Jakie są źródła pola elektromagnetycznego, czyli skąd bierze się promieniowanie?
Promieniowanie elektromagnetyczne to zjawisko, które pojawia się zarówno w sposób naturalny, jak i sztuczny. To oznacza, że pole elektromagnetyczne towarzyszy nam praktycznie cały czas. Jeśli chodzi o naturalne źródła, wyróżniamy promieniowanie:
- słoneczne;
- kosmiczne;
- termiczne ciał.
Naturalnym źródłem pola elektromagnetycznego są też wyładowania atmosferyczne, np. podczas burzy oraz ziemskie pole magnetyczne, które bierze się z jądra ziemi.
A może chcesz dowiedzieć się, jak mocne pole elektromagnetyczne oddziałuje na Twój organizm? W tym celu zaopatrz się w miernik pola elektromagnetycznego. Dzięki temu samodzielnie sprawdzisz poziom natężenia promieniowania.
Wraz z rozwojem nowych technologii działalność człowieka w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększania emisji pola elektromagnetycznego, czyli powstawania tzw. elektrosmogu. Sztuczne źródła promieniowania to:
- urządzenia elektroniczne, np. smartfony, tablety, sprzęt sieciowy;
- sprzęt RTV i AGD w domach i mieszkaniach;
- transformatory i sieci komputerowe;
- urządzenia do rezonansu magnetycznego;
- skanery rentgenowskie i wykrywacze metali, np. na lotniskach.
Pole elektromagnetyczne generują też urządzenia grzewcze i spawalnicze. Obecnie niemalże wszystko, co nas otacza, może być źródłem elektrosmogu.
Promieniowanie pola elektromagnetycznego – czy może negatywnie wpływać na zdrowie człowieka?
WHO i inne światowe instytucje prowadzą liczne badania na temat wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie człowieka. Fale elektromagnetyczne mogą negatywnie wpłynąć na ludzkie samopoczucie, a nawet zdrowie.
W praktyce szkodliwość pola elektromagnetycznego jest uzależniona od kilku czynników:
- częstotliwość i natężenie źródła emisji;
- długość ekspozycji na pole elektromagnetyczne;
- ogólny stan zdrowia i kondycja organizmu człowieka;
- rodzaj zastosowanej ochrony przed promieniowaniem.
Jeśli zadbasz o odpowiednią ochronę przed elektrosmogiem, prawdopodobnie nie odczujesz negatywnych skutków. Narażanie się na długotrwałe oddziaływanie pola elektromagnetycznego może powodować m.in. nudności, wymioty, migreny, a nawet ogólne pogorszenie samopoczucia.
Jakie są aktualne normy promieniowania elektromagnetycznego?
Aktualne normy maksymalnego natężenia pola elektromagnetycznego PEM wynoszą 10 W/m2 (gęstość) oraz 61 V/m (składowa elektryczna).
Warto dodać, że dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego dla częstotliwości od 300 MHz do 300 GHz wynosił dawniej 0,1 W/m2 w przypadku sieci komórkowych. A zatem na przestrzeni lat wprowadzono znaczne restrykcje – głównie w celu ochrony przed nadmiernym oddziaływaniem elektrosmogu.
Bibliografia:
- https://www.gov.pl/web/5g/pole-elektromagnetyczne-co-to-jest-i-jak-dziala-na-organizm
- https://www.gov.pl/web/5g/czym-jest-pole-elektromagnetyczne
Materiał promocyjny
Napisz komentarz
Komentarze