Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 12 marca 2025 05:22
Reklama
Reklama
Reklama
Porozmawiali o zdrowiu i mogli się zbadać

Otyłość - choroba, którą można leczyć. Klub Pacjenta ponownie w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIA

Dzisiaj (18 lutego) w Domu Kultury „Chemik” w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie Klubu Pacjenta, organizowane przez Fundację „Z sercem do Pacjenta”. Wydarzenie poświęcone było jednemu z najpoważniejszych problemów zdrowotnych naszych czasów – otyłości. Eksperci omówili jej konsekwencje, metody leczenia oraz sposoby skutecznej profilaktyki.
Otyłość - choroba, którą można leczyć. Klub Pacjenta ponownie w Kędzierzynie-Koźlu. ZDJĘCIA

Głównym prelegentem spotkania był dr n. med. Janusz Prokopczuk – kardiolog, który podkreślał, że otyłość jest nie tylko kwestią wyglądu, ale przede wszystkim stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

– Pacjenci z BMI powyżej 35 średnio skracają swoje życie o około 15 lat. Otyłość sprzyja udarom, zawałom, problemom sercowo-naczyniowym, niektórym nowotworom, chorobom tarczycy oraz zwyrodnieniom stawów i kręgosłupa. Jeśli ktoś od dłuższego czasu bezskutecznie próbuje schudnąć, warto podejść do tego nie jak do diety sezonowej, ale jak do leczenia wieloczynnikowego – z pomocą dietetyka, psychologa, kardiologa i często endokrynologa - mówi Janusz Prokopczuk.

Temat zmiany nawyków na zdrowsze poruszyła Alicja Przepiórska-Ukaszewska z Fundacji Via Salutis, a Adriana Łukasiewicz-Krajczyk z PSSE mówiła o zalecanych szczepieniach dla seniorów.

Po wykładach uczestnicy mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji oraz wykonać podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia, saturacji, poziomu glukozy czy 6-odprowadzeniowe EKG. Na miejscu dostępne były również materiały edukacyjne oraz stoiska informacyjne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Opolskiego OW NFZ.

Jak podkreśla Ewa Gruchot z Fundacji „Z sercem do Pacjenta”, temat otyłości został ponownie poruszony ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców podczas listopadowego spotkania.

– Wielu uczestników podchodziło do doktora Prokopczuka i zadawało pytania. Dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować ten istotny temat - zaznacza.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Ministra Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla oraz starostwa powiatowego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

piotruś pan 19.02.2025 12:15
i mamy odpowiedź dlaczego nie w koźlu; tam same mądrale więc po co

Zenada 19.02.2025 12:01
Jak choroba to trzeba rentę im dać! Jak alkoholikom!

Kozlanka 19.02.2025 07:54
To nie coroba a nadnierne zarcie!

hahaaaa! 19.02.2025 07:53
To z tej "biedy" Polacy maja 50kg nadwagi....

Koźlanin 18.02.2025 15:53
A czemu nie w Koźlu ? Czemu wszystko w tym zapyziałym Kędzierzynie ?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ