Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 01:23
Reklama
Reklama

Jak bezpiecznie realizować transakcje w Internecie? 5 najważniejszych zasad

Wykonywanie przelewów mobilnych oraz płacenie kartą za zakupy w sieci jest obecnie powszechne i korzysta z tego wiele osób. To przede wszystkim duża wygoda oraz oszczędność cennego czasu. Jednak w przypadku takich transakcji należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć oszustw, które mogą skutkować utratą środków zgromadzonych na koncie. Dowiedz się, jak bezpiecznie płacić w sieci.
Jak bezpiecznie realizować transakcje w Internecie? 5 najważniejszych zasad

Dla wielu osób podawanie w Internecie takich danych, jak numer konta czy karty jest dość kłopotliwe i wzbudza niepewność. Jednak dbając o najważniejsze zasady bezpieczeństwa, można to robić bez obaw – zobacz, jak.

1.    Dokładnie sprawdzaj adres strony swojego banku

Jedną z najczęściej wybieranych metod podczas różnego rodzaju transakcji jest płatność e-przelewem. To wygodna forma, która przede wszystkim wyróżnia się szybkością realizacji. Po dokonaniu zakupów np. w sklepie internetowym zostaniesz przeniesiony na stronę z listami różnych banków. Wystarczy, że wybierzesz z niej swój, a następnie zalogujesz się za pomocą loginu i hasła. Wcześniej jednak dokładnie zweryfikuj, czy faktycznie zostałeś przeniesiony na stronę banku.

Cyberprzestępcy tworzą bowiem fałszywe witryny, które do złudzenia przypominają autentyczne. Różnią się jednak adresem, a także brakiem szyfrowania. Sprawdź, czy cały adres strony banku jest poprawny, a w pasku widnieje znaczek zielonej kłódki oraz przedrostek „https”. Te oznaczenia określają, że strona jest zabezpieczona szyfrowaniem.

2.    Zweryfikuj dane przelewu tradycyjnego

Inną metodą płatności jest wykonanie przelewu tradycyjnego. Wymaga on zalogowania się do bankowości mobilnej oraz wybrania odpowiedniej zakładki. Przy takim przelewie musisz podać wszystkie niezbędne dane potrzebne do realizacji płatności, takie jak:

  • numer rachunku,
  • dane odbiorcy,
  • kwotę przelewu,
  • tytuł przelewu.

Opcjonalnie możesz także wpisać adres odbiorcy, zmienić walutę transakcji oraz ustawić datę wykonania operacji. Zanim zrealizujesz przelew, upewnij się, że wpisałeś poprawne dane.

3.    Nie podawaj numeru konta w określonych sytuacjach

Jeśli to Ty jesteś odbiorcą przelewu, to będziesz musiał podać swoje dane, które są niezbędne do zakończenia transakcji. Zastanawiasz się, czy podanie numeru konta jest bezpieczne? W większości przypadków tak, gdyż sama jego znajomość to za mało np. do przeprowadzenia nieautoryzowanych transakcji. Jeśli więc sprzedałeś coś w Internecie, a kupujący prosi Cię o dane do przelewu, to możesz to zrobić bez większych obaw.

Jednak nie zawsze tak jest. Twoją szczególną czujność powinny wzbudzić sytuacje, gdy o podanie numeru konta prosi Cię:

  • nieznajoma osoba w celu przesłania rzekomej nagrody czy bonusu,
  • sprzedający w Internecie, który dodatkowo chce otrzymać np. login do konta czy numer PESEL,
  • rzekomy pracownik banku, który chce zweryfikować Twoją tożsamość.

Mogą to być próby wyłudzenia danych, na które trzeba szczególnie uważać.

4.    Weryfikuj płatność kartą w sieci

Płatność kartą w Internecie to także wygodny sposób na sfinalizowanie transakcji. Jednak dla wielu osób podanie takich danych, jak jej numer czy kod zabezpieczający wydaje się ryzykowne. Jak bezpiecznie realizować takie transakcje bez obaw o oszustwo?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że płatność kartą w sieci wymaga podania następujących danych:

  • 16-cyfrowego numeru karty,
  • daty ważności,
  • kodu zabezpieczającego CVV2/CVC2.

Niekiedy potrzebne jest także wpisanie imienia i nazwiska właściciela karty. Dodatkowo w większości banków trzeba potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej przez wprowadzenie hasła lub kodu autoryzacyjnego. Szereg zabezpieczeń ma zapewnić, że transakcja przebiegnie w pełni poprawnie. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czy-podawanie-numeru-karty-jest-bezpieczne/.

5.    Ustaw limity transakcji

Jest to zabezpieczenie, które przyda się, gdy mimo stosowania zasad bezpieczeństwa komuś uda się włamać na Twoje konto bankowe. Dzięki limitom unikniesz utraty wszystkich środków zgromadzonych na koncie i będziesz mógł podjąć odpowiednie działania. Warto także ustawić limity na kartach kredytowych i debetowych na wypadek ich zgubienia. Nawet jeśli trafią w niepowołane ręce, to limity uchronią Cię przed dużymi stratami. Możesz wygodnie je ustawić w swojej bankowości mobilnej. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skontaktuj się z konsultantem, który przeprowadzi Cię przez ten proces krok po kroku.

Bezpieczne płacenie w sieci – podsumowanie

Każda osoba korzystająca z bankowości elektronicznej musi znać najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Stosowanie ich ogranicza ryzyko utraty środków zgromadzonych na koncie. Przede wszystkim trzeba pamiętać o dokładnej weryfikacji danych podczas wykonywania tradycyjnych przelewów i sprawdzaniu wiarygodności adresu internetowego banku. Warto także ustawić limity transakcji na koncie i kartach. Jeśli jakaś sytuacja wzbudza Twój niepokój, lepiej wstrzymaj się z dokończeniem operacji. Skontaktuj się ze swoim bankiem, aby uniknąć problemów.

– Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ