Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 16:02
Reklama
Reklama

Według specjalistów źródłem benzenu nie są Azoty. Spotkanie w sprawie jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu

Według specjalistów źródłem benzenu nie są Azoty. Spotkanie w sprawie jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu
Zaczął się sezon kiedy wyjście na powietrze nie jest niczym zdrowym. W związku z tym urząd miasta zorganizował spotkanie w sprawie jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu. Z przedstawionych analiz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że emitentem benzenu nie są zakłady w Azotach.

Gmina Kędzierzyn-Koźle zorganizowała spotkanie dotyczące jakości powietrza w naszym mieście. Niestety, problem jest wciąż znaczący i póki co nadal nie ma skutecznego sposobu na jego rozwiązanie.

- Największym źródłem zanieczyszczeń są paleniska przydomowe i procesy spalania w przemyśle. Jednak największy wpływ mamy głównie na paleniska domowe. Problemem, z którym boryka się Kędzierzyn-Koźle, jest średnioroczne stężenie benzenu. Wystarczyło zamknąć jedną instalację w Zakładach Azotowych, aby zobaczyć na wykresie, jak korzystnie wpłynęło to na jakość powietrza. Niestety tendencja wzrostowa pojawia się w przypadku pyłu PM 2,5 i PM 10. To mnie bardzo zaskoczyło, bo prowadzimy naprawdę wiele działań zwalczających przyczyny niskiej emisji, a mimo to nie ma efektów - mówiła podczas spotkania Sabina Nowosielska, prezydent miasta.

Analizę jakości powietrza przedstawiła Barbara Toczko, zastępca ds. jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

- Przy ulicy Szkolnej zdiagnozowaliśmy najwyższe stężenie pyłu PM 10 i PM 2,5 ze wszystkich dotychczas badanych lokalizacji. Największe stężenie benzenu notowała stacja na osiedlu Piastów (...) Wysokie stężenia benzenu według naszych analiz nie pochodzą z zakładów azotowych - mówi Barbara Toczko.

Podczas spotkania podkreślono, że pogoda w ostatnim roku była łaskawa i korzystna dla jakości powietrza. Z przedstawionych na spotkaniu danych wynika również, że epizody wysokich stężeń benzenu występują na terenach przemysłowych, np. osiedlu Blachownia, zwłaszcza w rejonach instalacji, w których transportowane są produkty z zawartością benzenu. Wysokie stężenia benzenu przy sprzyjających warunkach są drogą dyspersji rozprzestrzeniane m.in. do Kędzierzyna-Koźla.

Głos podczas spotkania zabrał Wojciech Jarczak z Opolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który przedstawił prezentację dotyczącą przeprowadzonych kontroli w zakładach przemysłowych na terenie Kędzierzyna-Koźla. Wynika z nich, że stwierdzone naruszenia w zakładach pracy nie dawały podstaw prawnych do wszczęcia postępowań w sprawie wymierzenia kary administracyjnej za przekroczenie wartości określonych w pozwoleniach emisyjnych.

Na spotkanie został zaproszony również Komitet Ochrony Powietrza, jednak jego przedstawiciele nie zdecydowali się partycypować w nim - wydali za to oświadczenie, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych - zobacz.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
cx 20.12.2021 01:13
Po prostu napisane jest że byli po służbie i bez wahania udzielili pomocy poszkodowanym. Ty też, Dominiku, powinieneś zastanowić się w przyszłości o pisaniu z sensem i głupich złośliwości. Nie tylko wówczas gdy ktoś palnie Cię w pusty czerep i przywoła do porządku.

Dominik 11.12.2021 18:05
"Bez wahania" Przecież strażak to nie tylko wtedy gdy zawyje syren, to nic nadzwyczajnego.

Realista 07.12.2021 07:45
Brawo za ostatnią wypowiedź, też tak uważam jak patrzę na roztargnionych i piratów drogowych albo innych bezmózgowców

Auto-Stop 06.12.2021 18:21
Trzeba jechać jak nakazuje znak drogowy.Dzisiaj rano było mokro i ślisko.Ja mieszkam w Cisowej i jeżdżę co dziennie do pracy i i do domu,trzeba dostosować szybkość jazdy do warunków atmosferycznych.Tyle na temat drogi Cisowa-K.K.

Lord of hell 06.12.2021 17:36
A dzisiaj znowu było dachowanko ma drodze z KK do cisowej. Na ulubionym łagodnym zakręcie, gdzie na poboczu jest tak wyjeżdżone, że można koło urwać. Kiedy UM coś z tym zrobi? Będzie czekał aż będzie wypadek śmiertelny?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ