Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 08:16
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kolejny krok w kierunku przebudowy ważnego skrzyżowania

Budowa estakady nad rondem Milenijnym - osiem firm zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 40 z drogami wojewódzkimi nr 423 i 408 jest tzw. wąskim gardłem miasta, na którym w godzinach szczytu często tworzą się zatory. Problem ma rozwiązać przebudowa ronda Milenijnego na rondo turbinowe przy rozbudowie skrzyżowania o estakadę w ciągu obwodnicy miasta. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu otworzył oferty od firm zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji technicznej inwestycji. Te opiewają na kwoty od 1,12 miliona złotych do 1,84 miliona. Cała inwestycja według wstępnych szacunków może kosztować około 30 milionów złotych.
Budowa estakady nad rondem Milenijnym - osiem firm zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji

Przetarg na przygotowanie dokumentacji ogłoszono w listopadzie ubiegłego roku, kilka dni temu Zarząd Dróg Wojewódzkich, który przymierza się do rozbudowy skrzyżowania otworzył oferty od zainteresowanych podmiotów. W postępowaniu wzięło udział osiem firm, wszystkie złożone oferty zmieściły się w kwocie dwóch milionów złotych, jaką samorząd województwa zarezerwował na ten cel. Najtańszą propozycję złożyła pracownia projektowa "Prokom" z Opola, która wyceniła na niespełna 1,12 miliona złotych.

Zadanie obejmuje kompleksową dokumentację projektową budowlano-wykonawczą dla rozbudowy ronda oraz drogi dojazdowej do węzła komunikacyjnego. Projekt zakłada nie tylko przebudowę samego ronda turbinowego, ale także szereg innych działań inżynieryjnych, które przyczynią się do poprawy funkcjonalności całego układu drogowego.

W zakres inwestycji wchodzą między innymi:

  • Przebudowa skrzyżowania o ruchu okrężnym (rondo turbinowe) pomiędzy drogą krajową DK40 a drogami wojewódzkimi DW408 i DW423.
  • Budowa węzła drogowego częściowo bezkolizyjnego typu WB oraz obiektów mostowych, w tym mostu o konstrukcji łukowej.
  • Rozbudowa odcinków dróg, w tym DK40, DW408, DW423, a także budowa pasów włączenia i wyłączenia na drodze krajowej.
  • Budowa i przebudowa infrastruktury pieszej i rowerowej, w tym dróg dla pieszych i rowerów, a także odpowiednich łącznic z drogami wojewódzkimi.
  • Budowa obiektów inżynierskich i budowa/przebudowa odwodnienia, oświetlenia drogowego oraz urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, takich jak oznakowanie oraz urządzenia BRD.
  • Ochrona środowiska poprzez budowę ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt, oraz kanałów deszczowych.

Projekt przewiduje także zwiększenie bezpieczeństwa zarówno kierowców, pieszych, jak i rowerzystów. W ramach inwestycji powstanie odpowiednia infrastruktura, w tym chodniki, ścieżki rowerowe, nowoczesne oświetlenie oraz urządzenia ochrony, które znacząco zmniejszą ryzyko wypadków na tym ważnym odcinku drogowym.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jeremiasz 23.01.2025 07:14
Przejścia dla zwierząt konstruowane za kupę kasy to super głupota . W Angli jest ich tysiące , a czujki i kamery notują ,zgadnijcie ilu tych nornic,myszek i zajączków ? Mianowici kilka sztuk miesięcznie.

Zgreg 23.01.2025 07:02
Na tej dziwnej konstrukcji sterczącej obok ronda będzie można powiesić banner reklamowy

Ryszard psie serce. 22.01.2025 19:37
A wystarczyło zrobić nową drogę w kierunku Żabienca i i było by po sprawie. A tak cały ruch w kierunku Zdzichów leci przez rondo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ