Na Placu Wolności spotkali się przedstawiciele gmin Bierawa, Cisek, Pawłowiczki i Polska Cerekiew oraz starostwie z Kędzierzyna-Koźla i Strzelec Opolskich. To właśnie te dwa powiaty najbardziej ucierpiały na dystrybucji środków z rządowego programu. Starosta strzelecki Józef Swaczyna i starosta kędzierzyńsko-kozielski Paweł Masełko nie szczędzili gorzkich słów pod adresem rządzących, wskazując, że to nie pierwszy raz, kiedy te dwa samorządy są traktowane po macoszemu. Każdej z poprzednich edycji Polskiego Ładu towarzyszyło uroczyste przekazanie czeków na konkretne zadania, których dokonują przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, jak również parlamentarzyści z Opolszczyzny. Tym razem samorządowcy zabrali ze sobą symboliczne czeki na 0 złotych - podkreślali przy tym, że decyzja o pominięciu ich małych ojczyzn ma charakter polityczny, a większe środki trafiają do tych gmin i powiatów, gdzie rządzą samorządowcy sympatyzujący z Prawem i Sprawiedliwością.
W dotychczasowych edycjach programu najwięcej, bo blisko 43 miliony złotych trafiło do powiatu krapkowickiego, powiat brzeski otrzymał blisko 36 milionów, namysłowski ponad 33 miliony, a nyski ponad 30 milionów. Na ich tle powiaty strzelecki i kędzierzyńsko-kozielski wypadają bardzo blado, na co zwrócił uwagę Józef Swaczyna: - Jako powiaty jesteśmy dyskryminowani. Ze wszystkich rozdań powiat strzelecki otrzymał 8,8 miliona złotych, a powiat kędzierzyńsko-kozielski 7,3 miliona. Inne powiaty w województwie w tym czasie otrzymały ponad 30, a nawet ponad 40 milionów złotych. Uważamy, że jest to jawna dyskryminacja nie tylko powiatów, ale i naszych gmin. Jesteśmy w kraju załatwiaczy i kolesiostwa - jedne powiaty dostają ogromne pieniądze, a drugie prawie nic. Czarę goryczy przelało dofinansowanie dla gmin popegeerowskich, gdzie w naszym powiecie niewielkie dofinansowanie otrzymała tylko jedna gmina, a do powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego nie trafiła nawet złotówka. Wołamy o sprawiedliwość rządzących - mówił starosta strzelecki.
Również szósta edycja programu nie przyniosła zmian w tym zakresie. Do samorządów z województwa opolskiego trafiło ponad 112,5 miliona złotych. Największy zastrzyk gotówki trafił do gmin i samorządu powiatowego z Olesna (16 milionów złotych). Kolejne na liście są powiaty: głubczycki (14,8 mln), opolski (14 mln), brzeski (13,7 mln), namysłowski (11,6 mln), nyski (11,5 mln), krapkowicki (11 mln), kluczborski (8,9 mln), prudnicki (7,5 mln). W powiecie strzeleckim dofinansowanie w kwocie niespełna 2,5 miliona złotych trafiło do gminu Ujazd, natomiast całkowicie pominięty został powiat kędzierzyńsko-kozielski.
- Zebraliśmy się jako gospodarze gmin i powiatów. Mamy codzienny kontakt z mieszkańcami i trudno jest nam wytłumaczyć im, jak to się dzieje, że jedne jednostki samorządu otrzymują miliony, a inne nie otrzymują nawet złotówki. W ramach szóstej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych powiat kędzierzyńsko-kozielski, jak również żadna z naszych gmin nie otrzymała żadnego wsparcia. Mamy ze sobą symboliczne czeki, szkoda, że nikt z rządzących nie chciałby ich nam dziś wręczyć. Jesteśmy głosem lokalnych społeczności i nie zgadzamy się na taką formę dzielenia środków zewnętrznych, bo biorąc pod uwagę stan finansów samorządów nie jesteśmy w stanie realizować inwestycji bez zewnętrznego dofinansowania. Parlamentarzyści z rządzącej partii reprezentujący Opolszczyznę mówią, że dbają o wszystkich mieszkańców - dziś mamy pokaz tego, jak dbają o mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego - mówił Paweł Masełko, starosta kędzierzyńsko-kozielski.
Powiat kędzierzyńsko-kozielski w tej edycji programu złożył wnioski na przebudowę drogi Ucieszków - Karchów i przebudowę drogi Zakrzów - Cisek. Swoje propozycje złożyli również wójtowie gmin wiejskich naszego powiatu, ale również one zostały pominięte przy rozdziale środków. Dofinansowanie było tym bardziej atrakcyjne, że mogło wynosić aż do 98 proc. zakładanej wartości inwestycji. Wzburzenie wójtów i starostów jest tym większe, że nie otrzymali żadnego uzasadnienia dla pominięcia ich przy rozdziale środków.
Napisz komentarz
Komentarze