Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 15:19
Reklama
Reklama
Reklama

Projekt „Rodzina” – jak przygotować się do jej powiększenia?

Klamka zapadła. Chcesz, aby twoja rodzina się powiększyła i planujesz niedługo powitać na świecie jej nowego członka. W takim razie już teraz pomyśl o tym, aby dobrze przygotować się do narodzin pociechy, czyli zatroszczyć się o odpowiednią opiekę medyczną, logistykę życia rodzinnego i zapas gotówki. Oto, nad czym powinni zastanowić się wszyscy przyszli rodzice.
Projekt „Rodzina” – jak przygotować się do jej powiększenia?

Wybierz dobrego lekarza

Już wkrótce zamierzasz zostać mamą? Popytaj wśród swoich koleżanek, które niedawno rodziły, na którego lekarza się zdecydowały. Jeżeli znają godnych zaufania specjalistów, pomyśl o wybraniu jednego z nich. Zwróć uwagę na to, w jakim szpitalu pracuje dany lekarz i gdzie ma swój gabinet – warto, aby znajdował się on jak najbliżej miejsca, w który mieszkasz,

Musisz też zdecydować, czy twoją ciążę będzie prowadzić prywatny specjalista, czy skorzystasz z usług przychodni finansowanej przez NFZ. Oba te rozwiązania mają swoje zalety. Korzystając z usług gabinetów współpracujących z NFZ, nie będziesz płacić ani za wizyty, ani za dodatkowe badania – np. za często wykonywana w czasie ciąży morfologię krwi.

Niestety, taka opieka medyczna nie spełni wymagań każdej ciężarnej. Lekarze finansowani z państwowych środków są trudniej dostępni. Spodziewaj się kolejek i mało elastycznego grafiku wizyt lekarskich. Nie będziesz mieć takich problemów, jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie ciąży w prywatnym gabinecie. Na pacjentki czeka tam zwykle nowoczesny sprzęt i lekarz, który przyjmuje również popołudniu i wieczorem, a oprócz tego jest też przez cały czas „pod telefonem”.

Znajdź odpowiedni szpital

Standardy opieki okołoporodowej mogą być bardzo różne w zależności od placówki. Zrób dokładny research, zwracając uwagę na to, które szpitale respektują plan porodu, zapewniają kompleksową pomoc w opiece nad dzieckiem i dają możliwość korzystania z różnych form znieczulenia.

Pamiętaj, że możesz rodzić w dowolnym szpitalu na terenie Polski – ciężarnych nie obowiązuje rejonizacja przy wyborze porodówki. Weź też pod uwagę, że najlepsze państwowe placówki są oblegane i może okazać się, że gdy zaczniesz rodzić, na wybranym oddziale zabraknie dla ciebie miejsca. Rozwiązaniem i w tym przypadku jest poród w prywatnym szpitalu, w którym będzie czekać na ciebie łóżko. Niestety decydując się na takie wyjście z sytuacji, trzeba głębiej zajrzeć do portfela.

Zaplanuj fundusze na wyprawkę

Zwłaszcza pierwsze dziecko oznacza długą listę wydatków. Wózek, łóżeczko, komplet ubranek oraz środków higienicznych na start to spore koszty. Dolicz do tego pieniądze, które wydasz np. na odświeżenie mieszkania – np. na malowanie. Dochodzą do tego wydatki związane z zakupem przewijaka, wygodnej wanienki i komody lub szafy na dziecięce ubranka i gadżety.

Ze względu na tak wysokie koszty wyprawki zastrzyk gotówki już po porodzie może być wielką ulgą dla młodych rodziców. Mogą na niego liczyć ci, którzy mają wykupioną odpowiednią polisę na życie – i to zarówno matki, jak i ojcowie. Wystarczy, że w umowie z ubezpieczycielem będzie znajdować się zapis o wypłacie odszkodowania z tytułu urodzenia dziecka. To, ile będzie ono wynosić, zależy od OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) i sumy ubezpieczenia. Może być to kwota od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Polisa na życie może obejmować również finansowanie prywatnej opieki medycznej – a w tym wizyt lekarskich i samego porodu w nowoczesnej placówce. Więcej na temat ubezpieczenia dla ciężarnych przeczytasz na https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-w-ciazy.

Dlaczego musisz pomyśleć o polisie na życie jeszcze przed zajściem w ciąży?

Gdy już będziesz w ciąży, może okazać się, że wykupienie ubezpieczenia i tak nie zapewni ci wypłacenia pieniędzy już po porodzie. Jest to związane z okresem karencji, podczas którego ubezpieczyciel nie ma wobec ciebie żadnych zobowiązań. Może on trwać nawet do 12 miesięcy od chwili zawarcia umowy polis. Karencja dotyczy także ubezpieczenia dla kobiet w ciąży.

Już teraz pomyśl o powrocie do pracy

Mimo że wydaje się to odległym problemem, już w momencie planowania powiększenia rodziny warto zastanowić się, kto zajmie się maluszkiem po urlopie macierzyńskim. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku rodziców, którzy nie mogą liczyć na wsparcie dziadków.

Być może uda ci się wynegocjować z twoim pracodawcą nowe warunki umowy – np. pracę w trybie zdalnym – co ułatwi ci godzenie kariery zawodowej z macierzyństwem. Poszukaj też informacji o żłobkach w twojej okolicy i o dofinansowaniach do opieki nad małym dzieckiem, z których możesz korzystać. Pamiętaj, że miejsca w najlepszych placówkach są rozchwytywane. Dlatego zapisz dziecko do wybranego żłobka tuż po porodzie.

Pomyśl o powiększeniu rodziny jako o projekcie. Przemyśl szczegóły dotyczące prowadzenia ciąży, porodu, wydatków oraz opieki nad maluchem. W znalezieniu dobrego ubezpieczenia dla przyszłych mam i rodziców – przystępnych finansowo i dopasowanych do potrzeb zainteresowanych – pomoże kalkulator polis na życie na rankomat.pl. Dzięki wsparciu w czasie ciąży i już po porodzie pierwsze chwile w nowych, życiowych rolach na pewno będą łatwiejsze.

– Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ