Są naszymi przyjaciółmi, sąsiadami, kolegami z pracy. Romowie od lat stanowią część społeczności Kędzierzyna-Koźla i chcą, abyśmy poznali i zrozumieli ich kulturę. Dlatego już po raz ósmy zorganizowano Dni Kultury i Tradycji Romskiej w naszym mieście.
Na scenie Domu Kultury „Chemik” w ramach Dni Kultury i Tradycji Romskiej prezentowali się młodzi tancerze zespołów kultywujących tradycję romską. Organizatorami inicjatywy jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, w której pracuje i aktywnie działa Inga Mirga, Romka mieszkająca od lat w Kędzierzynie-Koźlu.
- Dzięki tej inicjatywie możemy wspólnie pośpiewać, potańczyć, po prostu być ze sobą i nieco lepiej się poznać. Jak wiadomo kultura romska wiąże się z tańcem i muzyką, która wszystkim bardzo się podoba. To jest spotkanie integracyjne, chcemy pokazać, że jesteśmy otwarci i nie ma granic w kulturze. Tworzymy naszą kulturę wspólnie, Romowie i Polacy – mówi Inga Mirga.
- Taką inicjatywą chcemy nie tylko pokazać kulturę romską, ale i jej przenikanie do polskiej tradycji. Nasze kultury się przeplatają. Dzieci romskie uczą się wspólnie z dziećmi polskimi, mamy zatrudnionych Romów. Łączy nas muzyka i taniec i to dziś prezentujemy – mówi Katarzyna Król, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.
Jak podkreśliła dyrektor szkoły, takie spotkania są po to, aby złamać stereotypowe postrzeganie Romów jako cyganów.
- Bardzo nie lubią jak mówi się na nich cyganie oraz tego, jak są postrzegani. Dlatego chcemy zaprezentować, że są częścią naszego społeczeństwa. To ludzie, którzy się kształcą, rozwijają i podejmują różne zawody – dodaje Katarzyna Król.
Swoje umiejętności taneczne zaprezentował m.in.: Romskie zespoły taneczne z Gliwic, dzieci z Publicznego Przedszkola nr 2 w Kędzierzynie-Koźlu, zespół Romano Kheliben z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, oraz zespół "Czerwone serca".
Barwny świat kultury romskiej odsłonięty na deskach Domu Kultury „Chemik”
- 27.10.2019 15:36
Napisz komentarz
Komentarze