Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 19:23
Reklama
Reklama

Najważniejsze zmiany w prawie podatkowym na rok 2023/2024 - co musisz wiedzieć?

Wszystkie osoby w Polsce, które uzyskują przychody, nieuchronnie podlegają obowiązkowi podatkowemu. Lata 2023 i 2024 obfitują w zmiany w podatku dochodowym, które dotkną wielu z nas. Na co powinniśmy uważać? Jakie nowe rzeczy pojawią się w obecnym roku rozliczeniowym? Zapraszamy do lektury!
Najważniejsze zmiany w prawie podatkowym na rok 2023/2024 - co musisz wiedzieć?

PIT2023/2024 - kogo dotyczy?

Rozliczenie się w prawidłowy sposób z Urzędem Skarbowym to obowiązek (i często bolączka) każdej osoby pracującej lub takiej, która w inny sposób uzyskuje dochody. To, w jaki sposób będziemy rozliczać się z PIT, zależy głównie od rodzaju formularza, który nas obowiązuje - najpopularniejszym jest PIT 37, który dotyczy osób pracujących na etacie. Nie jest to jednak jedyna grupa, która powinna uważać na zmiany podatkowe. Jeżeli rozliczamy się z fiskusem, powinniśmy zawsze starać się być na bieżąco, aby nie przeoczyć ważnych zmian, które mogą dotyczyć także nas.

Zmiany w prawie podatkowym - kto musi o nich pamiętać?

Zmiany podatkowe w roku 2024 dotkną przede wszystkim przedsiębiorców. Będą oni zobowiązani do wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji finansowych - nastąpi to już 1 lipca 2024. Ponadto we wskazanym roku rozliczeniowym wprowadzone zostaną zmiany, które dotkną także osoby pracujące na etacie lub innych formach umowy. Jeżeli nie mamy księgowej, która będzie pamiętać o nich za nas, powinniśmy zdecydowanie poświęcić kilka chwil na dokładne zapoznanie się z nowymi zasadami podatkowymi.

Nowe przepisy podatkowe 2023/2024

Jeżeli nie chcemy przebijać się przez szereg dokumentów prawnych, dobrym miejscem do pozyskania informacji na temat nowych zmian w systemie będzie portal podatkowy. W skrócie możemy podsumować je w kilku punktach, jednak pełne zrozumienie, co ulega odmianie, będzie wymagać od nas głębszej lektury. Do najważniejszych elementów zaliczymy:

  • podatek minimalny: dotyczy on płatników CIT, a pierwszy raz zostanie zebrany w 2025 roku. Będzie on dotyczyć firm, które zanotują stratę lub też nie przekroczy 2-procentowego progu rentowności, czyli udziału dochodów względem przychodów. Oznacza to, że nawet gdy nasza firma nic nie zarobi, to i będziemy zobowiązani do zapłaty podatku minimalnego;
  • konieczność wystawiania faktur w KSeF (Krajowym Systemie e-Faktur): punkt ten również dotyczy przedsiębiorców i zobowiązuje ich do wystawiania faktur w nowym systemie elektronicznym. Oznacza to, że od wakacji tego roku nie będzie już możliwości wystawiania faktur w formie papierowej lub elektronicznej w takiej wersji, jak obecnie. Wszystkie faktury będą musiały zostać ustrukturyzowane;
  • podatek od plastiku: to najszybciej obowiązująca zmiana, ponieważ weszła ona w życie 1 stycznia 2024. Osoby prowadzące działalność gastronomiczną oraz handlową mają obowiązek pobierać od konsumentów opłatę za opakowania plastikowe, w których sprzedawane są ich produkty;
  • modyfikacje niektórych ulg podatkowych: ulgi to element, z którego często i chętnie korzystamy, jako że umożliwiają nam zapłacenie mniejszego podatku. W obecnym roku podatkowym nie dołożono żadnej nowej ulgi, jednak w kilku z nich wprowadzono modyfikacje. Do tej kategorii zaliczymy między innymi ulgę prorodzinną oraz rozliczenie dochodu z najmu przez małżonków.

Nowe przepisy podatkowe - o czym muszą pamiętać firmy?

Jeżeli prowadzimy własne przedsiębiorstwo, nadchodzące zmiany wymuszą na nas nie tylko samodzielne zastosowanie się do ich litery. Niektóre czynności, jak na przykład to, że przedsiębiorcy będą musieli wystawiać faktury ustrukturyzowane, powoduje konieczność zmiany lub rozszerzenia oprogramowania księgowego, z którego w tym momencie korzystamy. Zarówno nasz program do PIT, jak i ten do wystawiania faktur, czy ogólnej obsługi księgowej powinien zawierać wszystkie nowe zmiany, a także posiadać nowe formularze, z których będziemy mogli korzystać przy kontakcie z Urzędem Skarbowym. Jeżeli o to nie zadbamy, możemy narobić sobie problemów, które później będzie nam trudno rozwiązać. Dlatego nie warto zwlekać do ostatniej chwili i zadbać o firmowe oprogramowanie możliwie jak najszybciej.

W jaki sposób przygotować się na zmiany podatkowe?

Zmiany podatkowe, jak zmiany w podatku minimalnym, przy ewidencji środków trwałych, czy też w przypadku ulg, to nieuchronna sprawa, którą Ministerstwo Finansów stosuje bardzo często, aby ograniczyć państwowe straty podatkowe. Dlatego jeżeli sami nie czujemy się na siłach, aby pilnować wszystkich nowych przepisów, zdecydowanie warto rozpocząć współpracę z dobrym biurem księgowym. W momencie, gdy nie mamy takiej możliwości, naszym najlepszym przyjacielem będzie dostosowany do nowych przepisów program, dzięki któremu będziemy mogli zarządzać naszą firmą i wykonywać rozliczenia podatkowe lepiej i zgodnie z obowiązującym prawem. 

– Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ