Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:15
Reklama
Reklama
Reklama

Ludzie podrzucają śmieci albo jadą do lasu. To ciągle prostsze niż pozbycie się ich w Czystym Regionie

Ludzie podrzucają śmieci albo jadą do lasu. To ciągle prostsze niż pozbycie się ich w Czystym Regionie
Gruz, opony, styropian, wielkie gabaryty - śmieci, które, jak się okazuje, są dla mieszkańców miasta problemem, który niestety bardzo często rozwiązywany jest nielegalnie. Odpady podrzucane są pod wiaty śmietnikowe lub wyrzucane do lasów i w okolicach działek. Wynika to z ludzkiego lenistwa albo niewiedzy. System też jednak nie ułatwia życia osobom, które chcą w sposób prawidłowy pozbyć się dodatkowych śmieci na przykład po sprzątaniu piwnicy. W Kędzierzynie-Koźlu nadal nie powstał Punt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Lasy wciąż borykają się z notorycznym zaśmiecaniem przez ludzi, dzikie wysypiska to plaga. Mimo ciężkiej pracy wielu osób uczestniczących w akcjach społecznych – to na przykład „Babeczki z nad rzeczki” – problem notorycznie wraca.

- Gdy podczas akcji sprzątania znajdujemy komplet opon w miejscu, gdzie naprawdę ciężko dotrzeć, oddalonym kilkaset metrów od drogi, w gęstych krzakach, trudnym terenie, to człowiek już wie, że tego nie dokonała osoba mało myśląca, nieświadoma. Zrobił to ktoś zdający sobie sprawę z kary. Takie osoby powinny być piętnowane najbardziej – mówi Agnieszka Konowaluk-Wrotniak, jedna z organizatorek akcji sprzątania dzikich wysypisk.

Jak informują nas czytelnicy, największy problem jest właśnie z oponami i gruzem.

- Miałem do wyrzucenia kilkanaście opon, robiłem porządek w garażu po dziadku. Czysty Region zabierze mi tylko cztery, a co z resztą? Pojechałem na wulkanizację i tam dowiedziałem się, że teraz jest to już odpłatne, 5 zł od opony. Tak wiec zostałem z problemem, nie jestem typem, który wyrzuca śmieci do lasu, jednak jak sam się przekonałem, legalne pozbycie się śmieci wcale nie jest takie proste – mówi mieszkaniec miasta.

Problem z odpadami często jest rozwiązywany poprzez podrzucenie ich pod altany z kubłami na osiedlach. Taka sytuacja ma obecnie miejsce przy jednym z bloków na osiedlu Piastów. Jeden z mieszkańców gruz po remoncie postanowił wyrzucić pod wiatę śmietnikową. Administracja poinformowała osoby mieszkające w bloku, że w przypadku nieuprzątnięcia odpadów przez winowajcę odpowiedzialność karną poniosą wszyscy.

Związek Międzygminny „Czysty Region” przypomina, jak i kiedy możemy pozbyć się odpadów takich jak opony, gruz, wielkie gabaryty i inne.

- Odbieramy zarówno gruz jak i opony. Rocznie na jednego mieszkańca przypada 300 kg gruzu i  cztery opony. Przecież jeśli w rodzinie są zameldowane cztery osoby, to mamy już 16 opon rocznie. Tak więc nie ma potrzeby pozbywania się ich w lasach. Do czasu powstania stacjonarnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, funkcjonuje u nas mobilny PSZOK, ale trzeba do niego pojechać, niestety, wiele osób rozwiązuje problem podrzucając odpady – tłumaczy Anna Piróg z Związku Międzygminnego „Czysty Region”.



Każdy mieszkaniec gminy członkowskiej Związku Międzygminnego „Czysty Region” objęty systemem gospodarowania odpadami komunalnymi może co najmniej dwa razy do roku, spod nieruchomości, oddać bezpłatnie w ramach zbiórki akcyjnej odpady wielkogabarytowe (są to przede wszystkim stoły, krzesła, łóżka, tapczany, szafy, fotele, sofy, dywany, materace, zabawki dużych rozmiarów, rowery, ramy okienne bez szkła z wyłączeniem odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, komunalnych odpadów budowlanych oraz odpadów zielonych (np. choinki); zużyte opony samochodowe o średnicy nieprzekraczającej 56 cm (do 22 cali).

- Wystawione odpady nie mogą pochodzić z prowadzonej działalności gospodarczej – przypomina Anna Piróg.

MPSZOK-i organizowane są przez operatorów odbierających odpady komunalne pochodzące od właścicieli nieruchomości z gmin członkowskich należących do związku. Mieszkańcy mogą nieodpłatnie przekazać do MPSZOK następujące odpady komunalne (prócz powstałych w wyniku działalności gospodarczej): tworzywa sztuczne, papier i tektura, szkło opakowaniowe, odpady zielone (trawa, liście, rozdrobnione gałęzie), przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe.

Terminy i miejsce organizacji MPSZOK w poszczególnych gminach znajdują się w harmonogramie wywozu odpadów. Związek Międzygminny „Czysty Region” nie odbiera odpadów takich jak: styropian dociepleniowy, wełna mineralna, papa, płyty eternitowe, odpady zawierające azbest, opakowania po materiałach budowlanych oraz odpady poprodukcyjne. Mieszkaniec naszego miasta ma obowiązek zapewnić prawidłową utylizację takich odpadów we własnym zakresie poprzez kontakt z odpowiednią firmą odbierającą tego typu odpady. Najbliższy termin funkcjonowania MPSZOK-a na ul. Grunwaldzkiej 61 to 19 października bieżącego roku.

Z myślą o potrzebach mieszkańców Związek stworzył także możliwość bezpłatnego oddania odpadów (poza zbiórkami akcyjnymi oraz w ramach MPSZOK) takich jak: odpady wielkogabarytowe (np. meble, dywany, wykładziny) oraz odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne wytworzone przy własnoręcznie prowadzonych remontach (300kg/mieszkańca/rok) do Regionalnego Centrum Zagospodarowania i Unieszkodliwiania Odpadów „Czysty Region” Sp. z o.o. przy ul. Naftowej 7 w Kędzierzynie-Koźlu od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 20:00. Warunkiem przyjęcia odpadów jest dostarczenie ich w sposób posegregowany oraz okazanie dowodu opłacenia bieżących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dodatkowo, w przypadku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (RTV, AGD), poza dostarczeniem na MPSZOK, istnieje możliwość zgłoszenia zapotrzebowania indywidualnego odbioru pod numerem (+48) 32 338 38 88 lub e-mail: [email protected]. Sprzęt odbierze wówczas specjalistyczna firma, dzięki temu mamy pewność że elektroodpady nie trafią w niepowołane ręce i nie zostaną zdewastowane.

Zjawisko nielegalnego pozbywania się śmieci z pewnością ograniczyłoby powstanie stałego miejsca odbioru dodatkowych odpadów. Póki co jednak go brakuje, ale Czysty Region zapowiada, że powstanie.

Związek pracuje nad utworzeniem stacjonarnych PSZOK we wszystkich gminach członkowskich. Pozyskano już dofinansowanie na budowę PSZOK w gminie Zdzieszowice, Ujazd oraz Walce w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO). Kolejne wnioski zostały złożone i czekają na rozstrzygnięcie. W przypadku PSZOKów w gminie Kędzierzyn-Koźle, gdzie liczba mieszkańców nie pozwala na złożenie wniosku w ramach RPO WO, wniosek o dofinansowanie budowy PSZOK złożony zostanie we wrześniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

podrzucone smieci (2)

podrzucone smieci (2)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ