Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 02:09
Reklama
Reklama

Tak teraz działa SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. Szpital, przychodnie, ambulatorium i punkt nocnej pomocy

Tak teraz działa SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. Szpital, przychodnie, ambulatorium i punkt nocnej pomocy
Decyzją Wojewody Opolskiego z dnia 27 października (dostarczoną 28 października) 2020 br. SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu od dnia 2 listopada 2020 br. będzie całkowicie realizował zabezpieczenie medyczne przewidziane dla II i III poziomu szpitali przeznaczonych do walki z epidemią koronawirusa.

Decyzja przewiduje utworzenie 280 łóżek przeznaczonych tylko dla pacjentów zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2.

Poniżej publikujemy informację o przekształceniu lecznicy przesłaną przez Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej:

Dnia 28 października br. w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy z biura Wojewody Opolskiego trudną dla nas decyzję o ponownej zmianie naszego charakteru pracy. Z wykonalnością od dnia 2 listopada br. (poniedziałek) będziemy stanowili zabezpieczenie medyczne na II i III poziomie według zasad ustalonych przez Ministra Zdrowia. Zostaliśmy zobligowani do rozszerzenia bazy łóżek przeznaczonych dla pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2 do liczby 280, co stanowi prawie cały zasób szpitala w obiekcie w Koźlu. Z czego wynika, że:
200 z tych łóżek przeznaczonych dla Pacjentów dla których główną przyczyną hospitalizacji jest koronawirus.
60 dla osób z innymi schorzeniami wymagającymi leczenia specjalistycznego oraz zainfekowanych koronawirusem.
20 łóżek ma być przeznaczonych na łóżka intensywnej terapii dla osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

  • Z uwagi na otoczenie szczególną troską najmłodszych i najstarszych Pacjentów oraz Pacjentów po przebytej infekcji koronawirusowej z przekształcenia wyłączonymi pozostają oddziały: Pediatrii, zlokalizowany w osobnym budynku w Koźlu oraz Geriatryczny i Pulmonologiczny umiejscowione przy ul. Judyma w Kędzierzynie-Koźlu.

  •  Wszyscy nasi Pacjenci przebywający obecnie na oddziałach specjalistycznych, a którym stan zdrowia pozwala na bezpieczny pobyt w domu zostaną wypisani do domów.

  • Pacjenci, których stan zdrowia wymaga kontynuowania leczenia zostaną przeniesieni do dnia 1 listopada br. do wybranych ośrodków zgodnie z profilem leczenia - działania te podejmowane są na podstawie bieżących informacji i zaleceń lekarskich, więc nie możemy określić głównego kierunku relokacji.

  • Szpitalny Oddział Ratunkowy od 2 listopada br. będzie dedykowany wyłącznie Pacjentom z rozpoznanym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

  • Tak jak w pierwszej fali - wiosennej - Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna wraca do lokalizacji na ul. Judyma 4 w godzinach dokładnie takich, jak funkcjonowała w obiekcie w Koźlu (w dni powszednie od 18.00, w dni wolne całodobowo). Nastąpi to od 2 listopada br.

  • Do dyspozycji Pacjentów 2 listopada br. oddane zostanie ambulatorium urazowo-ortopedyczne zlokalizowane w naszej przychodni przy ul. 24 kwietnia 7. Będzie ono funkcjonowało w godzinach od 15.00 do 23.00 w dni powszednie oraz od 7.00 - 23.00 w dni wolne od pracy.

  • W chwili obecnej poradnie specjalistyczne pracują normalnie i taki stan będziemy starali się utrzymać po 2 listopada br.

  • Prace nad ponownym przekształceniem placówki rozpoczęliśmy niezwłocznie od momentu otrzymania decyzji. Proces ten wymaga jednak znacznego zaangażowania zarówno personelu, i tak już bardzo zmęczonego sytuacją, jak i pomocy firm zewnętrznych. Większość obiektu była już przygotowana do zmian. Obecnie wprowadzamy zmiany organizacyjne na oddziałach i prowadzimy prace doprowadzenia tlenu na dwóch oddziałach oraz tworzymy dodatkowe śluzy separacyjne.

  • Personel który będzie opiekował się Pacjentami jest prawie wyłącznie personelem SP ZOZ-u w Kędzierzynie-Koźlu.

  •  Jeśli chodzi o sytuację na oddziale OIOM jest ona bardzo dynamiczna i dziś rano przebywało na nim 16 Pacjentów, z ogólnej liczby 121 wszystkich hospitalizowanych (47 na II poziomie, 58 na III poziomie). W chwili obecnej (na godz. 12.00 - 30.10.2020 r.) nie mamy możliwości podłączenia kolejnego Pacjenta.

  • Z początkiem tygodnia chcemy otworzyć dodatkowy punkt poboru wymazów w systemie tzw. „drive-thru”. Punkt ma być zlokalizowany Azotach obok hali sportowej/Wodnego oKKa. Będziemy o nim informowali w dodatkowych komunikatach. Pobrane wymazy będą trafiać do naszej Pracowni Biologii Molekularnej.

  • W naszym punkcie pobierania wymazów w Koźlu - obecnie zlokalizowanym w kontenerze na parkingu przyszpitalnym wymazy pobierają pracownicy SP ZOZ-u oraz wojskowi ratownicy medyczni. Prawdopodobnie tak samo będzie w punkcie w Azotach.

  • Całość przekształcenia dokonujemy i koordynujemy własnymi siłami. Działamy profesjonalnie i z pełnym zaangażowaniem całego zespołu przy wsparciu Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle.


- Dla bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu pozostaje otwarty oddział pediatryczny - był to dla nas priorytet w obecnie trudnej sytuacji. Podobnie będzie funkcjonował oddział geriatryczny w Kędzierzynie w niezmieniony sposób. Jako, że schorzenia covidowe pozostawiają swój ślad na układzie oddechowym - więc Ci Pacjenci mogą wymagać dodatkowego leczenia pulmunologicznego - jest to także czas kiedy schorzeń układu oddechowe-go może być więcej - dlatego ten oddział (pulmonologiczny) chcemy zabezpieczyć. Poradnie i przychodnie specjalistyczne działają normalnie - podkreśla  Jacek Mazur, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Kędzierzynie-Koźlu i dodaje: - Apeluję do Wszystkich Państwa o zakładanie prawidłowe maseczek, o zachowywanie dystansu. Dezynfekujmy ręce, zachowujmy się odpowiedzialnie. Niech takie zachowania nie spotykają się z negatywnymi reakcjami części osób. Szanujmy siebie i swoje zdrowie nawzajem!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Brda Brde 15.12.2020 19:17
Byle co o sprzedają na składowisku węgla, przez 3 lata kupowaliśmy węgiel- orzech, za każdym razem był inny (w ciągu sezonu), raz lepszy, raz fatalny - np. żółty dym. W tym budynku jest stary komin, stary piec, może i niewidoczne pęknięcia komina które powodują zawirowania. U nas było podobnie- mieliśmy 2 interwencje straży - komin co roku odwiedzał kominiarz. Strażak na interwencji czy gdy oglada telewizje w pracy- na koszt podatnika, tak samo jak urzędnicy, policja, służba zdrowia, politycy- tak funkcjonuje ten system- pogódź się z tym i NIE MARUDŹ Dobrze że nie zają się budynek od komina.

KK 18.11.2020 08:08
a my wszyscy za to zapłaciliśmy, bo ktoś pewnie pali byle czym i nie robi przeglądów kominiarskich.Taka "oszczędność" na koszt podatnika ..

bolbik 17.11.2020 22:21
Chciałbym, aby zawsze tak można było pożar do wiadra wziąć i gasić gdzieś obok. Brawo strażacy!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ