Jeśli chodzi o wiertła, istnieją dwa rodzaje: wiertła z krawędziami tnącymi wykonanymi ze stali szybkotnącej oraz wiertła bez krawędzi tnących. Do wiercenia otworów w metalu należy używać wierteł z ostrymi ostrzami tnącymi.
Z czego zrobione jest wiertło do metalu?
Ponieważ wiertła do metalu, a przynajmniej ich funkcjonalne elementy są zbudowane z twardego materiału, takiego jak HSS (stal szybkotnąca), część chwytowa jest wykonana z gorszej jakości stali. Ogólnie rzecz biorąc, całe wiertło jest również produkowane z tego samego metalu, dlatego jest jednolite. Wiertło kombinowane z chwytem stożkowym jest stosowane w celu zminimalizowania kosztów produkcji i ceny końcowej w wiertłach z chwytem cylindrycznym.
Jakie mamy do dyspozycji wiertło z chwytem do zwykłej wiertarki?
Wiertło z gładkim chwytem cylindrycznym to wszystko, na czym możemy polegać przy wierceniu zwykłą wiertarką ręczną. Wiertła z tego typu standardową średnicą chwytu objęte są polską i międzynarodową niemiecką normą DIN 338 oraz odpowiadającą jej polską normą NWKa. Są to najpopularniejsze wiertła, zarówno w profesjonalnych narzędziowniach CNC, jak i w warunkach domowych. Występują w rozmiarach od 0,1 do 20 mm.
Ograniczenie chwytu uchwytu do 16 mm jest częstym problemem w tych ćwiczeniach, ale w takich sytuacjach możemy polegać na uchwycie z chwytem 13 mm.
Jakie wiertło będzie lepsze do metalu? Tytanowe, żółte, diamentowe czy kosmiczne?
Wybierając wiertło do użytku profesjonalnego lub domowego, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonane, a także na technikę jego wykonania. Niestety rzadko kiedy producent podaje nam z jakiego materiału wykonane jest wiertło lub jest to nieprawda. Stal SW7M, należąca do grupy stali HSS, jest doskonałym i wystarczającym materiałem do zastosowań profesjonalnych.
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze