Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 października 2024 09:41
Reklama
Reklama
Reklama

Spadła liczba cudzoziemców zatrudnionych na Opolszczyźnie. Coraz częściej zamieniają oni etat na własne firmy

Zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w opolskich placówkach ZUS. Obecnie jest ich 15,6 tys. Jednocześnie przybysze z zagranicy coraz chętniej zakładają u nas własne firmy.

Jesienią ubiegłego roku w rejestrach ZUS na Opolszczyźnie było ponad 20 tys. cudzoziemców z ponad 80 państw. W Polsce zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych z innym paszportem niż polski, było aż 662 tys. z ponad 140 krajów. Jak sytuacja ze składkującymi obcokrajowcami wygląda obecnie?

 - W porównaniu do jesieni liczba obcokrajowców za których opolscy pracodawcy deklarowali opłacanie składek w ZUS spadła. Widać to wyraźnie po obywatelach Ukrainy, którzy stanowili zdecydowaną większość zagranicznych pracowników. Obecnie w naszym regionie składki są opłacane za niecałe 13,4 tysięcy pracujących obywateli tego kraju. Przyjmując, że najlepszym okresem pod tym względem była wczesna jesień 2019 roku, gdy liczba ubezpieczonych Ukraińców sięgała niemal 17,9 tysięcy, spadek jest odczuwalny - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Opolski rynek pracy zasilali głównie przybysze ze wschodu. Do tej pory po Ukraińcach, najbardziej aktywni zawodowo byli obywatele Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Rumunii oraz Bułgarii. Statystyki wskazują, że wiosną tego roku również przedstawiciele tych nacji są rzadziej zgłaszani w opolskich jednostkach ZUS, niż na przełomie lata i jesieni 2019 r.
Tu siłą rzeczy, różnice w liczbach bezwzględnych nie są tak pokaźne. Na przykład Mołdawian było 469, a teraz jest 401, Białorusinów było 371, a obecnie 340. Gruzinów było 269, a w maju tego roku 237. Co ciekawe, w przypadku kilku narodowości opolski ZUS odnotował wzrost ilości osób ubezpieczonych. Tu przykładem są Filipińczycy, których jest 80, a jesienią 2019 r. było ich 55 oraz Uzbecy, których jest 44, a kilka miesięcy temu 36.

Coraz większą aktywność przejawiają cudzoziemcy w prowadzeniu działalności gospodarczej. We wrześniu 2019 r. oddziały ZUS w całym kraju notowały 18,8 tys. ubezpieczonych prowadzących własny biznes, a podających inne obywatelstwo niż polskie. Na początku maja liczba ta sięgnęła 20 tys. Podobna tendencja ma miejsce na Opolszczyźnie.

- Porównując jesień 2019 roku do aktualnych danych można stwierdzić, że cudzoziemcy coraz chętniej rejestrują pozarolniczą działalność gospodarczą. Wówczas taką inicjatywę podjęło w regionie 313 osób, a teraz mamy ich 347. Najliczniejszą reprezentację w tym gronie mają obywatele Ukrainy, którzy w sile 139 osób zgłosili opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne - wskazuje Sebastian Szczurek.

Do tej pory większość z cudzoziemców, bo 58 proc. było aktywnych zawodowo w ramach umowy o pracę, pozostali pracowali na podstawie umów cywilnoprawnych, które również podlegają oskładkowaniu. Głównymi gałęziami gospodarki, w których cudzoziemcy świadczyli pracę to usługi ochrony mienia, utrzymania czystości (23 proc.), przemysł
i przetwórstwo (15 proc.), oraz budownictwo (12 proc.).

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Queen 15.01.2021 00:45
I pójść do lasu zbierać grzyby.Ci,co tu tak się wysilają na zjadliwe komentarze wobec obecnego rządu,to siedzą w domu na dupie a kto Wam panowie broni kandydować najpirw na radnego,potem posła a w końcu na prezydenta ?

Koźlak Centrum 19.06.2020 09:21
Zgadzam się. Dlatego właśnie napisałem o tym, że warto zrobić sobie przerwę od programów TV które emanują jawną propagandą. Informacji można szukać w innych mediach, tylko trzeba wiedzieć gdzie ich szukać.

mądry i oczytany 18.06.2020 11:58
Ta 2 biegunowość o jakiej piszesz i po części konieczność postawienia się po którejś stronie jest dla wielu nie do przyjęcia. To nie jest polityka a baseny z kisielem: czerwonym - prawica i niebieskim - centrum. Kto więcej na drugiego wyleje, to przez dzień czuje się lepiej. A wczoraj Dziadek spółdzielca z Poznania zabłysnął i kulturą wybił się ponad resztę, dla mnie zwycięzca wieczoru. Złapanie dystansu i przekonanie, że nikt tam na górze nic dla mnie nic nigdy nie zrobi daje właśnie tę perspektywę, dystans i zero emocji.

Koźlak Centrum 18.06.2020 11:39
Dobrze powiedziane, niestety ludzie są zaślepieni. Powinni odciąć się od TVP-PIS oraz TVN-PO i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.

Qqq 18.06.2020 10:53
Czereśniak zaszczekał i mądruje. Szambiarz Trzask to dopiero prawdomówny platfusek. Ściągnij te klapy z tych gałów. Mniej TvnuPO24 a więcej myślenia, bo tylko plujesz jadem w tych swoich wypocinach.

Rychu, taki lepszy Ryszard 18.06.2020 00:19
To niesprawiedliwe, że wstawanie z kolan powoduje cięcia na kolei, tej samej kolei, która nie ma na 500m torów do portu. Kandydat Duda mówi z ambon o tym, że jest masa pieniędzy dla każdego. No to jak są to czemu ich nie ma, a wystarczy NIE KRAŚĆ. No tak ale jak się wydaje 150mln na respiratory, których nie ma, kupuje wadliwe maseczki za x4, to skąd ma być?? Tak jak Ociepa wiceminister PiS na antenie KK wierzył, że inwestycja będzie dokończona, rok temu OBIECAŁ !! Janusz Kowalski mówi o „aferze portowej” i co i nic, zasiadł na stołku i teraz prawa ręka Sasina, patrzy gdzie by tu ukręcić coś dla siebie, maseczki jakie sprowadzić. Tego co Portkowska obiecała nawet nie jestem w stanie wymienić. Wyborcy, ludzie mądrzy, autysta Forrest Gump mówił: poznasz głupiego po czynach jego... Idź i głosu na PiS, bo w przeciwnej sytuacji Wasze dzieci będą się uczyć masturbacji na lekcjach wprowadzonych zamiast religii, a tego co z Wami zrobią ludzie LGBT to strach pomyśleć, będzie strach na wodne oKKo chodzić.

observer 17.06.2020 21:36
Proponuję usunąć tory, torowiska zalać asfaltem i zrobić ścieżki rowerowe.

Xxx 17.06.2020 21:32
Przecież budyń Maliniak Duda i reszta kłamców pisowskich przywracali połączenia komunikacyjne, które zła po likwidowała.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ