Pierwsze informacje o planowanych zwolnieniach pojawiły się w styczniu. W ślad za nimi niektóre media podały informację, że zamkniętych może zostać nawet 26 sklepów w Polsce - Carrefour Polska zaprzeczyła jednak tym doniesieniom. Na tę chwilę wiadomo, że planowane ruchy mają objąć właśnie 26 placówek, nie wiadomo jednak, które z obiektów mają zostać całkowicie zamknięte, a w których zostanie zmniejszona powierzchnia handlowa. Portal branżowy wiadomoscihandlowe.pl podał listę dziesięciu miast, w których planowane są zwolnienia grupowe. Znalazł się na niej również Kędzierzyn-Koźle - hipermarket Carrefour powstał tu w 2007 roku, zastępując sklep sieci Hypernova.
Do planów pracodawcy odnieśli się związkowcy zrzeszeni w NSZZ Solidarność Carrefour Polska, którzy wystosowali komunikat dotyczący obecnej sytuacji:
Podczas spotkania z przedstawicielami pracodawcy 29 stycznia 2025 r. zostaliśmy poinformowani o planowanych zwolnieniach grupowych, które obejmą 26 sklepów w całej Polsce. Łącznie decyzja ta dotknie 340 pracowników.
Jako NSZZ Solidarność Carrefour Polska podjęliśmy natychmiastowe działania, składając postulaty mające na celu złagodzenie skutków utraty pracy dla osób objętych zwolnieniami. Konsultacje w tej sprawie potrwają do 18 lutego, do kiedy pracodawca ma obowiązek przedstawić swoje stanowisko i odpowiedzieć na nasze postulaty.
Oczekujemy, że Carrefour Polska weźmie odpowiedzialność za swoich pracowników i zapewni im realne wsparcie w tej trudnej sytuacji.
Będziemy Was informować na bieżąco. Trzymajmy się razem!
Sieć Carrefour Polska jest właścicielem ponad 850 sklepów i placówek handlowych w Polsce. Zwolnienie ponad 300 pracowników jest tłumaczone koniecznością dostosowania się sieci do sytuacji rynkowej. W tym celu firma przygląda się rentowności swoich placówek, a tam gdzie uzna to za zasadne zamierza podejmować różne działania naprawcze - m.in. przebudowę czy zmniejszenie powierzchni handlowej danego obiektu.
W przypadku sklepu przy ulicy Kozielskiej można mówić o bardzo silnej presji ze strony konkurencji. Poprzednikiem Carrefoura w tym miejscu był hipermarket sieci Hypernova - wtedy drugi po Minimalu przy alei Jana Pawła II hipermarket w mieście. Minimal zmienił szyld na Billę, którą ostatecznie zastąpił Leclerc, jednak nie wytrzymał on konkurencji z innymi sklepami wielkopowierzchniowymi i marketami w tej części miasta i finalnie został zamknięty latem ubiegłego roku. Od tego czasu obiekt świeci pustkami i niszczeje w oczach.
W przypadku Carrefoura sytuacja jest podobna. Tereny przy ulicy Kozielskiej od lat są centrum handlowym miasta. Ofiarami ekspansji handlu w tej części Kędzierzyna-Koźla w głównej mierze są małe sklepy w Śródmieściu i na Pogorzelcu. Jeśli chodzi o segment spożywczy to przy samej ulicy Kozielskiej znajdują się dwa markety sieci Biedronka, Lidl, Aldi i supermarket Kaufland. Konkurencja jest zatem ogromna, a ogólnokrajową tendencją jest wypieranie hiper i supermarketów przez mniejsze obiekty.
Napisz komentarz
Komentarze