Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 06:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rozwój rynku pracy w województwie opolskim w 2024 roku

Opole – stolica województwa opolskiego to miasto o zróżnicowanej gospodarce. Dominuje tu sektor energetyczny, przemysł elektromaszynowy, metalurgiczny, przetwórstwo spożywcze. Istotną rolę odgrywają także usługi. Branża handlowa i rozwinięta sieć sklepów i hurtowni również zapewnia wiele miejsc pracy. Szukając zatrudnienia w tym regionie i wiążąc karierę zawodową z Opolem, warto wiedzieć, jakie firmy dominują na opolskim rynku, a także, w jakich branżach jest największe zapotrzebowanie na pracowników.
Rozwój rynku pracy w województwie opolskim w 2024 roku

Sytuacja opolskiego rynku pracy

Dzięki temu, że miasto jest przychylne inwestorom, w Opolu stabilnie rozwija się przemysł spożywczy, jak i elektromaszynowy, motoryzacyjny, również przemysł materiałów budowlanych. Znaczenie ma w tej kwestii także lokalizacja aglomeracji, autostrada A4, a także bliskość granic Niemiec i Czech. Jest to dogodne położenie dla handlu zagranicznego i współpracy z rynkiem europejskim. Opole przyciąga inwestorów z zagranicy.

Warto jednak zauważyć, że sytuacja na opolskim rynku pracy może być opisana jako wyjątkowo wymagająca dla pracodawców, borykających się z brakami kadrowymi na różnych poziomach kwalifikacji. Niedobór związany jest zarówno z niedostateczną liczbą specjalistów w wielu obszarach zawodowych, jak i zbyt małą grupą chętnych do wykonywania prac fizycznych. 

Tymczasem prężnie rozwijająca się gospodarka i potencjał, jaki stwarza region przyciągający nowych inwestorów, sprawia, że tworzone są kolejne miejsca pracy. Dla pracodawców, starających się uzupełnić deficyty pracownicze, istotną kwestię stanowi podejmowanie działań mających na celu przyciągnięcie oraz zatrzymanie pracowników. Widoczny jest zjawisko rynku pracy pracownika. Oferowane są konkurencyjne warunki zatrudnienia, atrakcyjne wynagrodzenie i benefity, inwestowanie w rozwój zawodowy podwładnych oraz budowanie pozytywnego wizerunku firm. 

Gdzie można szukać ofert pracy w Opolu?

Poszukując ofert pracy, dobrze jest odwiedzić serwis GoWork.pl, w którym nie tylko dostępne są ogłoszenia, ale też można przeczytać opinie na temat firm rekrutujących pracowników. Tego typu wiadomości są przydatne przy podejmowaniu decyzji dotyczącej aplikacji na dane stanowisko. Można też wybrać się na targi pracy, uczestniczyć w spotkaniach branżowych, dbając o networking, czy też bezpośrednio wysyłać swoje CV, korzystając z możliwości kontaktu udostępnianego na stronie internetowej potencjalnego pracodawcy.

W jakich branżach jest największe zapotrzebowanie na pracowników?

W Opolu oraz powiecie opolskim, pracodawcy zmagają się z niedostateczną liczbą pracowników w takich zawodach jak: kurierzy, listonosze, blacharze i lakiernicy samochodowi, tapicerzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, a także nauczyciele w tym szczególnie nauczyciele przedszkolni. Według danych raportu przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu na podstawie Barometru Zawodów 2024 niedobory pracownicze występują też w handlu – brakuje kasjerów i sprzedawców. Braki widoczne są też w branży budowlanej zarówno na stanowiskach kierowniczych, jak i wśród robotników budowlanych. Zapotrzebowanie jest również na personel sprzątający i opiekujący się osobami starszymi. 

Do zawodów nadwyżkowych w Opolu należą takie profesje jak: ekonomiści, politolodzy, historycy.

 

Ile zarabia się Opolu? Jakie są średnie zarobki?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu w 2024 roku w Opolu wynosiło 7158,08 zł brutto miesięcznie i było wyższe o 12,8% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ