Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:04
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejne prace w byłym obozie koncentracyjnym w Sławięcicach. Będzie remont wieżyczek i bram wjazdowych

To szczególne miejsce na mapie Kędzierzyna-Koźla nigdy nie może zostać zapomniane. Winni jesteśmy to ofiarom, które zginęły na terenie niemieckiego podobozu KL Auschwitz III – Blechhammer. Miasto podejmuje kolejne działania, które uratują budynki będące dziś przestrogą dla kolejnych pokoleń.
Kolejne prace w byłym obozie koncentracyjnym w Sławięcicach. Będzie remont wieżyczek i bram wjazdowych

Samorząd konsekwentnie od kilku lat, krok po kroku, odrestaurowuje niezwykle ważne dla lokalnej historii obiekty ukryte w sławięcickim lesie. Po remoncie budynku krematorium oraz samego pieca, pora na kolejne elementy. Jeszcze w tym roku przed dalszą degradacją zostaną zabezpieczone dwie wieżyczki strażnicze i dwie bramy wjazdowe. To jednak nie koniec, bo miasto zleci również przygotowanie dokumentacji technicznej, która w przyszłości pozwoli na prace restauratorskie znajdującego się tam schronu przeciwlotniczego typu Salzgitter Bunker.

Gmina na realizację tych ważnych dla historii miasta zadań pozyskała dofinansowanie z „Funduszu Promocji Kultury” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kustosz 25.04.2024 16:10
Powinny się znaleźć pieniądze , na ogrodzenie z drutu kolczastego i betonowe słupki , jak restaurować to tak aby wszystko było jak w 1945 roku !!

Anka 25.04.2024 11:20
Chwali się pamięć o martyrologii Narodów i ich kaźni w okrutnych czasach niemieckiego, hitlerowskiego faszyzmu w tym obozie. Zakończyła się wreszcie przebudowa skrzyżowania ulic Szkolnej i Zwycięstwa w Blachowni. Obok niego stoi skromniutki pomnik poświęcony Pamięci Ofiar Faszyzmu. Przykro mi to mówić, ale wstyd mi, że miasto nie potrafi uporządkować tego malutkiego pomnika, na malutkim placyku obok bramy wjazdowej na teren przemysłowy, który w latach II wojny światowej był tu głównym miejscem niewolniczej pracy więźniów tego obozu!! Pozdrawiam gospodarzy tego miasteczka...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ