Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 października 2024 14:25
Reklama
Reklama

Które filtry wybrać, aby maska przeciwgazowa efektywnie spełniła swoje zadanie?

Które filtry wybrać, aby maska przeciwgazowa efektywnie spełniła swoje zadanie?
Zanieczyszczenia powietrza mogą przybierać różne formy. Zazwyczaj spotykane są te w postaci gazu i pary, a także aerozolu – drobnych cząstek stałych i pyłów unoszących się w powietrzu. Aby dostatecznie się przed nimi chronić, należy dobrać odpowiedni rodzaj filtrów do maski przeciwgazowej.

Rodzaje filtrów i pochłaniaczy według normy EN14387


Norma EN14387 umożliwia prawidłową identyfikację rodzaju filtra, który jest wymagany podczas pracy z daną substancją (gaz, para, mgła, pył) niebezpieczną czy uciążliwą. Norma dzieli filtry w określone grupy.

Filtry przeciwpyłowe


Zadaniem filtrów przeciwpyłowych, w które będzie wyposażona maska przeciwgazowa, jest ochrona dróg oddechowych przed malutkimi cząsteczkami cieczy lub pyłu. Filtry przeciwpyłowe dzielą się na trzy klasy:

  • P1 – do ochrony przed uciążliwym, niegroźnym dla zdrowia pyłem;

  • P2 – do ochrony przed drobnymi, szkodliwymi dla zdrowia pyłami;

  • P3 – do ochrony przed trującymi, drobnymi pyłami i drobnoustrojami.


Filtry gazowe


Ich zadanie polega na ochronie dróg oddechowych przed oparami i gazami. Dzielą się na dwie główne podkategorie:

  • pochłaniaczy gazowych;

  • filtropochłaniaczy.


Te pierwsze ochraniają organizm przed więcej niż jednym rodzajem gazu i występują w dwóch klasach ochrony. Te drugie chronią i przed gazami/oparami, i przed pyłami/aerozolami. Filtropochłaniacze są dodatkowo oznaczane kolorem, który informuje o konkretnej substancji, przed którą chroni filtr.

Typ A (barwa brązowa) chroni przed oparami organicznymi i rozpuszczalnikami o temperaturze wrzenia powyżej 65 stopni Celsjusza, a typ AX (również barwa brązowa) przed tymi o temperaturze wrzenia poniżej 65 stopni Celsjusza.

Typ B (barwa szara) to ochrona przed oparami i gazami kwaśnymi. Typ E (barwa żółta) zabezpiecza przed dwutlenkiem siarki, K (barwa zielona) przed amoniakiem, HG (czerwona) przed oparami rtęci, NO (niebieska) przed oparami azotowymi oraz dwutlenkiem azotu, a CO (antracyt) przed tlenkiem węgla. Oznaczenie I (kolor pomarańczowy) to filtropochłaniacz zabezpieczający przez promieniotwórczym jodem i jego mieszaninami.


Maska przeciwgazowa i filtry – jak używać ich prawidłowo?


Aby maska przeciwgazowa pracowała prawidłowo, muszą zostać spełnione określone warunki umożliwiające efektywną ochronę dróg oddechowych.

Po pierwsze: maska musi ściśle przylegać do twarzy, aby ochrona nosa i ust była efektywna w stu procentach. Zarost może ograniczyć skuteczność maski przeciwgazowej nawet o połowę.

Po drugie: filtry muszą być wymieniane w określonym czasie. Nasycenie filtra wymusza jego zmianę. Stosowanie zużytego filtra mija się z celem i jest groźne dla zdrowia i życia!

Filtropochłaniacz można używać przez 8 godzin, a zużyty należy wyrzucić. Nie można używać go ponownie.

Po trzecie: maskę zdejmować można tylko wtedy, gdy opuści się skażoną lub zanieczyszczoną przestrzeń.

Po czwarte wreszcie: maskę należy oddawać do kontroli jakości co roku. Jeśli spełni wymogi, zostanie opatrzona certyfikatem ponownie. Jeśli nie, należy ją wyrzucić i zastąpić nową, certyfikowaną i w pełni bezpieczną.

Dobór filtrów nie musi być trudny. Określony filtr z odpowiednim oznaczeniem należy dobrać do określonych warunków pracy, stosować zgodnie z przeznaczeniem, a maska przeciwgazowa spełni swoją funkcję w stu procentach!

Materiał promocyjny

2 (1)

2 (1)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
? ? ? 24.04.2022 23:06
Ciekawe czy zrobią obok drabinek do ćwiczeń taką gumową nawierzchnię jak w Koźlu koło Twierdzy? Bo z tego co było napisane przy wyborze tego zadania miało to być zrobione razem z tężnią. A o tym nic nie piszą. Jak jest sucho to strasznie się kurzy podczas ćwiczeń i przydałaby się taka nawierzchnia.

Prawdziwy Koźlak i do kości POwiec 24.04.2022 17:14
Po co ? Rosjanie i Niemcy pokazali rozwiązanie problemu. Mobilne krematorium i ścianka dla urn lub jako nawóz na trawniki itp.

Jesteśmy ZA tym. 24.04.2022 17:05
Kędzierzyn – Koźle Zdrój to perspektywa dla miasta. W XIX wieku i na początku XX w w Blachowni, Sławięcicach były sanatoria i szpital gruźliczny. Zamknąć wszystkie zakłady w mieście i okolicy.

Gosc 24.04.2022 13:33
A może by tak zadaszenie jakieś? Bo w upalne lato nikt tam nie siedzi.poza tym te ławki są zbyt daleko że mało kto coś czuje.. I kwiaty też by się przydały. Jakieś wielkie krzewy kwiatowe. Bo tam tylko sam beton.

ka 23.04.2022 19:08
Fajnie. A kiedy załatają dziury w ulicy jednego maja?

Sznycel 23.04.2022 17:58
Jak będą kuracjusze to trzeba do Kędzierzyn - Koźle dopisać Zdrój! i pobierać opłaty opłaty klimatyczne.

Realista 23.04.2022 10:32
Nie wiem jak to robią w innych miasteczkach na Opolszczyźnie? Ale budowane w naszym mieście niemożliwości tężnie są najmniejsze z wszystkich jakie widziałem a pewnie i najdroższe przeliczając na mkw czy mszes. Wstyd i żenada jak zwykle.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ