Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 09:21
Reklama
Reklama

Ponad 8 tysięcy złotych z rządowego programu na wsparcie Romów z Kędzierzyna-Koźla

Ponad 8 tysięcy złotych z rządowego programu na wsparcie Romów z Kędzierzyna-Koźla
Rozwijają się, uczą, ale także tańczą i śpiewają. Przede wszystkim jednak integrują. Państwo pomaga naszemu miastu w realizacji zadań poświęconych Romom. W mijającym roku wsparcie skierowane było głównie do uczniów Publicznych Szkół Podstawowych nr 1 oraz nr 12.

W 2021 r. gmina Kędzierzyn-Koźle otrzymała środki finansowe na podstawie porozumień zawartych pomiędzy Wojewodą Opolskim oraz Ministrem Edukacji i Nauki na realizację zadań w ramach „Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”, który ma na celu promocję wielokulturowości, tolerancji i przeciwdziałanie dyskryminacji uczniów romskich. Łączna kwota dotacji wyniosła 8005 zł. Środki te przeznaczono na realizację czterech poniższych projektów.

1.  „Sport i sztuka dla dzieci to nauka” (2005 zł)

W ramach zadania w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 zorganizowano zmagania sportowe w sali gimnastycznej. W trakcie realizacji projektu, oprócz integracji uczniów romskich i polskich, uczniowie klas I-IV znakomicie bawili się i rozwijali swoją sprawność fizyczną. Wykorzystując otrzymane środki zakupiono do szkoły maty gimnastyczne, koła obrotowe, stoper, piłki lekarskie, skakanki oraz nagrody dla każdego uczestnika - koszulki z nadrukiem. Celem zadania było wzmacnianie wizerunku szkoły przyjaznej uczniom romskim, integracja dzieci romskich i polskich, wykorzystanie wszelkich dostępnych metod, technik, materiałów i pomocy dydaktycznych w celu uatrakcyjnienia i wzbogacenia zajęć, zachęcenie uczniów do podjęcia aktywności ruchowej, propagowanie zdrowej rywalizacji, pozyskanie zaufania, sympatii, wiarygodności i przychylności środowiska lokalnego, w tym romskiego.

2.  „Dzień Kultury i Tradycji romskiej w PSP 1” (3500 zł)

Impreza zorganizowana została w Domu Kultury „Chemik” przy współpracy z dyrektorami szkół z terenu miasta oraz fundacją Sport & Fun 4 Every One. Do udziału w obchodach „Dnia Kultury Romskiej” zostały zaproszone zespoły wokalno-taneczne. Na scenie królowała muzyka romska, ale oprócz niej można było podziwiać tańce najmłodszych uczestników z Publicznego Przedszkola nr 2, uczniów Zespołu Szkół Specjalnych, zespół reprezentujący Zespół Szkół nr 1, zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, zespół młodzieży czeczeńskiej wraz z Mariną Hulia oraz „Dziećmi z dworca Brzeźć” oraz gwiazdę muzyki romskiej Angelo Czureja z Wałbrzycha. Celem imprezy było krzewienie kultury i tradycji romskiej jak i integracja z innymi społecznościami.

3. „Doposażenie pracowni romskiej w PSP 1” (1500 zł)

W ramach zadania asystent romski w porozumieniu z nauczycielami uczącymi w klasach, do których uczęszczają dzieci romskie, zakupił przybory i artykuły papiernicze oraz gry dydaktyczne na wyposażenie pracowni. Materiały te pozwalają zapewnić dzieciom pochodzenia romskiego aktywny udział w lekcjach, zmniejszając różnice spowodowane sytuacją materialną.

4. „Romskie przygody kulinarne - wspólnie i zdrowo” (1000 zł)

Zadanie realizowane przez Publiczną Szkołę Podstawową Nr 12. Jego celem było nabycie umiejętności samodzielnego stworzenia posiłku, posługiwania się przyborami kuchennymi, zaznajomienie się z walorami zdrowego i systematycznego odżywania się.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ciekawe 22.01.2022 19:23
A chirurgii tam nie ma ?, czy wstyd pisać o ich "wybitnych" osiągnięciach. Śmiechu warta taka niepelna statystyka

Aleocochodzi 17.01.2022 11:00
Uwaga grammanazi namierzony

guru 17.01.2022 02:04
Kto pisał ten artykuł? Dlaczego wyraz pacjentów pisany jest raz z dużej (!) raz z malej litery? Nie lepiej napisać oddział urologiczny (urologii) niż Urologia w cudzym słowiu? Wygląda na to, że w kk dorabiaja małolaty z podstawówki. Nie obrażajac niektórych małolatów z podstawówki.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ