Nie da się przewidzieć przyszłości. Spekulowanie, czy w przyszłym roku prąd zdrożeje, nie będzie problemów z dostawami gazu, zimy będą coraz cieplejsze albo, czy temperatury spadną do rekordowych poziomów, to tylko zgadywanie. Albo — mówiąc inaczej — wymyślanie różnych scenariuszy dotyczących rozwoju obecnych zdarzeń.
Takie rozważania mogą doprowadzić do rozwiązania dylematu „pompa ciepła czy kocioł gazowy” w sposób praktyczny i przemyślany. Warto więc sprawdzić, jak w różnych sytuacjach radzą sobie te dwa systemy. A może odpowiedź kryje się gdzieś pomiędzy nimi?
Scenariusz 1: dobrze ocieplony budynek i prym efektywności
W pierwszym scenariuszu pod lupę wzięto nowoczesny, dobrze ocieplony budynek o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Priorytetem właścicieli jest maksymalna efektywność energetyczna i minimalizacja kosztów eksploatacyjnych. Naturalnym wyborem wydaje się powietrzna pompa ciepła. Dzięki wysokiej efektywności w dobrze zaizolowanych budynkach może ona znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie i jednocześnie przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla. Urządzenie korzysta bowiem z energii odnawialnej, czerpanej z powietrza na zewnątrz budynku.
Scenariusz 2: modernizacja starszego budynku
Drugi scenariusz zakłada, że starszy budynek charakteryzujący się umiarkowaną izolacją termiczną i wyższym zapotrzebowaniem na energię cieplną, ma być poddany termomodernizacji. Właścicielom zależy przede wszystkim na zmniejszeniu kosztów ogrzewania i poprawie komfortu cieplnego. Istotną rolę gra ograniczony budżet.
Odpowiednio dobrana pompa ciepła może tutaj znacząco obniżyć koszty ogrzewania, szczególnie jeśli zostanie połączona z częściową modernizacją budynku, taką jak docieplenie ścian czy wymiana okien. Jeśli jednak zapotrzebowanie na moc grzewczą jest naprawdę wysokie, kocioł gazowy może okazać się praktycznym rozwiązaniem, szczególnie w miesiącach o ekstremalnie niskich temperaturach. Ma on możliwość szybkiego dostarczania dużych ilości ciepła, dzięki czemu skutecznie radzi sobie z większym zapotrzebowaniem na ogrzewanie.
Aby nie rezygnować z oszczędności i ekologicznych korzyści, warto rozważyć trzecią opcję, jaką jest hybrydowa pompa ciepła. Łączy ona zalety obu systemów, samodzielnie decydując, które urządzenie — pompa czy kocioł — ma w danym momencie pracować. „Decyzja” podejmowana jest na podstawie tego, która forma ogrzewania jest w danym momencie bardziej opłacalna i wydajna. Hybrydowe pompy ciepła Immergas uzależniają swoje działanie od panujących na dworze warunków pogodowych, obniżając koszty eksploatacji, a jednocześnie zmniejszając zależność od rosnących cen jednego rodzaju paliwa.
Scenariusz 3: rejon o surowym klimacie i niestabilnych dostawach energii
Są w Polsce regiony, gdzie zimy są szczególnie surowe, a na dodatek wyzwanie stanowią warunki infrastrukturalne. Są to m.in. Suwalszczyzna, Podlasie, Bieszczady, Podkarpacie, obszar Tatr, a także Kaszuby i Pomorze. W dwóch ostatnich przypadkach, chociaż temperatury rzadko osiągają ekstremalne wartości, problemem mogą być silne wiatry i wysoka wilgotność powietrza. Sprawiają one, że odczuwalna temperatura jest niższa, niż rzeczywista a zapotrzebowanie na ogrzewanie jest większe. Odpowiedzią na takie trudne i nieprzewidywalne warunki może być wspomniany wyżej system hybrydowy.
Po pierwsze, hybrydowa pompa ciepła taka jak Magis COMBO V2 potrafi elastycznie dopasowywać swoje działanie od panujących warunków pogodowych. Po drugie, kombinacja ogrzewania z OZE i kotła kondensacyjnego zmniejsza zależność od dostaw surowca. Po trzecie, pompy ciepła Immergas współpracują z dodatkowymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne czy magazyny energii. Potęguje to niezależność od zewnętrznych dostawców i pozwala na maksymalne wykorzystanie ekologicznych źródeł energii, co dodatkowo obniża koszty eksploatacji.
Pompa ciepła czy kocioł gazowy? Podsumowanie
Podsumowując, wybór między pompą ciepła a kotłem gazowym zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników i warunków budynku. Zawsze warto rozważać taką decyzję w odniesieniu do indywidualnego przypadku, uwzględniając m.in. izolację budynku i zapotrzebowanie na energię cieplną, dostępność i koszty paliw czy planowany budżet.
Hybrydowa pompa ciepła łączy zalety obu technologii i może okazać się uniwersalnym rozwiązaniem. Więcej na jej temat można przeczytać na stronie internetowej Immergas.
– Artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze