Organizatorem konkursu jest Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy. Zgodnie z Regulaminem Konkursu, corocznie w jego kapitule zasiadają Laureaci poprzednich edycji, a na jej czele zasiada Prezydent Miasta. Nagrodę Mediów przyznaje Kapituła reprezentowana przez redaktorów naczelnych lokalnych mediów.
Konkurs ma na celu symbolicznie honorować najlepsze, dbające o rozwój i dobre miejsca pracy firmy Miasta i Powiatu Kędzierzyna-Koźla, ważne inwestycje, wielkie osobowości, wartościowe działania i ambitne debiuty.
Symbolem konkursu a jednocześnie odniesionego sukcesu jest „Kozioł Biznesu”, symbolizujący siłę i determinację, upór i odwagę wspinania się na sam szczyt skał niezależnie od „siły wiatru i warunków pogodowych”. Specjalnie zaprojektowana, autorska statuetka to kamień i stal symbolizujące twardość, niezłomność, odporność, ambicję i odwagę. Kapitałem konkursu jest znamienite grono silnych liderów i wspaniałych ludzi – laureatów wszystkich edycji wydarzenia.
W tegorocznej edycji Konkursu uhonorowano:
W kategorii: FIRMA ROKU:
Firmę VAESS AGEROSL Sp. z o.o. -
za wieloletni konsekwentny rozwój silnej marki cenionej w branży spożywczej, strategiczne połączenie z renomowaną firmą Vaessen Schoemaker wyznaczającą od 80-ciu lat standardy innowacji w sektorze spożywczym, realizację inwestycji budowy nowej hali produkcyjnej
i siedziby firmy w Starym Koźlu- Gminie Bierawa, wypracowanie statusu eksperta w wykorzystaniu wodorostów morskich do tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla branży spożywczej
i szeroką rozpoznawalną uznaną obecność na rynkach całego świata
Firmę FLUKAR Sp. z o.o. -
za zbudowanie marki niezależnego największego producenta środków smarnych, uruchomienie w ostatnich latach nowej inwestycji przemysłowej w Kędzierzynie-Koźlu, w efekcie której powstał jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie Centralnej kompleks produkcyjny środków smarowych i recyklingu, działania zmierzające do minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko naturalne, konsekwentne wdrażanie proekologicznych rozwiązań we wszystkich gałęziach działalności firmy oraz działania w obszarze B+R; za mecenat i wsparcie wielu ważnych inicjatyw społecznych i edukacyjnych w Mieście;
W kategorii: INWESTYCJA ROKU:
Firmę CERATIZIT KĘDZIERZYN-KOŹLE Sp. z o.o. -
za rozwój i realizację inwestycji budowy dwukondygnacyjnej hali produkcyjnej o powierzchni użytkowej ponad 8600 m2 wraz ze strefą biurową, przewidywane zwiększenie zatrudnienia o kolejne 250 miejsc pracy, renomowaną markę producenta narzędzi dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, mechanicznego, zbrojeniowego; markę odpowiedzialnego pracodawcy.
Firmę FAMET S.A.,
za inwestycję budowy we współpracy z wykonawcą projektu - Stocznią Koźle - innowacyjnego pchacza FAMET-1 o rekordowo niskim zanurzeniu (wartości 60 cm), który końcem 2024 r. zrealizował pierwszy rejs towarowy z dostawą do niemieckiego klienta, otwierając tym samym możliwość wodnego transportu towarowego rzeką Odrą; za wieloletni ambitny rozwój oraz markę renomowanego producenta urządzeń przemysłowych i aparatury wraz z komponentami stalowymi dla kluczowych gałęzi przemysłu.
W kategorii: OSOBOWOŚĆ ROKU:
pana Krzysztofa Rdesta, prezesa firmy Emka S. A. -
za ponad 30-letnią działalność w obszarze prowadzenia biznesów w oparciu o wartości
i najwyższe standardy, dbałość o środowisko naturalne i potrzeby społeczne, kreowanie dobrych miejsc pracy i długotrwałego partnerstwa biznesowego; za markę wizjonera, silnego lidera, decyzję o realizacji inwestycji w Kędzierzynie-Koźlu, synergiczne współdziałanie gospodarcze i przyjęcie tożsamości Mieszkańca Kędzierzyna-Koźla.
Za wszechobecny mecenat sportowy, artystyczny, edukacyjny i społeczny.
pana Michała Misiaszka -
za rzeźbiarską kreację kędzierzyńsko-kozielskich koziołków wzbogacających krajobraz Miasta Kędzierzyna-Koźla, budowanie jego tożsamości, artyzm projektów oraz reprezentowanie Miasta w ramach współpracy ze stowarzyszeniami i podmiotami działającymi na rzecz kultury i sztuki
Społeczność projektu PARKRUN i Pana Tomasza Cholewińskiego -
Pan Tomasz Cholewiński to inicjator i koordynator tego międzynarodowego programu realizowanego od 10-ciu lat w Kędzierzynie-Koźlu autor wielu sportowych imprez towarzyszących Parkrunowi, integrujących wszystkie grupy społeczne i promujących zdrowy styl życia, a liczna i zintegrowana Społeczność Parkrunu jest żywym i pozytywnym dowodem na to, że - niezależnie od wieku i formy - można żyć aktywnie i szczęśliwie.
W kategorii: DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA ROKU:
Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Region Kędzierzyn-Koźle (IPA) za wielopłaszczyznowe działania prospołeczne, m.in. w obszarze organizacji atrakcji dla dzieci uczestniczących w corocznych festynach wędkarskich, realizację innowacyjnego pozalekcyjnego projektu „Spartanie” skierowanego do dzieci i skupionego na bezpieczeństwie, za obecność w placówkach szkolnych i edukację na rzecz bezpieczeństwa młodych ludzi, coroczną mikołajkową akcję dla Dzieci z Domu Dziecka, wpieranie rodzin w potrzebie, w tym rodziny dotkniętej tragedią pożaru, zbiórki dla powodzian i walczącej Ukrainy, za serce otwarte na zgłaszane potrzeby.
Hufiec ZHP Kędzierzyn-Koźle -
za wspieranie lokalnej społeczności, organizację wielu akcji charytatywnych, efektywne angażowanie młodzieży w wartościowe społecznie inicjatywy, promocję uniwersalnych wartości opartych na międzyludzkiej współpracy, woli pomagania potrzebującym, umiejętności dostrzegania potrzeb i właściwego odpowiadania na nie; za rolę lidera pracy wolontariackiej i realny wpływ na kształtowanie dobrych postaw społecznych uwrażliwiających młodzież i dorosłych na współtworzenie dobrego świata w lokalnych i regionalnych społecznościach.
Stowarzyszenie „Ukochaj Zwierzaka” -
za pomoc istotom, które nie mogą zabrać głosu w swojej sprawie i pozostają zależne
od dobrego serca człowieka, opiekę na bezdomnymi zwierzętami, zbiórki na ich leczenie, organizację charytatywnych bazarków, poszukiwanie domów adopcyjnych i tymczasowych wraz ze stałym wspieraniem pozyskanych opiekunów, efektywną pomoc na rzecz schroniska w Kędzierzynie-Koźlu, rozwijanie wolontariatu i uwrażliwianie społeczeństwa na prawo zwierząt do spokojnego i godnego życia.
W kategorii: NAGRODA MEDIÓW:
Klub Muzyczny Kameleon -
za reaktywację Klubu Muzycznego Kameleon, przełożenie pasji do muzyki na cieszące się wielką popularnością koncerty klubowe i poszerzenie oferty artystyczno - muzycznej Kędzierzyna- Koźla, zbudowanie społeczności celebrującej kulturę muzyczną i za kreowanie przestrzeni wartościowych spotkań i warsztatów.
W tegorocznej edycji Konkursu obie Kapituły przyznały symboliczną nagrodę specjalną dedykowaną wszystkim Mieszkańcom Gminy i Powiatu Kędzierzyna-Koźla, którzy w obliczu zagrożenia powodziowego podjęli wolontariackie, bardzo ważne działania prewencyjne na naszym terenie, a w kontekście skutków powodzi zaangażowali się w pomoc rodzinom i instytycjom w zalanych miejscowościach. Dla Wszytkich Wolontariuszy serdeczne podziękowania i gratulacje.
Odbierający statuetki:
pani Adriana Muszyńska, dyrektorka operacyjna firmy VAES AGEROSL
pan Marek Fajferek - członek Zarządu firmy FLUKAR Sp. z o.o.
pan Dariusz Gołąbek - prezes zarządu firmy CERATIZIT KĘDZIERZYN-KOŹLE Sp. z o.o.
pan Janusz Przybyła - prezes zarządu firmy FAMET S.A.
pan Krzysztof Rdest - prezes firmy Emka S. A.
pan Michał Misiaszek - twórca kędzierzyńsko-kozielskich koziołków
pan Tomasz Cholewiński- odbiorca nagrody w imieniu własnym i Społeczności Parkrun
pan Paweł Drachal – skarbnik Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji Region Kędzierzyn-Koźle ( IPA)
pan Szymon Ruczka – podharcmistrz, komendant Hufca ZHP Kędzierzyn-Koźle
Małgorzata Przeniosło i Małgorzata Heder - Stowarzyszenie „Ukochaj Zwierzaka”
pan Mirosław Bancarz - właściciel Klubu Muzycznego Kameleon.
Napisz komentarz
Komentarze