Olejomaty będą przeznaczone do zbiórki wyłącznie zużytego oleju pochodzącego z gospodarstw domowych. Dziś dla wielu osób pozbycie się go stanowi problem. Jeśli trafi do kanalizacji, powoduje zatykanie się rur. Wrzucony razem z innymi odpadami może zanieczyścić surowce do powtórnego przetworzenia. W olejomacie będzie można pobrać specjalny pojemnik, a gdy zostanie wypełniony, maszyna przyjmie go z powrotem, na naszym koncie w aplikacji pojawią się natomiast punkty. Firma EMKA, przy swoim zakładzie na Polu Południowym, uruchomi także instalację do oczyszczania zużytego oleju. Następnie będzie on przeznaczony do produkcji biopaliw.
- Olejomaty umożliwią mieszkańcom wygodne pozbycie się zużytego oleju, a to oznacza, że mniej będzie trafiać go do naszej sieci kanalizacyjnej, co wiąże się z problemami. Jest to również rozwiązanie ekologiczne - mówi prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska.
- To nasz innowacyjny projekt skierowany do społeczności lokalnych. System jest prosty w obsłudze, wystarczy zainstalować aplikację, pobrać pojemnik z automatu, a później, po wypełnieniu, go zwrócić. W Polsce świetnie przyjęły się paczkomaty, które potem stały się popularne w Europie, chcemy, aby podobnie było z olejomatami - dodaje Krzysztof Rdest, prezes firmy EMKA S.A.
- Olejomaty pojawią się w pięciu dogodnych lokalizacjach w Kędzierzynie-Koźlu, praktycznie w każdej części miasta. Zachęcamy, aby z nich korzystać i wspólnie dbać o środowisko, gdyż olej będzie poddawany recyklingowi - zaznacza Karina Kacperczyk, przewodnicząca Czystego Regionu.
Olejomaty zostaną zainstalowane w kolejnych tygodniach, pierwsze jeszcze przed świętami, wówczas poznamy dokładne lokalizacje.
W środę w urzędzie miasta podpisano porozumienie pomiędzy gminą Kędzierzyn-Koźle reprezentowaną przez prezydent Sabinę Nowosielską, Kariną Kacperczyk, przewodniczącą Czystego Regionu i Krzysztofem Rdestem, prezesem Emki. Materiał wideo:
Napisz komentarz
Komentarze