Czym jest faktoring?
Faktoring polega na sprzedaży faktur. Jeżeli jako przedsiębiorca wystawiasz faktury swoim klientom, jednak ich termin płatności jest długi, a nie możesz sobie pozwolić na przeciągające się oczekiwanie, skorzystaj z faktoringu! W ten sposób sprzedasz fakturę i otrzymasz środki przewidziane na dokumencie w ciągu kilku godzin. W porównaniu z 30-dniowym, a czasem o wiele dłuższym czasem oczekiwania, faktoring przynosi konkretną korzyść korzystającym z niego przedsiębiorcom.
Kiedy warto skorzystać z faktoringu?
Faktoring to usługa skrojona na potrzeby firm, które z różnych powodów muszą wystawiać faktury z długim terminem płatności. Czasem wymaga tego sytuacja na rynku, czasem kontrahenci (niektórzy z nich mogą nawet zagrozić przejściem do konkurencji w przypadku otrzymania faktury z krótszym niż zwykle terminem płatności), a czasem praktyka w branży.
Jeżeli ryzyko wystąpienia zatoru płatniczego jest spore, na pewno warto skorzystać z faktoringu i upewnić się, że Twoja firma będzie miała do dyspozycji potrzebne środki, by pokryć wszystkie swoje niezbędne potrzeby.
Faktoring jest też dobrym narzędziem dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które współpracują jednocześnie z wieloma powtarzającymi się klientami, każdemu z nich wystawiając faktury z odległym terminem płatności. W takiej sytuacji mogą one skorzystać z faktoringu online – otworzyć stały, odnawialny limit faktoringowy, dzięki któremu na bieżąco mogą finansować wystawione faktury.
Faktoring w banku czy poza nim?
Jak wspomnieliśmy na początku, przedsiębiorcy mogą wybierać między faktoringiem bankowym a pozabankowym. Choć teoretycznie różnią się jedynie instytucją, która świadczy usługę, diabeł tkwi w szczegółach.
W skrócie: bank dysponuje ogromnymi zasobami finansowymi, dlatego może konkurować z firmami faktoringowymi w zakresie ceny usługi. Minusem faktoringu bankowego jest jednak to, że skorzystać z niego mogą zazwyczaj tylko duże firmy o ugruntowanej pozycji na rynku. Banki sprawdzają też dokładnie przyszłych faktorantów – na zasadach zbliżonych do tych, według których sprawdzają potencjalnych kredytobiorców.
Faktoring pozabankowy jest dużo łatwiej dostępny – podstawowym kryterium w ocenie ryzyka nie jest bowiem wypłacalność firmy korzystającej z usługi, a jej kontrahentów, czyli de facto tych firm, które będą musiały zwrócić pieniądze firmie faktoringowej.
Więcej o tym, czym różni się faktoring bankowy od pozabankowego przeczytasz w naszym poradniku!
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze