Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 16:48
Reklama
Reklama
Reklama

Utrata wartości handlowej pojazdu po wypadku a wysokość odszkodowania

Utrata wartości handlowej pojazdu po wypadku a wysokość odszkodowania
Udział w wypadku samochodowym lub nawet niegroźnym zdarzeniu na parkingu to na ogół stresujące doświadczenie, które stawia nas w bardzo niekomfortowej sytuacji. Popełniamy przez to szereg niepotrzebnych błędów. Często też błędnie zakładamy, że zaproponowane przez ubezpieczyciela odszkodowanie to maksymalna kwota, jaką możemy uzyskać. Okazuje się jednak, że finalna kwota odszkodowania z OC sprawcy może być istotnie wyższa. Jak tego dokonać?

Czym jest utrata wartości handlowej samochodu?


Zgłaszając likwidację szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym sprawcy, prędzej czy później będziemy mieli okazję spotkać się z rzeczoznawcą, który dokładnie przeanalizuje szkody i na ich podstawie przygotuje kosztorys ich likwidacji. To właśnie na podstawie tego kosztorysu ustalone zostanie finalna wartość ubezpieczenia, jakie trafi na nasze konto.

Czy przygotowany przez ubezpieczyciela kosztorys zawsze jest poprawnie i rzetelnie opracowany? Oczywiście, że nie. Powszechną praktyką towarzystw ubezpieczeniowych jest zaniżenie wartości odszkodowań, w nadziei na to, że i tak zostanie ono zaakceptowane przez poszkodowanego. I rzeczywiście bardzo często tak się dzieje. Wielu poszkodowanych błędnie zakłada, że walka z ubezpieczyciele jest z góry skazana na porażkę. Rzeczywistość pokazuje jednak, że mamy naprawdę spore szanse na to, by finalne odszkodowanie było istotnie wyższe aniżeli pierwotnie zaproponowana kwota.

Wynikać to może ze wspomnianych już błędów w kosztorysie – np. zaniżonych stawkach za roboczogodzinę pracy mechanika czy uwzględnieniu części zamiennych zamiast oryginalnych, a także celowego pominięcia części szkód – np. elementów wyposażenia pojazdu, uszkodzonego w wypadku telefonu komórkowego, zniszczonych ubrań itd. Ubezpieczyciele pomijają również tzw. utratę wartości handlowej pojazdu, za którą również możemy się domagać rekompensaty.

Czym jest utrata wartości handlowej pojazdu? Jest to po prostu spadek wartości samochodu w oczach potencjalnych kupców. Nawet po naprawieniu wszystkich szkód, powypadkowego samochodu nie uda nam się sprzedać za pieniądze, które otrzymalibyśmy przed wypadkiem.

Czy za spadek wartości handlowej pojazdu należy się odszkodowanie?


Utrata wartości handlowej samochodu jest faktem i bezpośrednim następstwem wypadku czy kolizji drogowej, więc jak najbardziej należy nam się z tego tytułu odszkodowanie. Niestety niewielu poszkodowanych jest świadomych istnienia takich możliwości. O przysługującemu poszkodowanemu prawie nie wspominają też ubezpieczyciele. Niemal zawsze pomijają utratę wartości rynkowej pojazdu w kosztorysie i doliczają należne z tego tytułu odszkodowanie tylko po otrzymaniu od poszkodowanego stosownego wniosku.

W jaki sposób ustala się ubytek wartości rynkowej pojazdu? Nie jest to łatwe zadanie, gdyż na wycenę wpływa wiele czynników – w tym m. in.: wiek pojazdu, przebieg, sposób serwisowania, udział w przeszłości w innych zdarzeniach drogowych itd. Dokumentem, który jasno wskazuje na zasady postępowania w takiej sytuacji jest Instrukcja Określania Rynkowego Ubytku Wartości Pojazdów. Pomocne są również opinie ekspertów oraz wyceny dokonane przez rzeczoznawców.

Utrata wartości handlowej pojazdu – kto może się ubiegać o odszkodowanie?


Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa poszkodowany ma prawo do żądania pokrycia przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku wszystkich szkód materialnych. Tyczy się to również odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu, jednak w jego przypadku obowiązują pewne ograniczenia. Dlaczego? O ile w przypadku nowych samochodów likwidacja szkody skutkuje utratą wartości pojazdu, o tyle w kontekście wiekowych pojazdów może przynieść zupełnie odwrotny rezultat. Na skutek dokonanych prac i wymiany części, wartość takiego pojazdu może wręcz wzrosnąć.

Wnioskowanie o ubezpieczenie z tytułu rynkowej utraty wartości pojazdu uzależnione jest od czasu eksploatacji pojazdu – nie może być on dłuższy niż 6 lat dla samochodów i 3 lat dla motocykli, a także od zakresu szkód – drobna kolizja niestety nie uprawnia do wnioskowania o odszkodowanie.

Materiał partnera
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Emilia 13.12.2021 13:40
NIEMNIEJ JEDNAK! masakra!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ