Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 16:08
Reklama
Reklama

Samorządowcy sprzeciwiają się ograniczeniom w funkcjonowaniu karetek. Poseł Masełko i starosta Maruszczak jadą do wojewody Jurek

Samorządowcy sprzeciwiają się planowi Wojewody Opolskiego dotyczącemu wprowadzenia ograniczeń w funkcjonowaniu ratownictwa medycznego w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. W piątek w Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się spotkanie Posła na Sejm RP Pawła Masełko oraz Starosty Powiatu Artura Maruszczaka z Wojewodą Opolską Moniką Jurek, podczas którego omówione mają zostać warunki stacjonowania Zespołu Ratownictwa Medycznego w Polskiej Cerekwi oraz dostępności karetek specjalistycznych.
Samorządowcy sprzeciwiają się ograniczeniom w funkcjonowaniu karetek. Poseł Masełko i starosta Maruszczak jadą do wojewody Jurek

Wójtowie gmin wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego oraz prezydent miasta Sabiną Nowosielską skierowali do Wojewody Opolskiego Moniki Jurek pismo, w którym stanowczo sprzeciwiają się zmianom w funkcjonowaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Zmiany te obejmują dyżurowanie karetki w gminie Polska Cerekiew oraz przekwalifikowanie Zespołu Ratownictwa Medycznego z "S" - specjalistyczna na "P" - podstawowa.

Dotychczas Zespół Ratownictwa Medycznego w Polskiej Cerekwi działał całodobowo, zapewniając natychmiastową pomoc medyczną mieszkańcom gmin wiejskich oraz wspierając ratowników w Kędzierzynie-Koźlu w przypadku większej liczby zdarzeń. Nowy projekt przewiduje jednak, że karetka będzie pełniła dyżur jedynie w godzinach 07:00-19:00.

Poseł na Sejm RP Paweł Masełko wyraził solidarność z włodarzami gmin powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. W rozmowie z naszą redakcją poinformował, że w piątek weźmie udział w spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, podczas którego, wraz ze Starostą Powiatu Arturem Maruszczakiem, spotka się z Wojewodą Opolską Moniką Jurek. Celem spotkania jest wyjaśnienie przyczyn i warunków zmian w dyżurach karetki w gminie Polska Cerekiew oraz przekwalifikowanie Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Pismo podpisane przez Wójta Gminy Bierawa, Wójta Gminy Cisek, Wójta Gminy Polska Cerekiew, Wójta Gminy Pawłowiczki, Wójta Gminy Reńska Wieś i Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle, skierowane do Wojewody Opolskiego:

W związku z pismem przesłanym w dniu 29 lipca 2024 r. (znak pisma WZ.I.6310.4.9.2024.JJ) dotyczącego wydania opinii w sprawie zmian w „Planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa opolskiego" oraz jego organizacji na terenie Powiatu Kędzierzyńsko- Kozielskiego stanowczo sprzeciwiamy się zmianom zapisów obowiązujących dotychczas w zakresie funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego.

Powiat Kędzierzyńsko-kozielski, zwłaszcza miasto Kędzierzyn-Koźle, jest powiatem uprzemysłowionym bogatym w zakłady przemysłu chemicznego, których większość została zakwalifikowana jako zakłady dużego (ZDR) lub zwiększonego (ZZR) ryzyka powstania poważnej awarii przemysłowej. W przypadku wypadku lub awarii na terenie takich zakładów, może zaistnieć potrzeba udzielania pomocy specjalistycznej na miejscu jak również pomoc wielu poszkodowanym dlatego nie jest celowym przekwalifikowanie ZRM typu „S" na „P".

W przypadku zmiany czasu ZRM stacjonującego w Polskiej Cerekwi z całodobowego na czasowy (w godzinach do 07.00 do 19.00) przy odległości około 30 km do południowo-zachodnich granic powiatu znacznie wydłuży czas dojazdu ZRM do miejsca zdarzenia w godzinach nocnych, pomimo zmniejszonego ruchu na drogach. Teren głownie obsługiwany przez ten zespół jest pagórkowaty, o krętych drogach, co w znaczny sposób, zwłaszcza w okresie zimowym, powoduje ryzyko wypadków komunikacyjnych i wydłużenie czasu dojazdu ZRM, a opóźnienie udzielenia pomocy może skutkować nawet śmiercią chorego bądź poszkodowanego.

Przyjmując, że jedna karateka pogotowia ratunkowego może się zająć ratowaniem tylko jednego pacjenta - oznacza, że w przypadku kilku poszkodowanych konieczne będzie wysłanie kilku ambulansów. Ponadto obowiązuje ustawa, która mówi, że w stanach nagłych świadczenia opieki zdrowotnej są udzielane niezwłocznie.

W związku z powyższym sprzeciwimy się zmianom w „Planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa opolskiego" w części dotyczącej zabezpieczenia powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w ZRM.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ja 28.08.2024 08:58
Pod zdjęciem w artykule jest grafika która informuje że pod artykułem jest pięć komentarzy , wchodzę w artykuł i komentarzy nie ma - czasami pojawiają się po dniu , dwóch .Za kilka godzin znowu wchodzę w artykuł żeby zobaczyć komentarze i dalej ich nie ma - tak jest przy wszystkich artykułach, w ten sposób nabijacie sobie liczniki ile razy artykuł był czytany ? Jest 28.08 środa 8.54 komentarzy pod artykułem nie ma.Nazwa kk24 oznacza że pracujecie 24h/dobę- zmieńcie nazwę na kk poniedziałek- piątek od 12.00 do 14.00 bo tak to wygląda.

Ty 28.08.2024 10:27
No cóż.. z komentarzem trzeba się wstrzelić w grafik cenzora ;)

Robert 27.08.2024 21:59
Rozdawnictwo skończyło się wraz z Pisem. Za pisu kradli i były karetki a teraz nie kradną i likwidują.

efwef23w 27.08.2024 21:34
chcieliście Tuskiego i jego ferajnę to teraz macie PEŁOWCÓW przy K0rycie

rat med 27.08.2024 21:10
na Śląsku to samo zespoły S na P dobra zmiana

Prawda 27.08.2024 17:59
Łachy nie robią !

Pacjent 27.08.2024 17:31
Tak się sprzeciwią, że w Koźlu znowu powstanie szpital Covid-owy. I wszyscy zamilkną.

Prawda 29.08.2024 16:10
A czy ty odezwiesz się ? Bo ja pisałem w komentarzach krytykując ówczesną starościnę Tudaj za tą decyzję a ty ?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ