Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 03:33
Reklama
Reklama
Reklama

Rozśpiewane wilki morskie obrały kurs na Kędzierzyn-Koźle. W piątek ruszają "Szantki"

Rozśpiewane wilki morskie obrały kurs na Kędzierzyn-Koźle. W piątek ruszają "Szantki"
Już po raz XXVIII w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej "Szantki". Bilety zostały już tylko na sobotni koncert galowy.

W piątek o godz. 19 w Domu Kultury Koźle festiwal zostanie oficjalnie otwarty. Później rozpocznie się pierwsza część Wieczoru Poezji Morskiej. Wystąpią Franciszek Haber, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, Dominika Żukowska, Andrzej Korycki oraz Zbigniew Murawski z córką Mają. W części drugiej na scenie pojawią się Marek Szurawski i Ryszard Muzaj, Zbigniew Murawski z Mają Murawską, Dominika Żukowska, Andrzej Korycki oraz zespół „Mechanicy Shanty” z jubileuszowym programem. Na ten dzień bilety zostały już wyprzedane.

Szantki_2016_plakat

Nadal dostępne są bilety na drugi dzień festiwalu w Domu Kultury "Chemik".  Podczas wieczoru galowego wystąpią zespoły „Perły i Łotry”  i „Stonehenge”. Bilety w cenie 40 zł - normalny, 30 zł - ulgowy. Odbędzie się również Giełda Płyt Winylowych (od 12.00 - 15.00), wystawa zdjęć 3D „Uroki zielonej wyspy” oraz wystawa „Piwa świata”.

Perły_i_Łotry_Stonehenge_L

„Perły i Łotry” - zespół wykonujący szanty a'cappella, pieśni kubryku, opowieści o życiu dawnych żeglarzy.
Na polskiej scenie szantowej są obecni od 1998 roku. Śpiewali na wszystkich najważniejszych festiwalach szantowych w Europie - od Douarnenez po Langesund. Perły i Łotry są gospodarzami serii festiwali Port Pieśni Pracy odbywających się dwa razy w roku w Tychach oraz raz w roku w Charzykowach. Obecnie festiwale te są organizowane pod hasłem Szanty z sercem i wspomagają Fundację Rozwoju Kardiochirurgii, którą stworzył prof. Zbigniew Religa.

„Stonehenge” – zespół, wykonujący przede wszystkim tradycyjne tańce celtyckie, powstał w 1996 roku, założony przez muzyków z powodzeniem działających na polskiej scenie szantowej. Brzmienie zespołu charakteryzuje fuzja tradycyjnych tematów muzycznych z Zielonej Wyspy i nowoczesnego instrumentarium, nawet z wykorzystaniem loopów i sampli.
Jak łatwo się domyślić, nazwa zespołu pochodzi od tajemniczego kamiennego kręgu, położonego w hrabstwie Salisbury na południu Anglii. Według wielu teorii było to miejsce, w którym Celtowie czcili swych bogów.
Pierwszy album Stonehenge, zatytułowany "Magic of Celtic Music", ukazał się w roku 1999. W tamtym okresie krystalizowało się charakterystyczne dla brzmienie - energiczne, wręcz żywiołowe granie muzyki celtyckiej z dużą dozą słowiańskiego zacięcia. Wkrótce zespół znalazł uznanie w kręgach miłośników kultury celtyckiej i coraz częściej brał udział w prestiżowych imprezach kulturalnych.

W roku 2000 premierę miał drugi album zespołu - "Echo Wyspy". Do udziału w nagraniach muzycy zaprosili znanego kubańskiego perkusistę Jose Torresa. Równolegle grupa współpracowała z polskimi zespołami tańca celtyckiego Comhlan z Krakowa oraz Kilsheelan ze Szczecina.
W marcu 2005 roku zespół zaprezentował swój trzeci album - "Celtic Express", na którym grupa zaprezentowała nowe spojrzenie na Irish folk oraz zastosowała całą gamę nowych brzmień.
Obecnie zespół tworzy sześciu muzyków: gitarzysta Arkadiusz "Kosmos" Wąsik, skrzypek Kamil Krzanowski, akordeonista Janusz Jurczak, klawiszowiec Paweł Lemański, basista Piotr Fujcik i perkusista Marcin "Kwachu" Kisiel.

Szantki_2016_plakat

Szantki_2016_plakat


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ