Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 05:35
Reklama
Reklama
Reklama

Czy można wyleczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która ma charakter przewlekły. Czy można je wyleczyć i jak sobie z nim radzić na co dzień? Na czym polega atopowe zapalenie skóry?
Czy można wyleczyć atopowe zapalenie skóry?

Z powodu wielu różnego rodzaju czynników zewnętrznych i wewnętrznych często cierpimy na schorzenia skóry o zróżnicowanym charakterze. Niektóre z nich mają przewlekłą postać – takim schorzeniem jest na przykład atopowe zapalenie skóry. Na czym ono polega? Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem, o którym wielu lekarzy mówi, że ma podłoże genetyczne, autoimmunologiczne. Objawia się ono występowaniem pęcherzyków z płynem surowiczym, grudek, wysypek, plam, którym towarzyszy świąd. Objawy pojawiają się na skórze różnych obszarów ciała. Im starszy jest pacjent, tym większy obszar skóry zapalenie może obejmować. AZS wydaje się dość charakterystycznym schorzeniem, a jednak bywa trudne do zdiagnozowania, szczególnie przez rodziców małych dzieci, które na stany zapalne skóry mogą cierpieć już od pierwszych dni życia. AZS często jest mylony na przykład z innym schorzeniem takim jak łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt, charakteryzującym się nadmiernym łuszczeniem skóry z powodu nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych. Dlatego tak ważna jest współpraca z dermatologiem w zakresie odpowiedniej diagnostyki.

Czynniki zaostrzające AZS

AZS jest chorobą przebiegającą z nawrotami i remisjami. To, co charakterystyczne dla schorzenia to występowanie ataków w związku z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Do takich mogą należeć chroniczny stres, kontakt z alergenami, detergentami, pyłkami, roztoczami, smog, gwałtowne zmiany temperatury i związane z nimi pocenie się. Jak już wspomniano, duże znaczenie ma tu też czynnik genetyczny. Dzieci rodziców chorujących na AZS mają większe prawdopodobieństwo zachorowania. Warto też wspomnieć, że częstsze ryzyko ataków obserwuje się u osób chorujących na przykład na astmę oskrzelową.

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Atopowego zapalenia skóry niestety nie da się całkowicie wyleczyć. Nie zmienia to jednak faktu, że da się z nim funkcjonować. Znaczenie ma niedopuszczanie do kolejnych ataków i takie zadbanie o skórę, aby nie przesuszyła się ona i była mniej podatna na podrażnienie. Wiele osób chwali sobie stosowanie leków immunosupresyjnych, zawsze należy to jednak robić pod kontrolą lekarza, który najlepiej doradzi odpowiednie dawki. Bardzo istotne w przebiegu choroby jest takie pielęgnowanie skóry, aby była ona odżywiona, nawilżona i regenerowana na bieżąco. Przede wszystkim dobrze jest zainteresować się kosmetycznymi markami aptecznymi, które w swoich asortymentach posiadają wiele propozycji dla osób cierpiących na AZS. Bardzo dobrze sprawdzają się produkty emolientowe i ceramidowe, które mogą przynieść ukojenie i odbudowę skóry. Głównym zadaniem ceramidów jest dbałość o odbudowę płaszcza hydrolipidowego skóry. Tworzy on specyficzną barierę ochronną, zapobiegającą utracie wilgoci. Dzięki temu skóra nie tylko jest nawilżona, ale pozostaje też dogłębnie odżywiona i bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Z kolei emolienty nie tylko nawilżają, ale też natłuszczają co w przypadku skóry atopowej ma szczególne znaczenie. Oczywiście należy też zadbać czynniki takie jak są unikanie detergentów, uczulających kosmetyków czy nawet materiałów drażniących skórę. Wszystko pozwoli zabezpieczyć skórę przed atakami AZS i znacznie poprawić jej stan.

Materiał promocyjny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ