- Widzimy poprawę w wynikach, porównując się do analogicznego okresu minionego roku - mówi Mirosław Ptasiński, prezes Grupy Azoty ZAK. - Od razu po ustanowieniu nowego zarządu wdrożyliśmy program naprawczy, po kilku miesiącach mamy pierwsze efekty, przede wszystkim oszczędności kosztowe (...) Po negocjacjach ze stroną społeczną wprowadziliśmy modyfikacje w zbiorowym układzie pracy, które też przyniosą efektywne oszczędności. Bardzo dziękuję pracownikom za wyrozumiałość, jest świadomość trudnej sytuacji w naszej firmie. Chcemy, aby cała załoga była zaangażowana w działania poprawiające w każdym obszarze - dodaje.
Ogromnym problemem jest rosnący import do Polski nawozów z Rosji i Białorusi. Relacja wideo:
W pierwszej połowie 2024 roku Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 1,15 miliarda złotych oraz wynik EBITDA wynoszący 36 milionów złotych, co przekłada się na marżę EBITDA wynoszącą 3,1% – wzrost o 24 punkty procentowe w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Wynik netto za pierwsze półrocze wyniósł minus 49 milionów złotych, co oznacza poprawę o 235 milionów złotych w stosunku do wyniku z I półrocza 2023 roku.
W II kwartale 2024 roku Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 557 milionów złotych. Wynik netto w tym okresie wyniósł minus 34 miliony złotych, z dodatnim wynikiem EBITDA w wysokości 6 milionów złotych i marżą EBITDA wynoszącą 1,1%. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, poprawiły się wyniki netto o 81 milionów złotych, EBITDA o 135 milionów złotych, a marża EBITDA wzrosła o 23,1 punktu procentowego.
Pomimo zauważalnej poprawy w wynikach finansowych w porównaniu do ubiegłego roku, Grupa Azoty ZAK S.A. nadal zmaga się z trudną sytuacją rynkową w branży nawozowo-chemicznej i potrzebą wprowadzenia dalszych działań naprawczych. W firmie skupiono się na realizacji strategii mającej na celu przywrócenie rentowności produkcji, usprawnienie sprzedaży w poszczególnych segmentach oraz optymalizację kosztów, w tym przegląd nierentownych aktywów.
Napisz komentarz
Komentarze