Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 21:19
Reklama
Reklama

Zwrot podatku z Holandii – co musisz wiedzieć?

Czechy i Niemcy to przykłady państw, w których mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla często szukają zatrudnienia. Jednak wielu z nich wyjeżdża do pracy nieco dalej – do Holandii. Jesteś jedną z takich osób? Legalna praca na terenie Holandii uprawnia do ubiegania się o zwrot podatku. Poznaj szczegóły.
Zwrot podatku z Holandii – co musisz wiedzieć?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zwrot podatku z Holandii?

Nie każdy, kto pracował w Holandii, może liczyć na zwrot podatku. Podstawowe warunki są dwa: legalne zatrudnienie i zbyt wysokie zaliczki na podatek odprowadzone od wynagrodzenia przez pracodawcę. Do odprowadzenia zbyt wysokich zaliczek najczęściej dochodzi wówczas, gdy pracownik może skorzystać z dostępnych ulg, a pracodawca ich nie uwzględnia.

Do rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym potrzebne będą też:

  •  dokumenty – jaaropgave od pracodawcy (pracodawców), UE/WE z urzędu skarbowego w Polsce, a także PiT 36 ZG;
  •  numer rachunku bankowego – na który ma zostać przekazany zwrot nadpłaconego podatku, chyba że został on zarejestrowany w Belastingdienst;
  •  holenderska deklaracja podatkowa – należy ją wypełnić i złożyć w holenderskim urzędzie skarbowym.

Jak przebiega zwrot podatku z Holandii?

Jak można przeczytać na stronie internetowej https://www.decret.pl/zwrot-podatku-z-holandii/, uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku z Holandii pozornie jest sprawą prostą, w praktyce jednak proces ten składa się z kilku etapów. Po pierwsze, pracownik musi zgromadzić wymagane dokumenty. Po drugie, powinien on rozliczyć się w Polsce i zdobyć zaświadczenie o dochodach UE/WE. Dopiero następnie możliwe jest złożenie holenderskiego rozliczenia rocznego. Wielu osobom może sprawić to trudność.

Osoby, które pracowały w Holandii sezonowo lub przez dłuższy okres, powinny też pamiętać, że nie muszą rozliczać się wyłącznie za ostatni rok – w Holandii można złożyć rozliczenie podatkowe za ostatnich 5 lat. Oznacza to, że w 2024 roku można rozliczyć się za następujące lata: 2023, 2022, 2021, 2020 i 2019. 

Czy o zwrot podatku z Holandii można ubiegać się tylko osobiście?

Bariera językowa, brak znajomości przepisów i trudności ze zgromadzeniem dokumentów – to najczęstsze problemy, z jakimi borykają się osoby, które chcą odzyskać nadpłacony podatek. Ty również masz problem z formalnościami? Możesz skorzystać ze wsparcia – przygotowanie rozliczenia z holenderskim urzędem skarbowym możesz zlecić doświadczonym specjalistom z biura rachunkowego. Profesjonalna usługa ma też szereg zalet – w ten sposób:

  •  można zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów;
  •  skrócić czas oczekiwania na wypłatę nadpłaconego podatku – ponieważ rozliczenie nie zawiera błędów;
  •  sprawdzić, czy warto występować o zwrot podatku – kalkulację zwrotu podatku z Holandii można otrzymać bezpłatnie.

Jak długo czeka się na zwrot podatku z Holandii?

Osoby zainteresowane zwrotem nadpłaconego podatku z Holandii często zastanawiają się, ile będą czekać na pieniądze. Jaki jest czas rozpatrywania sprawy przez holenderski urząd skarbowy? Każda sprawa jest traktowana indywidualnie, a to powoduje, że okres oczekiwania można podać jedynie orientacyjnie – pieniądze powinny pojawić się na rynku bankowym po 3-4 miesiącach po złożeniu deklaracji. „Powinno” nie znaczy jednak, że tak się stanie – niekiedy weryfikacja dokumentów może zająć nawet kilka lat. To kolejny powód, dla którego warto skorzystać ze wsparcia specjalisty.

Materiał promocyjny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ