimalnego poziomu kapitału własnego, co ma na celu zapewnienie ich stabilności finansowej.
- Procedury KYC i AML: Wprowadzenie obowiązkowych procedur "Know Your Customer" (KYC) oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) ma na celu identyfikację klientów i monitorowanie podejrzanych transakcji. W Polsce do marca 2025 roku nadal można korzystać z dotychczasowych zasad anonimowych transakcji, jednak od września 2025 roku wprowadzona zostanie pełna weryfikacja wszystkich klientów.
Nowe przepisy dotyczą także polskich dostawców usług w zakresie kryptowalut, jak np. Bitcoin Gdańsk.
Regulacje aktywa cyfrowe przepisy UE – szanse i wyzwania z jednej strony
Wprowadzenie rozporządzenia MiCA niesie ze sobą zarówno szanse, jak i wyzwania dla rynku kryptoaktywów. Z jednej strony, ujednolicenie przepisów w całej UE może zwiększyć zaufanie inwestorów oraz przyczynić się do rozwoju rynku aktywów cyfrowych oraz promować możliwość inwestowania w ten sposób. Z drugiej strony, nowe przepisy wprowadzają krytyczne wymagania i mogą stanowić wyzwanie dla niektórych podmiotów, zwłaszcza tych, które dotychczas działały w mniej uregulowanym środowisku. Dostosowanie się do nowych wymogów może wiązać się z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością zmiany modelu biznesowego.
Rozporządzenie MiCA stanowi istotny krok w kierunku uregulowania rynku kryptoaktywów w Unii Europejskiej. Wprowadzenie jednolitych przepisów ma na celu zwiększenie przejrzystości, bezpieczeństwa oraz ochrony konsumentów na rynku kryptowalut. Dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów muszą dostosować się do nowych wymogów, co może stanowić zarówno szansę na rozwój, jak i wyzwanie związane z koniecznością spełnienia dodatkowych obowiązków. Ostateczny wpływ MiCA na rynek aktywów cyfrowych zależeć będzie od skuteczności wdrożenia tych regulacji oraz adaptacji podmiotów działających w tym sektorze.
– Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze