Szampon do włosów – jego właściwości i zastosowanie
Choć szampon do włosów to absolutnie podstawowy kosmetyk, bez którego nie może się obejść nasza rutyna pielęgnacyjna, to jednak wiele osób nie zastanawia się w ogóle nad jego działaniem. Zwykle oczekujemy tylko jednego efektu: chcemy, by włosy znowu były świeże, sypkie, lekkie i miękkie w dotyku. W związku z tym sięgamy po szampon za każdym razem, kiedy zauważamy nadmierne przetłuszczanie się naszych kosmyków, co zwykle wygląda niechlujnie i nieestetycznie.
Tymczasem produkt ten w gruncie rzeczy nie służy do mycia włosów, jak sugeruje jego nazwa. Szamponem tak naprawdę myjemy skórę głowy, bo to właśnie jej oczyszczenie jest kluczowe, jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru sebum. Na skórze naszej głowy, poza łojem, osadzają się również bakterie i inne zanieczyszczenia, które pochodzą z naszego otoczenia. Oprócz tego na jej powierzchni mogą zalegać resztki kosmetyków, które stosujemy bez spłukiwania. Dlatego więc niewielką ilość szamponu należy dokładnie, aczkolwiek delikatnie wmasować w skalp. Jedynie powstałą w trakcie tego procesu pianę przeciągamy na całą długość włosów.
Systematyczne mycie jest kluczowe nie tylko z punktu widzenia odświeżenia naszej fryzury. Jeśli nasze włosy będą brudne, składniki aktywne zawarte w odżywkach, serach czy maskach nie będą przenikały do ich wnętrza, dlatego w gruncie rzeczy ich aplikowanie będzie bezskuteczne. Ponadto dobry szampon powinien nie tylko sukcesywnie oczyszczać, ale też nie prowadzić do podrażnień czy przesuszenia skóry głowy. Zawarte w nim substancje mogą natomiast ułatwiać rozczesywanie, pobudzać porost czy też wygładzać włosy. To zaledwie kilka właściwości, jakie może mieć szampon.
Jakie składniki odżywcze są ważne w szamponie do włosów?
Jak już zostało wspomniane, działanie szamponu – oprócz tego głównego, oczyszczającego – może być naprawdę zróżnicowane. Dlatego też na rynku mamy szeroki wybór, zarówno pod względem składu, jak i samej formuły. Wiele zależy od tego, jaki „charakter” mają nasze włosy i jakiego konkretnie produktu oczekujemy. Czy kosmyki często nam się rozdwajają lub kruszą? A może brak im objętości? Poza poszukiwaniem dobroczynnych substancji możemy też w pewnej mierze posiłkować się tym, co każdy producent umieścił na opakowaniu.
Poniżej znajdują się te składniki, które sprawią, że z pewnością będziemy zadowoleni ze stosowania naszego szamponu do włosów:
- proteiny – zaliczamy do nich m.in. kolagen, jedwab oraz keratynę. Wspomagają one regenerację, a jednocześnie stymulują wzrost;
- witaminy A i E – posiadają właściwości chroniące przed promieniowaniem UV, które jest niszczycielskie dla naszych włosów;
- oleje roślinne, koniecznie naturalne – np. z awokado lub z oliwek. Dzięki nim włosy będą błyszczące i gładkie, a do tego chronione przed czynnikami zewnętrznymi;
- ceramidy – ich zadaniem jest zabezpieczanie przed nadmiernym wysuszaniem;
- ekstrakty ziołowe – np. z rumianku i z szałwii, co pozwoli złagodzić podrażnienia i uregulować pracę gruczołów łojowych;
- humektanty – takie jak aloes, mocznik czy gliceryna. Zadbają one o prawidłowe nawilżenie włosów.
Czego unikać w szamponach?
Z całą pewnością należy unikać produktów z dodatkiem alkoholu, który bardzo mocno wysusza, a przy tym podrażnia skórę głowy. Na naszej półce w łazience nie powinny też zagościć szampony z siarczanami, czyli z SLS-ami, które odpowiadają za powstawanie piany, jednak mają negatywny wpływ na nasze włosy, szczególnie gdy są długo stosowane. Dodatkowo warto uważać z silikonami. Użycie od czasu do czasu silikonowego szamponu może być niezłym rozwiązaniem, jednak w przypadku codziennego mycia będzie on zbyt obciążający i zwiększy produkcję sebum.
Materiał partnera
Napisz komentarz
Komentarze