W II kwartale 2024 roku Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 557 milionów złotych. Wynik netto w tym okresie wyniósł minus 34 miliony złotych, z dodatnim wynikiem EBITDA w wysokości 6 milionów złotych i marżą EBITDA wynoszącą 1,1%. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, poprawiły się wyniki netto o 81 milionów złotych, EBITDA o 135 milionów złotych, a marża EBITDA wzrosła o 23,1 punktu procentowego.
Pomimo zauważalnej poprawy w wynikach finansowych w porównaniu do ubiegłego roku, Grupa Azoty ZAK S.A. nadal zmaga się z trudną sytuacją rynkową w branży nawozowo-chemicznej i potrzebą wprowadzenia dalszych działań naprawczych. W firmie skupiono się na realizacji strategii mającej na celu przywrócenie rentowności produkcji, usprawnienie sprzedaży w poszczególnych segmentach oraz optymalizację kosztów, w tym przegląd nierentownych aktywów – podkreśla Mirosław Ptasiński, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.
Segment Agro
W II kwartale 2024 roku Segment Agro zanotował wzrost wolumenów produkcji i sprzedaży, choć ceny produktów i surowców spadły. Spowolnienie trendu spadkowego cen płodów rolnych i niewielka poprawa koniunktury w rolnictwie nie zrównoważyły jednak globalnego kryzysu gospodarczego oraz konkurencyjnych cen importowanych nawozów, co skutkowało dalszym spadkiem cen nawozów na rynku europejskim. Średnie ceny głównych produktów nawozowych Grupy Azoty ZAK S.A. były niższe o 25% w porównaniu do roku ubiegłego.
Ceny gazu ziemnego i większości surowców produkcyjnych również spadły, ale nie na tyle, aby uzyskać dodatnią rentowność EBITDA w segmencie. Marża EBITDA Segmentu Agro w II kwartale 2024 roku wyniosła minus 4,6%, a wynik EBITDA wyniósł minus 13 milionów złotych, co stanowi poprawę o 79 milionów złotych w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku.
Segment Oxoplast
Sprzedaż produktów Oxoplast w I półroczu 2024 roku wykazywała stopniową poprawę, szczególnie na początku okresu. Pomimo stabilnego popytu, zakłócenia w dostawach do Europy, spowodowane utrudnieniami w żegludze przez Morze Czerwone, wpłynęły na łańcuch przetwórstwa. Wzrost zapotrzebowania na surowce i półfabrykaty produkowane w Europie oraz opóźnienia i wyższe koszty dostaw importowanych materiałów także miały znaczący wpływ na rynek.
Ogłoszenie siły wyższej przez producenta alkoholi, które miało miejsce na przełomie I i II kwartału 2024 roku, wywołało dynamiczny wzrost cen alkoholi OXO. Z końcem II kwartału sytuacja ta zaczęła się stabilizować, co wpłynęło na powrót rynku do równowagi. Popyt na plastyfikatory był niski, ale stabilny, głównie z powodu braku wzrostu zapotrzebowania w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym.
Marża EBITDA Segmentu Oxoplast w II kwartale 2024 roku wyniosła 3,7%, a wynik EBITDA osiągnął 8 milionów złotych, co stanowi poprawę o 61 milionów złotych w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.
Napisz komentarz
Komentarze