Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 03:08
Reklama
Reklama

Grupa Azoty ZAK zamknęła półrocze na dużym minusie. Strata nadal jest ogromna, choć udało się ją ograniczyć

W pierwszej połowie 2024 roku Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 1,15 miliarda złotych oraz wynik EBITDA wynoszący 36 milionów złotych, co przekłada się na marżę EBITDA wynoszącą 3,1% – wzrost o 24 punkty procentowe w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Wynik netto za pierwsze półrocze wyniósł minus 49 milionów złotych, co oznacza poprawę o 235 milionów złotych w stosunku do wyniku z I półrocza 2023 roku.
Grupa Azoty ZAK zamknęła półrocze na dużym minusie. Strata nadal jest ogromna, choć udało się ją ograniczyć

W II kwartale 2024 roku Grupa Azoty ZAK S.A. osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 557 milionów złotych. Wynik netto w tym okresie wyniósł minus 34 miliony złotych, z dodatnim wynikiem EBITDA w wysokości 6 milionów złotych i marżą EBITDA wynoszącą 1,1%. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, poprawiły się wyniki netto o 81 milionów złotych, EBITDA o 135 milionów złotych, a marża EBITDA wzrosła o 23,1 punktu procentowego.

Pomimo zauważalnej poprawy w wynikach finansowych w porównaniu do ubiegłego roku, Grupa Azoty ZAK S.A. nadal zmaga się z trudną sytuacją rynkową w branży nawozowo-chemicznej i potrzebą wprowadzenia dalszych działań naprawczych. W firmie skupiono się na realizacji strategii mającej na celu przywrócenie rentowności produkcji, usprawnienie sprzedaży w poszczególnych segmentach oraz optymalizację kosztów, w tym przegląd nierentownych aktywów – podkreśla Mirosław Ptasiński, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Segment Agro

W II kwartale 2024 roku Segment Agro zanotował wzrost wolumenów produkcji i sprzedaży, choć ceny produktów i surowców spadły. Spowolnienie trendu spadkowego cen płodów rolnych i niewielka poprawa koniunktury w rolnictwie nie zrównoważyły jednak globalnego kryzysu gospodarczego oraz konkurencyjnych cen importowanych nawozów, co skutkowało dalszym spadkiem cen nawozów na rynku europejskim. Średnie ceny głównych produktów nawozowych Grupy Azoty ZAK S.A. były niższe o 25% w porównaniu do roku ubiegłego.

Ceny gazu ziemnego i większości surowców produkcyjnych również spadły, ale nie na tyle, aby uzyskać dodatnią rentowność EBITDA w segmencie. Marża EBITDA Segmentu Agro w II kwartale 2024 roku wyniosła minus 4,6%, a wynik EBITDA wyniósł minus 13 milionów złotych, co stanowi poprawę o 79 milionów złotych w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku.

Segment Oxoplast

Sprzedaż produktów Oxoplast w I półroczu 2024 roku wykazywała stopniową poprawę, szczególnie na początku okresu. Pomimo stabilnego popytu, zakłócenia w dostawach do Europy, spowodowane utrudnieniami w żegludze przez Morze Czerwone, wpłynęły na łańcuch przetwórstwa. Wzrost zapotrzebowania na surowce i półfabrykaty produkowane w Europie oraz opóźnienia i wyższe koszty dostaw importowanych materiałów także miały znaczący wpływ na rynek.

Ogłoszenie siły wyższej przez producenta alkoholi, które miało miejsce na przełomie I i II kwartału 2024 roku, wywołało dynamiczny wzrost cen alkoholi OXO. Z końcem II kwartału sytuacja ta zaczęła się stabilizować, co wpłynęło na powrót rynku do równowagi. Popyt na plastyfikatory był niski, ale stabilny, głównie z powodu braku wzrostu zapotrzebowania w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym.

Marża EBITDA Segmentu Oxoplast w II kwartale 2024 roku wyniosła 3,7%, a wynik EBITDA osiągnął 8 milionów złotych, co stanowi poprawę o 61 milionów złotych w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Achim 16.09.2024 18:35
Kto to tam liczy te pieniądze w tej Spółce? Pod koniec 2022r. po kędzierzyńskich azotach chodziły mocno prawdopodobne słuchy, że samej kasy do podziału na premie jest tyle, że gdyby dać każdemu po równo, od portiera po prezesa, to na łeb wychodziłoby po jakieś 30k PLN rocznej premii. Sprawozdania finansowe (dostępne w sieci) pokazują, że dla całej Grupy zysk netto za 2022r. wynosił +0,6mld PLN (dokładnie 583 820 000PLN). A już trzy miesiące później (marzec 2023r.) Spółka wysmarowała komunikat, że rok 2022 był kiepski, bo sytuacja rynkowa, ceny surowców, ble ble ble i w ogóle ciężko a tak ogólnie wszystko przez to, że nie było planu naprawczego. I tak już zostało – komunikaty cały czas takie same – jest rynkowo źle i nikt nie naprawia! Ergo: NIE MIELI PLANU NAPRAWCZEGO I RYNKOWO BYŁO CIĘŻKO, ALE ZARABIALI, TERAZ JEST PLAN NAPRAWCZY I TAK SAMO RYNKOWO CIĘŻKO, ALE SĄ W PLECY (jakie -3,29mld za 2023r. i prawie tyle samo za nie dokończony rok 2024r.). Czy są na sali logicy z przygotowaniem jedynie arytmetycznym?

Zenon 16.09.2024 16:51
Jeżeli do Polski zaimportowano około 650tys. ton nawozów (czyli około 50% zdolności produkcyjnych GA S.A.), a GA S.A. nadal produkuje i SPRZEDAJE nawozy, to wyjaśnienia są TRZY: 1) Na rynku europejskim panuje deficyt nawozów, który trzeba zasypać importem; pojawia się tutaj równocześnie kłopotliwe pytanie, dlaczego GA S.A. w takim razie na tym nie zarabia skoro jest to podręcznikowa sytuacja do zwiększenia zysków spółki? 2) Sygnalizowany import nawozów jest fikcją fabrykowaną dla ludzi w celu wyjaśnienia nierentowności (czytaj: niegospodarności) GA S.A. 650tys. ton nawozów, to jest 270 czterdziesto wagonowych składów kolejowych lub około 27 083 drogowych zestawów transportowych zwanych potocznie TIR. Kto to widział, gdzie to jeździ i gdzie te nawozy przepakowują? Zrobił ktoś zdjęcie worka lub big baga z zagranicznym nawozem? Widział ktoś coś takiego w jakiejś hurtowni? 3) GA S.A. nie produkuje żadnych nawozów, tylko sama je importuje i rebranduje czyli sprzedaje jako swoje i dlatego zdycha finansowo, gdyż na handlu zarabia się mniej niż na produkcji przy jednoczesnym utrzymaniu niepracującej infrastruktury produkcyjnej. Robiłem kiedyś w firmie, w której kontrola skarbowa życzyła sobie dwa rodzaje kwitów – handlowe (faktury, sprawozdania) oraz PRODUKCYJNE (raporty z produkcji, raporty z badań, świadectwa jakości). To byli bardzo mądrzy ludzie, fachowcy.

Greg 17.09.2024 14:05
ACH TE TEORIE, czy ktoś widział ruskie nawozy.......Zenon wpisz w wyszukiwarkę importer nawozów i zobaczysz listę firm.Potem przejrzyj ich oferty i tam znajdziesz nawozy np. 500 kilowych bagach bez podanego producenta. Albo wpisz sobie np Nawóz azotowo-fosforowy NP 10-35+7S i zobaczysz ile tego jest,z innych krajów.

Zenon 17.09.2024 17:43
ACH TE TEORIE. Towar pod regulacjami REACH, ADR, CLP, Urzędu Celnego (ewentualnie), US i jeszcze kilku innych, towar śliski pod względem zastosowań kudłatych (materiały wybuchowe), ale jest na rynku bez identyfikacji producenta. Czy w tej bajce były również smoki?

M 18.09.2024 08:39
Nie wiem o co ci chodzi.Pierwsza głupota to twierdzenie że nikt nie widział bigbaga z nawozem z zagranicy.To ja napisałem że nawozy sprowadzane z zagranicy są legalnie sprzedawane w hurtowniach .A że G.A. sama sprowadza i rebranduje to druga głupota. Pracuję w ZAK na instalacjii wytwarzającej nawozy,obok bocznicy kolejowej ktorą są wysyłane.

Zenon 18.09.2024 18:53
Pierwsze: nie, że nikt nie widział bigbaga z nawozem z zagranicy, tylko kto widział? Takie było pytanie. Drugie: nie, bez etykiety producenta nie sprzedasz żadnego produktu chemicznego, nawet proszku do pieczenia – tak się nie da. Trzecie: o rebrandingu to było przypuszczenie. Ty wiesz, że nie. Skąd? Z tego bunkra z saletrzakiem, czy z przekazu z tych nieproduktywnych spotkań garniturowców? A może na saletrzaku fizyczni teraz mają kursa z makroekonomii, czy jakich innych podstaw biznesu? Czwarte: po manipulacyjnej gadce na kilometr czuć. O nic mi nie chodzi, nie piszę żadnych głupot a swoje mądrości zostaw dla siebie, bo ja codziennie tego muszę słuchać w tym kołchozie.

anonim 17.09.2024 18:52
@Greg: Dlaczego piszesz o "ruskich nawozach"? Przedpiśca @Zenon pisał o "zagranicznych" nawozach. Czyżby post z tezą?

Grobelny 15.09.2024 11:08
Grupa Azoty sprzeda Polimery Police i wszystko wróci do normy. Oprócz pensji w ZAK bo te zawsze będą niskie.

Czytelnik 14.09.2024 13:48
Minęła prawie doba od pojawienia się artykułu a komentarze dalej się nie wyświetlają. Brak słów.

Z miasta mozliwosci 14.09.2024 10:38
I co? Nazwę zmieniać? ZAKSA, to nasze słowo, kędzierzyńskie. Z góry patrzą Ci, ktorzy z całych sił pracowali dla siebie, zakładu, miasta. Byli stąď, byli, bo musieli tu swojego miejsca szukać, byli, bo dostali nakaz pracy, byli, bo tak wybrali. A teraz po cichu kieszenie nabite, a to co wokół nieważne

Jan z Portu 15.09.2024 19:54
Z miasta...opóżniony troszeczkę jesteś? Napisz jeszcze raz o co ci chodziło.

Nirvana 14.09.2024 08:47
Police,Puławy,Tarnów+Azoty K.K=PGCH(Państwowe Gospodarstwo Chemiczne)za t.z Komuny były PGR-y i jak to się skończyło wszyscy wiemy,samorządne Nasze Azoty na pewno Nie byłyby na minusie!Nasze Azoty muszą dotować nieudaczników takich jak:Police,Tarnów,Puławy...trudno,jakiś "alchemik"polityczny to wymyślił np.min.Grad?

Jan z Portu 15.09.2024 19:52
Nirvana - ZAK też straty wykazują od dwóch lat.Nikogo nie dotują.Jakby sam zakład w KK był niezależny to banki by go sprzedały pół roku temu.Dzięki temu że jest w Grupie banki nie podejmują drastycznych decyzji.

Robert 14.09.2024 07:57
Czyli nieważne kto rządzi to paliwo i tak nie będzie po 5.19 a zak że stratą.

Karol z lasu 15.09.2024 19:53
Robert biedaku.

flash 14.09.2024 00:49
Zapytać można eksperta w tej dziedzinie - Pawła Kukiza, co za tymi złymi danymi stoi.

Robol z azot 13.09.2024 23:15
Likwidacja 22 instalacji,sprowadzanie amoniaku co równa się wyłączeniem i likwidacją następnych miejsc pracy,udawanie że walczy się o firmę a robi się dokładnie odwrotnie,czyli likwidacja wszystkich dodatkowych pieniędzy dla załogi.Lekkim luzie każdy z pracowników zak straci ok. 10 tys rok w rok.Czyli wg prezesa naprawa ma trwać ok 3 lata,to łatwo policzyć 30 tys w plecy zero podwyżek niwelujących inflację równa się brak ludzi do pracy za te pieniądze.To wszystko jak ktoś nie rozumie to praca przy groźnych,wybuchowych,trujących mediach.Mogę zadać pytanie kto za tak beznadziejne pieniądze będzie tu pracował?

Leokadia 15.09.2024 20:00
Wszyscy będą dalej pracować,Robolu z Azot.Bo pracownicy G.A. są ubezwłasnowolnieni przez ten zakład,zasiedzieli się na stanowiskach na amen.

Achim 16.09.2024 17:19
Pięć cyfr dla dyrektorskich, osiem tysięcy z dodatkami dla robotnika z +dwadzieścia lat stażu, pięć tysięcy dla kwalifikowanego specjalisty, najniższa krajowa dla swieżego robotnika, pięcset więcej dla świeżego specjalisty i gwaranacja zakładu pracy, że w pensjach tam nic nie drgnie przez najbliższe trzy lata (wszystkie kwoty netto, czyli do łapy). Powiedz proszę jeszcze raz - kto tam zostanie, kto się zasiedział i kto tam wypracuje jakiś zysk?

platformaa 13.09.2024 22:34
Odliczanie do prywatyzacji przyspiesza z każdym dniem - od maja.

Czytelnik 13.09.2024 20:55
Przepraszam bardzo, że pytam. Za ile dni komentarze wyświetlicie?

Konstanty Kostek Szczerbic 13.09.2024 20:33
No robole ZAKu zaperwalać by odrobić straty. Zarząd i politycy na was liczą

Zenon 13.09.2024 19:20
Podawanie wyników według EBITDA jest jak podawanie długości przyrodzenia z wliczoną długością kręgosłupa. Podawanie przyrostów procentowych na wartościach ujemnych jest jak komunikat o zmniejszającej się ilości na przykład ofiar wojennych czy utonięciach w sezonie letnim. Myślącym i zainteresowanym polecam obejrzenie wczorajszej konferencji zarządu GA S.A., jest dostępna w sieci. Kilka konkretnych przekazów z tej konferencji: GA S.A. została już de facto sprywatyzowana (DOSŁOWNY cytat z prezesa Leszkiewicza) na rzecz banków; gros z tego, to instytucje zagraniczne; w całej GA S.A. zostaną ZLIKWIDOWANE 22 instalacje (nie powiedziano jakie) – ZLIKWIDOWANE, nie zawieszone; kamień u szyi, czyli Polimery Police (jakie -7md PLN w plecy) znajdą nowego właściciela. Cała konferencja, to jakie 2 godziny. Potem polecam czat inwestorski z wice prezesem GA (zapis jest w sieci) i tam uzupełnicie sobie info o następujące kwestie: mętne odpowiedzi na temat emisji nowych akcji (kto wie o co biega, ten mądry); mętne odpowiedzi na temat zwolnień grupowych; mętne odpowiedzi na temat importu nawozów – jakie 650 tys. ton, co stanowi jakie 50% rocznych zdolności produkcyjnych GA ZAK. Państwo polskie jest obecnie największym tonażowo importerem nawozów w EU. Ktoś mądry zapytał, gdzie w takiej sytuacji idą nawozy produkowane w GA S.A.? Odpowiedzi nie było. Inny mądry zapytał, jak to jest możliwe, koszty „ogólnego zarządu” w spółce wzrosły o jakie 60%, skoro firma plajtuje? Odpowiedziano mu, że zmieniły się algorytmy obliczeń. Odświeżcie sobie pojęcie „kreatywna księgowość” a potem przeczytajcie jeszcze raz „Folwark Zwierzęcy” Orwella, to być może zrozumiecie pewne sprawy.

Lucja 15.09.2024 20:07
Zenon to jest prawda,chociaż chaotycznie ją przedstawiłeś.Faktem jest że teraz Leszkiewicz prezes,rady,zarządy,biorą kasę ale nie mają pojęcia co robią,gdzie pracują i jakie stanowiska obejmują z jakimi obowiązkami,bo to ludzie z nadania,powiązani politycznie.Pani z kasy w Biedronce tez by dała radę zarządzając G.A.

Zenon 16.09.2024 16:49
Nic nie przedstawiłem chaotycznie, tylko chronologicznie z przekazów, które cytuję. Pomyliłem się tylko w jednym - 650 tys. ton produkcji nawozów stanowi jakie 50% rocznych zdolności produkcyjnych CAŁEJ GA S.A. a nie ZAK.

Mieszkaniec 16.09.2024 17:11
Ludzie z obecnego zarządu GA SA nie są żadnymi niekumatymi, którzy nie wiedzą co robią. Fakt, nikt normalny nie wziąłby odpowiedzialności za firmę w takim stanie. Rzecz w tym, że ich goła miesięczna pensja, to jakieś x20 pensji średniej krajowej. Gdyby ta spółka istniała jeszcze choćby tylko rok, oznaczałoby to, że zarobią tyle, ile przeciętny obywatel w pół życia. Z głodu nie umrą a po drodze do starości znajdą sobie co innego. Zgadnij zatem, z jakiego powodu się tego podjęli? Na pewno nie z powodu takiego, aby wyprowadzić to na prostą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ