Współczesna geopolityka a rynki finansowe
Wojna w Ukrainie czy konflikty na Bliskim Wschodzie to wydarzenia, które sięgają o wiele dalej niż rejon, z którego się wywodzą. Rezonują nierzadko na ceny ropy naftowej na świecie, kursy walut czy poziom inflacji w innych państwach (np. Stany Zjednoczone). I choć niegdyś geopolityka w głównej mierze dotyczyła zajęcia terytorium danego państwa przez inne, to dziś zdarzenia geopolityczne obejmują o wiele więcej aspektów – kryzysy finansowe, zmiany klimatu, ataki terrorystyczne.
Ryzyko geopolityczne to coś, do czego inwestorzy muszą się przyzwyczaić. Obecność na rynku wiąże się bowiem z podejmowaniem decyzji w często bardzo zmiennym środowisku. Takie dynamiczne otoczenie rynkowe sprawia, że inwestując, często odczuwa się zaniepokojenie czy nawet panikę, a apetyt na ryzyko mocno spada. Te skrajne emocje mogą zaburzać procesy decyzyjne i prowadzić do negatywnych konsekwencji.
Geopolitical Risk Index – wskaźnik, który warto znać
O tym, jak geopolityka wpływa na rynki finansowe, mówi m.in. wskaźnik GPR. W ujęciu historycznym wraz z jego wzrostem rósł także poziom ryzyka na świecie. To z kolei często wiązało się z wyraźnym okrojeniem inwestycji, spadkiem zatrudnienia czy obniżką cen akcji. Wyższe ryzyko geopolityczne może w skrajnych przypadkach powodować katastrofy gospodarcze czy wyraźne spadki koniunktury na całym świecie.
Geopolitical Risk Index wskazuje możliwe niekorzystne wydarzenia geopolityczne i związane z nimi ryzyka na podstawie artykułów prasowych z kluczowych gazet. Badania obejmują m.in. The New York Times, Chicago Tribune czy The Washington Post. Tak tworzony indeks wydarzeń odzwierciedla przede wszystkim perspektywę USA na kwestię ryzyka stwarzanego przez wybrany kraj lub z nim związanego.
Indeks GPR wykazuje skokowe wzrosty podczas kluczowych zdarzeń politycznych. W historii były to m.in. wybuch II wojny światowej, atak na Pearl Harbor, wojna w Wietnamie czy ataki z 11 września.
Jak przygotować się na zmienności?
Skoro wiesz już, że zmienności są nieodłącznym elementem korelacji między geopolityką a sytuacją na rynkach finansowych, musisz nauczyć się działać w takim środowisku.
Jak to zrobić?
- Krok 1. Edukacja – trader musi podnosić kompetencje i korzystać z wiedzy dostępnej na rynku, aby w miarę możliwości uniknąć pewnych typowych dla początkujących błędów.
- Krok 2. Dywersyfikacja – aby obniżyć, choć nie wyeliminować, ryzyko, warto mieć w portfelu różne inwestycje. W razie spadku jednego aktywa, inne mogą dalej zarabiać. Warto przy tym pamiętać, że dywersyfikacja nie chroni przed ryzykiem systematycznym – dotykającym całej gospodarki.
- Krok 3. Strategia inwestycyjna – obranie konkretnej strategii, zamiast spontanicznego działania, pozwala wykonywać przemyślane i logiczne ruchy na giełdzie.
- Krok 4. Dyscyplina – dobry inwestor wie, że podstawą jego działań, czy to dotyczących edukacji, czy też obrania strategii inwestycyjnej, muszą być dyscyplina i konsekwencja.
Praktycznie każda decyzja podjęta na arenie międzynarodowej może mieć wpływ na rynki finansowe. Przykładowo, sankcje nałożone na dany kraj czy ograniczenia handlowe w szerszej perspektywie wpływają często na wyceny surowców, wysokość inflacji czy stopy procentowe. Te czynniki kształtują natomiast rynki, np. dynamiczny rynek Forex.
Chcesz lepiej przygotować się do tradingu w zmiennym otoczeniu? Dołącz do Ava Trade, skorzystaj z bezpłatnego konta demo i ćwicz swoje umiejętności inwestorskie! Pamiętaj jednak o tym, że wyniki osiągane na koncie demo nie muszą przekładać się na zyski na rzeczywistych rynkach, gdzie w grę wchodzą zupełnie inne emocje.
Powyższa informacja stanowi publikację handlową i jest upowszechniana w celu promocji usług świadczonych przez Ava Trade EU Ltd.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami obciążonymi wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy na skutek stosowania dźwigni finansowej. 63% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze, obracając kontraktami CFD za pośrednictwem tego usługodawcy. Powinieneś rozważyć, czy rozumiesz jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty swoich pieniędzy.
– Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze