Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 00:47
Reklama
Reklama
Reklama

OC graniczne – co warto o nim wiedzieć?

Wyjeżdżasz autem za granicę? Upewnij się, że masz wymaganą polisę komunikacyjną! W niektórych krajach standardowe OC wykupione w Polsce nie wystarczy. Jakich dodatkowych dokumentów możesz zatem potrzebować? Zwykle będzie to Zielona Karta lub ubezpieczenie OC graniczne. Zapewnia ono ochronę prawną i finansową w razie wypadku za granicą. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest ta polisa, w jakich krajach jest wymagana i jak ją nabyć. Z tekstu dowiesz się również, czym skutkuje brak OC granicznego oraz na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu.
OC graniczne – co warto o nim wiedzieć?

Czym jest OC graniczne? 

OC graniczne, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej poza granicami kraju, jest specjalną polisą ubezpieczeniową, którą należy wykupić na czas podróży do terytoriów, gdzie obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadane w kraju rejestracji pojazdu nie jest akceptowane. Jego głównym celem jest zapewnienie kierowcy ochrony finansowej za szkody wyrządzone osobom trzecim lub na ich mieniu w wyniku wypadku drogowego za granicą.

Ubezpieczenie OC graniczne ma określony zakres terytorialny, dlatego przed wyjazdem do konkretnego miejsca na świecie warto sprawdzić, czy nie trzeba go wykupić. Jest to bowiem niezbędna polisa dla osób planujących podróże autem za granicę do krajów, gdzie polski dokument ubezpieczeniowy nie obowiązuje. 

Jak działa OC graniczne?

Często okazuje się, że do podróży za granicę wystarczy Zielona Karta, czyli międzynarodowy dokument ubezpieczeniowy, który potwierdza, że posiadacz danego pojazdu ma ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w kraju, w którym jest zarejestrowany. Istnieją jednak pewne terytoria, w których Zielona Karta nie działa – wówczas trzeba wykupić tymczasowo OC graniczne. 

Ubezpieczenie to działa na podobnych zasadach jak standardowa polisa komunikacyjna OC. W przypadku kolizji lub wypadku ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy uszkodzonego mienia oraz wypłaca świadczenia za szkody osobowe. Maksymalna suma gwarancyjna OC granicznego jest taka sama jak w przypadku zwykłego OC. 

OC graniczne jest niezbędne w następujących sytuacjach:

  • Wyjazd samochodem do kraju, który nie jest objęty Zieloną Kartą. Do takich krajów należą m.in. Albania, Białoruś, Iran, Izrael, Maroko, Rosja, Turcja i Ukraina.
  • Utrata lub zniszczenie Zielonej Karty.
  • Wygaśnięcie Zielonej Karty podczas pobytu za granicą lub jej brak. 

OC graniczne – jakie kraje wymagają dokumentu? 

Najważniejszą informacją dla polskich kierowców podróżujących za granicę jest to, że polisa nazywana „OC graniczne”, ma ograniczony zakres terytorialny i nie wszędzie będziemy jej potrzebować. Dzięki temu możemy przed podróżą upewnić się, czy musimy, czy nie musimy narażać się na dodatkowe formalności i opłaty.  

Posiadanie OC granicznego jest niezbędne podczas wyjazdów do krajów, które nie należą do Systemu Zielonej Karty. Oto ich lista: 

  • Europa:  Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Mołdawia, Rosja, Ukraina. 
  • Azja: Azerbejdżan, Iran, Izrael, Liban, Maroko, Turcja
  • Afryka: Maroko, Tunezja. 
  • Ameryka:  Kuba. 

Ponadto ubezpieczenie OC graniczne będziesz musiał wykupić także w przypadku wyjazdu do krajów, w których wymagana jest Zielona Karta, ale z jakiegoś powodu nie wyrobiłeś jej przed wyjazdem. Wówczas na przejściu granicznym będziesz zobowiązany do wykupienia dodatkowej polisy. 

Więcej aktualnych informacji na temat OC granicznego można znaleźć na stronach internetowych wybranych ubezpieczycieli oraz PBUK: https://www.pbuk.pl/ lub w tym artykule: https://cuk.pl/porady/kiedy-trzeba-kupic-ubezpieczenie-graniczne

Na co zwrócić uwagę, kupując OC graniczne? 

Oto najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać, kupując OC graniczne: 

  • Ubezpieczenie graniczne można wykupić online, na granicy danego kraju lub w oddziale ubezpieczeniowym.
  • Minimalny okres ubezpieczenia granicznego to 15 dni, choć zwykle kupuje się je na 30 dni. Natomiast maksymalny czas trwania ochrony to 12 miesięcy.
  • Minimalna suma gwarancyjna OC granicznego jest taka sama jak w przypadku standardowego OC.
  • Ważną kwestią przy wyborze OC granicznego jest jego cena. Porównanie ofert różnych ubezpieczycieli przed nabyciem OC granicznego może zapewnić nam sporą oszczędność. 
  • Ceny OC granicznego mogą się różnić w zależności od wybranego towarzystwa, kraju docelowego i okresu ważności polisy. 
  • Wybór okresu ubezpieczenia warto uzależnić od: planowanego czasu pobytu za granicą, częstotliwości wyjazdów zagranicznych, indywidualnych potrzeb.
  • Przed zakupem OC granicznego dokładnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).
  • Niektóre ubezpieczenia graniczne oferują dodatkowe opcje, np. assistance, NNW czy autocasco.

Jak i gdzie kupić OC graniczne? 

Posiadanie OC granicznego jest niezbędne podczas wyjazdów do krajów, które nie należą do systemu Zielonej Karty, a jego brak może skutkować wysokimi karami finansowymi. Dlatego już dziś sprawdź, czy kraj, do którego podróżujesz, wymaga takiego dokumentu. 

OC graniczne możesz kupić na granicy, wjeżdżając do kraju, który tego wymaga, lub wcześniej, korzystając z usług firm ubezpieczeniowych, które oferują taką polisę. Drugi sposób jest zdecydowanie bezpieczniejszy, ponieważ nie musisz martwić się dodatkowymi formalnościami podczas swojej podróży. Ponadto dokonywanie zakupu na granicy może wiązać się z dłuższym czasem oczekiwania. 

Jeśli zatem będziesz potrzebować OC granicznego, wykupisz je wygodnie na przykład za pośrednictwem strony multiagencji CUK Ubezpieczenia: https://cuk.pl/. Formalności dopełnisz zdalnie w kilka minut, zyskując dostęp do ofert wielu towarzystw w jednym miejscu! Jest to zdecydowanie najszybsza i najbezpieczniejsza metoda nabycia takiego ubezpieczenia. Nie zwlekaj i kup OC graniczne online już dziś! 

Materiał promocyjny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ