Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 03:29
Reklama
Reklama
Reklama

Córka i wnukowie Rafała Wojaczka przyjadą do Kędzierzyna-Koźla. Uroczyste nadanie nazwy nowemu rondu

Rzadko zdarza się, a w Kędzierzynie-Koźlu chyba nie miało to miejsca nigdy, aby nadanie nazwy nowemu obiektowi drogowemu było przyczynkiem do zorganizowania wydarzenia literackiego, ale tak właśnie będzie tym razem. Rafałowi Wojaczkowi, który od niedawna patronuje nowemu rondu na zbiegu ulic Kozielskiej, Reja i Tartacznej, poświęcona będzie konferencja z udziałem znawców jego twórczości. Przyjazd do Kędzierzyna-Koźla zapowiedziała też córka i wnuki poety.

Rzadko zdarza się również, aby nadanie nazwy nowemu obiektowi drogowemu wywoływało tyle kontrowersji. Kandydaturę Wojaczka na patrona ronda zaproponował radny miejski Michał Nowak. Nie wziął jej z sufitu.

Wojaczek przed samobójczą śmiercią w 1971 roku mieszkał, a potem pomieszkiwał na Pogorzelcu z ojcem – nauczycielem w kędzierzyńskim ogólniaku. Wojaczek podróżował pociągami. Nieraz pewnie w drodze na dworzec przechodził przez skrzyżowanie, na którym teraz znajduje się rondo. To jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów. Zarazem nazywany poetą wyklętym. Prowadził życie awanturnika, a jego wiersze do dziś u niektórych wywołują zgorszenie. Dlatego część radnych miejskich uznała, że nie jest on godny upamiętnienia w nazwie ronda. Pojawiła się nawet kontrpropozycja – aby poświęcić je św. Krzysztofowi. Ostatecznie to jednak nazwisko Wojaczka znajdzie się na tabliczce, której uroczyste odsłonięcie połączone z konferencją literacką zaplanowano 16 stycznia.

- Myślę, że będzie to spore wydarzenie - mówi radny Nowak. - Tablicę z nazwą ronda odsłoni Dagmara Janus, córka Rafała Wojaczka. W konferencji weźmie udział czwórka wybitnych znawców jego poezji. Osobiście liczę na to, że Maciej Melecki i Konrad Wojtyła podzielą się z nami swoimi ostatnimi odkryciami i odczytają nieznane wiersze Wojaczka odnalezione we wrocławskim Ossolineum. Wiersze poety będą też czytać mieszkańcy, w tym kilka znanych w mieście postaci.

Uroczystość odsłonięcia tabliczki rozpocznie się o godz. 11. Udział w niej zapowiedziała córka Rafała Wojaczka wraz z synami. Następnie o godz. 12 w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Damrota rozpocznie się konferencja literacka „Kędzierzyńskie ślady Rafała Wojaczka”. Wystąpią dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak (Uniwersytet Śląski, Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich), Maciej Melecki (poeta, dyrektor Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka), Krzysztof Siwczyk (poeta, Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka) oraz Konrad Wojtyła (poeta, krytyk literacki, dziennikarz).

W trakcie konferencji poezję Wojaczka czytać będą mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla. Wyświetlony zostanie również biograficzny film pt. „Wojaczek” w reżyserii Lecha Majewskiego.

Konferencja_Wojaczek_plakat

Konferencja_Wojaczek_plakat

Konferencja_Wojaczek_plakat


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zx 14.11.2022 20:45
Alkoholizm, to choroba na własne życzenie, panie Prawdo. Świadome kojenie zaburzeń psychicznych przy pomocy alkoholu prowadzi do takiego stanu.

Rychu, taki lepszy Ryszard 14.11.2022 20:18
Samotny Zbawca Narodu uczcił brata i bratową, któremu pomógł zginąć. Stanął na tle ciemnej otchłani tunelu, bramy piekieł czekają na tego ... no sami wiecie. Takiego to Polska ma wodza, kończy się kult JPII, a jeszcze ciągnie zimny Lech.

Realista 14.11.2022 11:06
W czasach obecnej władzy nie ma szans na ulice noblistów, ważniejsze są alkoholowe wizję i wypociny 26 letniego patrioty. Tak samo nie mogłem zrozumieć dlaczego tunelu na zakopiance nie otwarli przed weekendem tylko dopiero w sobotę, resztę już wszyscy widzieli. Brawo.

Monika 14.11.2022 07:34
Dokładnie tak!

Obserwator 10.05.2022 01:04
"Znajomi i przyjaciele mówią, że stale igrał ze śmiercią...to była jedna z pierwszych prób samobójczych, potem były kolejne. Rafał Wojaczek zabił się w maju 1971 roku, nie miał jeszcze 26 lat." i "....Najczęściej podaje się, że popełnił on samobójstwo, ale niektórzy znajomi uważają, że był to wypadek, jako że poeta wielokrotnie eksperymentował z lekami i alkoholem." Dopowiedzieć ? ?

Rychu, taki lepszy Ryszard 10.05.2022 00:25
A właśnie czy Kędzierzyn planuje upamiętnienie 11 Śląskich Noblistów, tak pytam bo na wagę postawiłem ich razem z alkoholikiem? Ach nie wypada, no tak większość była pochodzenia z narodu wybranego...

Rychu, taki lepszy Ryszard 10.05.2022 00:14
Moja pani z polaka zawsze rozwodziła się nad Wojaczkiem, biedna kobieta. Ojciec po wywiadówkach wyśmiewał jej syndrom niedopchania...

Czytelniczka 09.05.2022 22:59
Każdy ma prawo do życia - ale nie możemy być bezkrytyczni. Faktycznie, są w historii naszego kraju lepsi kandydaci na patronów ulic, rond, placów, skwerów, itp. Także wśród rodzimych literatów.

Czytelniczka 09.05.2022 22:50
Żeby komukolwiek czynić takie zarzuty trzeba mieć twarde DOWODY, a nie tylko subiektywne podejrzenia. Za pomówienia i niszczenie komuś opinii można być pociągniętym do odpowiedzialności karnej. Tylko że żaden "komentator" nie podpisze się pod swoją opinią imieniem i nazwiskiem - ciekawe dlaczego?

Prawda 25.01.2022 20:39
Małe sprostowanie Panie patrioto-katoliku. Alkoholizm jest choroba, zaburzenia psychiczne, też mają swoje objawy, natomiast świadome ukrywanie pedofilii, bo to już zostało dowiedzione, no cóż... Samo się nasuwa kto do tego grona nie pasuje.

Wolny 13.05.2018 19:25
Właśnie jesteś Nijaki..., każdy ma prawo do życia. Nie wszyscy są baranami!

Nijaki 06.01.2016 00:58
Przedawkował diazepam...to chyba czeka każdego z nas, który na to patrzy...nie ma/nie było w KK innych postaci, jak zawadiaka-alkoholik-poeta, leczony psychiatrycznie? Może komuś "poeta wyklęty" skojarzył się z "Żołnierzami wyklętymi"? Trzeba szanować jego twórczość, czy jednak należy czcić go jako człowieka??? Zresztą...mamy ciekawe zestawienie- Jan Paweł II(Papież-Polak), Witold Pilecki(Rotmistrz-Bohater) i... Rafał Wojaczek(Poeta-Alkoholik)...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ