Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 12:15
Reklama
Reklama

W Kędzierzynie-Koźlu powstanie zakład termicznego przetwarzania odpadów medycznych. Budowa ruszyła

W Kędzierzynie-Koźlu powstanie zakład termicznego przetwarzania odpadów medycznych. Budowa ruszyła
Inwestycja powstanie na działce o powierzchni niespełna trzech hektarów znajdującej się na Polu Południowym. Ze spalanych odpadów medycznych i weterynaryjnych pozyskiwana ma być energia cieplna. Budowa nowego zakładu już się zaczęła, a cała inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2023 roku.

Na terenie Polski funkcjonuje już kilka zakładów świadczących podobną działalność, to m.in. dwa zakłady na terenie Bydgoszczy i po jednym w Ciepielówku (lubuskie), Koninie (wielkopolskie), Gryficach (zachodniopomorskie) i Płocku (mazowieckie). Za zakup niespełna trzyhektarowej działki na terenie Pola Południowego Emka zapłaciła blisko 2,5 miliona złotych.

Obecnie na terenie inwestycji trwają roboty ziemne i prace przygotowawcze. Firma posiada decyzję środowiskową dla budowy zakładu, rozpoczęcie głównej części prac planowane jest na połowę roku. Całość ma być gotowa pod koniec 2023 roku, wtedy też zaplanowano rozruch technologiczny instalacji.

Do zakładu trafiać mają odpady medyczne i weterynaryjne, w większości tekstylia i tworzywa sztuczne. Instalacja będzie w stanie przerobić maksymalnie 400 kilogramów odpadów w ciągu godziny.

 - Termiczne przekształcanie odpadów to proces, który wymaga wykorzystania dwóch głównych urządzeń - pieca obrotowego oraz komory dopalania. To właśnie w zbudowanej z ich wykorzystaniem instalacji, wyposażonej ponadto w układ odzysku ciepła, dochodzi do spalenia odpadów. Powstałe w tym procesie spaliny ulegają gwałtownemu schłodzeniu, a wspomniany układ odzyskuje energię cieplną. Tak odzyskane ciepło może być dalej wykorzystywane na dwa sposoby - do sprzedaży lub do produkcji energii elektrycznej za pomocą turbiny parowej. Rzecz jasna, powstałe w procesie termicznego przekształcania odpadów spaliny są oczyszczane, a cały proces podlega ciągłemu monitoringowi pod kątem emisji zanieczyszczeń - deklarują przedstawiciele firmy.

Według szacunków inwestora, budowa zakładu na Polu Południowym może pochłonąć ponad 30 milionów złotych. W samym zakładzie zatrudnienie znajdzie około 30 osób. - Będą to pracownicy o wykształceniu technicznym niezbędnym do zapewnienia sprawnej obsługi specjalistycznych urządzeń, a także magazynierzy, pracownicy utrzymania ruchu, kierowcy-realizatorzy usług oraz oczywiście obsługa biura. Osoby, które będą miały pełnić funkcje związane z bezpośrednim nadzorem technicznym nad instalacją, będą zatrudniane już na etapie budowy instalacji, tak aby posiadali pełną wiedzę nad powierzonymi ich pieczy urządzeniami. Pozostała część kadry będzie dołączała sukcesywnie w miarę zbliżania się inwestycji ku końcowi. Chcemy, aby maksymalnie dużą część kadry stanowili mieszkańcy miasta i okolic - przekazuje Małgorzata Rdest, wiceprezes firmy Emka S.A.

W opublikowanym 21 marca tekście artykułu znajdował się błąd, który został usunięty.

Sprostowanie:

21 bm. na stronie KK24.pl pod odnośnikiem pt. https://kk24.pl/w-kedzierzynie-kozlu-powstanie-zaklad-termicznego-przetwarzania-odpadow-medycznych--budowa-ruszyla/ opublikowaliśmy artykuł pt. "W Kędzierzynie-Koźlu powstanie zakład termicznego przetwarzania odpadów medycznych. Budowa ruszyła". W publikacji tej zamieściliśmy następujące zdanie (cytat): "Obecnie ma ona (EMKA S.A.) dwa zakłady na terenie Bydgoszczy i po jednym w Ciepielówku (lubuskie), Koninie (wielkopolskie), Gryficach (zachodniopomorskie) i Płocku (mazowieckie)". Zdanie to jest w całości nieprawdziwe, bowiem EMKA S.A. nie ma żadnego z zakładów w tym zdaniu wymienionych. Każdy z nich jest własnością odrębnie nazwanych osób prawnych, których właścicielem lub współwłaścicielem nigdy nie była i nie jest EMKA S.A. W ten sposób publikacja w wyżej przywołanym przywołanym zakresie narusza prawa właścicieli prowadzących te instalacje i jako sprzeczna z art. 6 ust 1 ustawy prawo prasowe na podstawie i z zachowaniem dyspozycji art. 31a ust. 1 rzeczonego aktu prawnego, jest prostowana.

Redakcja KK24.pl

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
? 04.04.2022 21:14
Brawo ??? ????

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ