Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:58
Reklama
Reklama
Reklama

Strażnicy więzienni całej Opolszczyzny przyjechali świętować do Kędzierzyna-Koźla. ZDJĘCIA

Strażnicy więzienni całej Opolszczyzny  przyjechali świętować do Kędzierzyna-Koźla. ZDJĘCIA
Kędzierzyn-Koźle po raz pierwszy był gospodarzem wojewódzkich obchodów Święta Służby  Więziennej. Podczas uroczystej gali w Domu Kultury „Chemik” wręczono  w sumie kilkadziesiąt odznaczeń i awansów. Była to również okazja, by nagrodzić strażnika więziennego Mariusza Zwierza z Kędzierzyna-Koźla, który w zeszłym roku, będąc po służbie, powstrzymał szaleńca próbującego się okaleczyć.

Każdego roku obchody Święta Służby Więziennej na Opolszczyźnie organizowane są przez inną jednostkę. Tym razem padło na Kędzierzyn-Koźle.

- Praca funkcjonariusza służby więziennej wymaga odpowiednich predyspozycji. Czasami muszą być gotowi do działania nawet w warunkach zagrożenia życia. Konieczna jest odporność na stres. Jednocześnie muszą wykazywać się empatią, zaangażowaniem i poczuciem odpowiedzialności za innych. Podstawa naszej służby to ludzie – mówiła pułkownik Lidia Olejnik, dyrektor okręgowy służby więziennej.

W tym roku minęła 97. rocznica ogłoszenia przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudzkiego dekretu z 8 lutego w sprawie tymczasowych dekretów więziennych. Moment ten uznawany jest za początek współczesnego polskiego więziennictwa.

- Służba więzienna jest trzecią co do wielkości formacją mundurową w Polsce i pełni ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa poprzez ochronę społeczeństwa przed sprawcami przestępstw  przebywającymi w zakładach karnych i aresztach – przypomniał podpułkownik Piotr Kuźma, dyrektor Aresztu Śledczego w Koźlu.

Podczas uroczystości pochwałę przyznaną przez dyrektora kozielskiego aresztu odebrał plutonowy Mariusz Zwierz. Doceniono jego wzorową postawę. Jesienią zeszłego roku w czasie wolnym spacerował po parku w Koźlu, gdy zobaczył mężczyznę w amoku rzucającego się głową na chodnik. Plutonowy go obezwładnił, po czym wezwał pomoc medyczną i policję – więcej na ten temat w artykule KK24.pl.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz różnego szczebla: m.in. wojewoda opolski Adrian Czubak, wicemarszałek Roman Kolek, starosta kędzierzyńsko-kozielski Małgorzata Tudaj oraz prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska. A także sądów i prokuratur oraz innych służb mundurowych.

Na Opolszczyźnie działają trzy areszty śledcze, osiem zakładów karnych oraz dwa oddziały zewnętrzne. Przebywa w nich 4,5 tysiąca osadzonych. W Areszcie Śledczym w Kędzierzynie-Koźlu osadzeni tymczasowo są mężczyźni aresztowani do dyspozycji rejonowego sądu i prokuratury. W ramach jednostki funkcjonuje również oddział zakładu karnego dla skazanych. W sumie areszt dysponuje 135 miejscami w 33 celach. Osadzeni pracują na terenie jednostki oraz m.in. dla Domu Dziecka, szpitala i Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych. W 2015 roku przepracowali prawie 6 tysięcy godzin.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kasia 10.03.2016 13:00
zgadzam się, że funkcjonariusze SW mają naprawdę odpowiedzialny itrudny zawód. i wiem co mówię bo mój mąż jest funkcjonariuszem. przykład? delegacje i szkolenia z zwykłych firm - kolacje, balety, picie. Strażnik - wypił piwo i został zwolniony (kolega męża) - tak niestety jest... zob. http://www.eporady24.pl/kara_dyscyplinarna_w_postaci_zwolnienia_ze_sluzby_wieziennej,pytania,2,79,4473.html

zabrze 12.02.2016 23:34
Orkiestra z tyłu, klawiszowcy z przodu. Świętują, pewnie ci z Kluczborka też.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ