Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 21:32
Reklama
Reklama
Reklama

Mieszkańcy gminy Cisek zdecydują w referendum o budowie farmy wiatrowej

Wszystko wskazuje na to, że w Gminie Cisek odbędzie się referendum w sprawie planowanej budowy farmy wiatrowej. Podczas spotkania Wójta Gminy oraz Radnych Rady Gminy, które odbyło się 12 marca 2025 roku, zdecydowano o rozpoczęciu przygotowań do głosowania, które ma pozwolić mieszkańcom na demokratyczne wyrażenie opinii na temat tej kontrowersyjnej inwestycji.
Mieszkańcy gminy Cisek zdecydują w referendum o budowie farmy wiatrowej

Decyzja ta jest wynikiem burzliwej debaty społecznej, jaka rozgorzała po podjęciu przez Radę Gminy uchwały nr X/63/2025 z dnia 27 stycznia 2025 roku, dotyczącej przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan ten umożliwiłby budowę elektrowni wiatrowej na terenie kilku miejscowości: Cisek, Kobylice, Landzmierz, Roszowice, Roszowicki Las, Steblów oraz Sukowice.

W terminie przeznaczonym na składanie wniosków do planu zagospodarowania wpłynęło 580 podpisów mieszkańców sprzeciwiających się tej inwestycji. Wskazywano głównie na obawy związane z potencjalnym wpływem farmy na zdrowie, hałasem, spadkiem wartości gruntów oraz zniszczeniem krajobrazu. W odpowiedzi na te sygnały władze gminy zorganizowały spotkania informacyjne, jednak frekwencja była stosunkowo niska, co mogło sugerować neutralne stanowisko znacznej części mieszkańców.

Teraz, aby uniknąć dalszych podziałów, postanowiono przeprowadzić referendum, w którym to mieszkańcy podejmą ostateczną decyzję. Choć formalna uchwała Rady Gminy w tej sprawie jeszcze nie zapadła, stanowisko władz jest jednoznaczne - referendum odbędzie się jeszcze przed wakacjami, a dokładna data zostanie ogłoszona po ustaleniu harmonogramu.

Budowa farmy wiatrowej ma swoich zwolenników, którzy argumentują, że inwestycja może przynieść gminie korzyści finansowe oraz poprawić lokalną infrastrukturę dzięki wpływom z podatków. Przeciwnicy obawiają się jednak jej skutków dla środowiska i jakości życia mieszkańców. Wynik referendum będzie wiążący, jeśli frekwencja wyniesie co najmniej 30%.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Patriotaaa 13.03.2025 14:50
Może dlatego drodzy włodarze że godzinę spotkań w placówce gminy ustaliliście na 16sta oraz chyba na 16.30 dnia następnego, gdzie ludzie albo ledwo co wracali z pracy, albo w tej pracy dalej byli, bo w odróżnieniu od was są systemy pracy 3-zmianowe. Może ludzie byli wtedy u lekarza, w szkole u dziecka itp. Poza tym ogłoszenie było późno podane, już nie wspominam o tym iż nie każdy mieszkaniec posługuje się internetem, a tylko tam było ogłoszenie o spotkaniu odnośnie Waszych wiatraczków.

R
Rychu, taki lepszy Ryszard. 13.03.2025 14:01
My w PiS zawsze byliśmy przeciw takim wymysłom szatana. Dlatego zmieniliśmy dla Was Polacy ustawę, żeby żaden wiatrak nie szkodził kurom znoszącym wam jajka na zagrodzie.

Rychu, taki lepszy Ryszard I 15.03.2025 23:06
Idź do kurnika po swoje jajka.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ